'ER IS NIETS MOEILIJKER DAN HET VOORSPELLEN VAN DE ONTWIKKELING VAN EEN TALENT' FLINKE STRAF A-JUNIOREN NA INCIDENT ajaxlife 26-03-2015 X X Co Adriaanse zei het al: er kan van alles gebeuren onderweg naar de top. Dat werd afgelopen maand nog eens pijnlijk duidelijk. Drie beloftevolle A-junioren waren betrokken bij de mishandeling van een vrouw. ACHTERGROND -| -fl Loftuitingen Hoewel ze al acht jaar met voetbal pensioen zijn, kruipt het Ajaxbloed van Harms en Borman waar het niet gaan kan. Zo zijn ze op de zaterda gen vaak langs de lijn te vinden bij de huidige A1. Natuurlijk leest het duo de loftuitingen in de media, maar ze temperen de hoge verwachtingen. "De goede spelers, zoals Abdel- hak Nouri, Donny van de Beek, Vaclav Cerny en Robert Muric, komen bovendrijven. Maar ze heb ben die andere zeven ook nodig. Het zal moeilijk worden om deze groep bij elkaar te houden. Hoeveel talent hebben ze om bij Ajax te mogen blij ven? Over Nouri en Van de Beek maak ik me geen zorgen. Zij hebben de opleiding doorlopen en altijd druk gevoeld. Bij buitenlandse jongens als Cerny en Muric moet ik het nog zien," zegt Harms. "Zij moeten zich in kortere tijd alles eigen maken." Borman is ook gematigd enthou siast. "Talenten zitten er altijd bij in de A1, maar ik moet het nog maar zien. Uiteindelijk heb ik er meer gehad die de absoute top niet haalden dan wel. Cris- tian Eriksen heeft mij in de A1 nooit zo bekoord. Hij was wel een goede voetballer en paste goed in het elftal, maar ik had niet het gevoel dat ik naar een verschrikkelijke topper zat te kijken. Dat zie je nu ook. Hij speelt in Engeland, maar niet op het absolute topniveau." Hypevorming Een andere voetbalnestor uit Ajax' kweekvijver is Dick de Groot. Hij trainde de jeugd ruim 35 jaar, vooral in de bovenbouw. De nadruk lag bij hem op het mentale vlak. De Groot wordt, door de mensen die met hem gewerkt hebben, omschreven als 'har der dan Bobby Haarms'. "Dat klopt. Aan de andere kant was ik wel iets socialer. Bobby kon na een voorval gerust drie weken niet met je praten." De Groot werkte in het verleden met jeugdspelers als Rijkaard, Van Basten en Bergkamp. "Er zijn altijd wel talentvolle spelers die zich aan dienen. De ene keer wat meer dan de andere. Als je er elk seizoen twee aanlevert, doe je het goed. Dat was in mijn tijd tenminste wel zo." De Vinkevener ziet de huidige A1 geregeld voetballen. "Thuis zie ik sowieso alles. Er loopt wel een aantal aardige spelers tussen," nuanceert hij de hypevor ming. "Die jongens worden door de pers verschrikkelijk kijken wat wij belang rijk vonden en hoe we dat deden vergeleken met nu," zegt De Groot. De kampioensploeg van het seizoen 1997/1998, met o.a. Jeroen Verhoeven, Brutil Hosé, Andy van der Meyde en Kevin Bobson. opgehemeld. Iedereen praat elkaar na. Bij mij in het dorp ook. Iedereen heeft het over Van de Beek, maar de meesten hebben hem nog nooit zien spelen." Zowel Harms, Borman als De Groot benadrukt nog niet te wil len oordelen over de aangepaste manier van opleiden, na de Cruijff-revolutie. Ze volgen de processen uiteraard op de voet, maar willen alleen oordelen over de manier waarop ze in de jaren zeventig, tachtig en negentig zélf met talent werkten. "Ik ga niet zeggen dat het vroeger beter was, maar het is wel inte ressant om te Zakaria el Azzouzi moet zich als enige verantwoorden voor de rech ter. De achttienjarige Ajacied is door Ajax voor de rest van het sei zoen geschorst, kreeg een officiële waarschuwing en de hoogst moge lijke boete. Daarnaast moet hij een externe cursus conflictbeheersing volgen. Ashraf el Mahdiou en Samet Bu- lut werden niet gedagvaard, maar zijn door Ajax alsnog gestraft. De clubleiding vindt dat 'deze spelers niet in deze situatie terecht had den moeten komen,' valt op het digitale thuis van de club te lezen. Beide spelers zijn voor een maand geschorst. Voor de drie spelers geldt even eens dat ze ingezet worden bij projecten van de Ajax Foundation, waarbij op scholen in Amsterdam en omgeving aandacht wordt be steed aan 'Life skills'. (MvD) Rouleren Iets wat afwijkt van het verleden is het rouleren met jeugdtrainers op De Toekomst. Of het tot betere spelers leidt, moet de toekomst uit wijzen. "Ik weet niet of het goed of slecht is," zegt Harms. "Wij werkten een seizoen met dezelfde groep. In zes weken kan ik geen speler beoor delen. Trainers zullen meer met elkaar praten, want aan het einde van het seizoen moet er voor zo'n speler wel een verhaal klaarliggen." Het rouleermodel past in het veranderingsproces van de huidige beleidsbepalers. Dat is voor de jeugd trainers even wennen. Voor Orlando Trustfull bleek het genoeg reden om zijn heil elders te zoeken. Hij is nu assistent-trainer van Maarten Stekelenburg bij Oranje onder zeven tien. ling te letten. Wim Jonk leert me het juiste moment te herkennen om mijn acties te maken. Met Bryan Roy train ik mijn traptechniek en voorzet. Frank Peereboom ken ik al sinds mijn stage in de C2. Daarom voel ik me bij hem het meest ver trouwd. Dat komt ook omdat hij mij vaak een vrije rol geeft." De Groot: "Als trainer was je met het teamproces bezig. Dat deed je in je eentje. Nu gaan er meer mensen over. Het is de vraag aan wie zo'n spelertje zich gaat vastklampen, maar daar zal over nagedacht zijn. Dit rouleren zal ongetwijfeld geëva lueerd gaan worden en dan bepalen ze wel of ze er mee verder gaan of niet." Landskampioenschap Voor de huidige A1 rest na de uit schakeling in de Uefa Youth League niets anders dan het winnen van het landskampioenschap. Dat klinkt wat neerbuigend, maar in interviews lie ten alle spelers blijken dat de prio riteit toch echt het winnen van het prestigieuze Europese toernooi was. Hoe valt het rou- leerinitiatief bij de jeugdspelers? "In het begin vond ik het niet leuk, omdat je met een vaste trainer een betere relatie krijgt. Nu zie ik het anders. Elke trainer kan je iets spe ciaals geven," zegt de zeventienjarige Vaclav Cerny. "Van Gery leer Vink ik om me open te stellen en goed op mijn omschake- Voor de individuele ontwikkeling van de A1-talenten bleek de uitscha keling niet per definitie een nadeel. Na de uitschakeling tegen AS Roma maakten Van de Beek, Cerny, Nouri en Mauro Savastano, in navolging van Terry Lartey Sanniez en Damil Dankerlui eerder dit seizoen, hun debuut in Jong Ajax. "Het plan om eerstejaars A-juni oren (geboren na 1 januari 1997, red.) meer minuten te laten maken lag er al voor de uitschakeling," zegt Jong Ajaxtrainer Andries Ulderink. "Het is wel lekker dat ze nu meer minuten bij ons kunnen maken, omdat ze met de A1 minder wed strijden spelen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11