'TALENT HEB JE OF NIET. MENTALITEIT KUN JE AANLEREN' VERGELIJKEN IS NIET ERG' Een veelgeprezen vlaggenschip wil ook wel eens stranden "I O ACHTERGROND Xvl 26-03-2015 ajaxlife De landstitel lonkt voor Ajax A1. Het talenten team strandde echter in de prestigieuze Uefa Youth League op het stugge AS Roma. Hoe goed is deze lichting, bekeken vanuit histo risch perspectief? Wie bij Ajax speelt, leert omgaan met druk. Voetballen in de spotlights, vechten tegen torenhoge verwach tingspatronen: talenten worden vergeleken met ico nen. Iedereen hunkert naar de nieuwe Johan Cruijff of Patrick Kluivert. 'Iedereen praat elkaar na' DOOR SANDER ZELDENRIJK Herman Borman en Cas Harms, beiden 74, behoren tot het warme meubilair van Ajax. Ze hebben samen ruim vijftig jaar ervaring als het gaat om jeugdtrainerschap en jeugdscouting in de roemruchte kweekvijver. Ze kneedden honder den grote en minder begaafde talen ten. Velen haalden de absolute top, een nog groter aantal loste de belofte nimmer in. Een groot aantal van hun dienst jaren hadden de twee de regie over het vlaggenschip, de A1, dat formeel het eindstation van de kweekvijver was. Zo trainden ze de veelgepre zen A1 van 1987/1988 en die van 1997/1998. Als geen ander kunnen Harms en Borman een vergelijking trekken met de huidige A1. Is deze groep echt zo goed als wordt veron dersteld? Het gesprek met de twee loyale Ajacieden vindt plaats in de knusse perskamer van De Toekomst, onder de Bob Haarms-tribune. Al direct ontstaat een interessante discussie over de balans van aanwezig talent in relatie tot mentaliteit. Aanleiding is een column van Ronald de Boer in Voetbal Interna tional, waarin de oud-Ajacied ten nisster Serena Williams aanhaalde. Zij riep dat ze liever over tien pro cent talent en negentig procent karakter beschikt dan andersom. Waar De Boer het eens is met die procentuele verdeling, daar uit Harms zijn twijfels. "In onze tijd kwam talent op de eerste plaats. Die spelers kregen een uitnodiging en dan keken we bij Ajax wel of ze over de juiste mentaliteit beschikten. Het was niet het eerste waar we naar keken, maar wel ontzettend belang rijk. Tegenwoordig gaan jeugdspe lers daar aan onderdoor." Borman: "Talent heb je of niet. Mentaliteit kun je aanleren. Ik heb wel het idee dat er vroeger meer spe lers met mentaliteit waren. Mentali teit kan belangrijker zijn dan talent, dan hangt het er vanaf bij welke club je speelt. Als je bijvoorbeeld bij FC Groningen in de jeugd speelt, is talent minder van belang dan men- taliteit. Ik heb bij Ajax nu het gevoel dat de jeugd vooral over voetbalkwa liteit beschikt. Vroeger bracht Dick de Groot de B-junioren van Ajax mentaliteit bij en leverde ze vervol gens bij ons af." Slungel Die werkwijze leverde Ajax veel grote voetballers op. Spelers als Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp, Gerald Vanenburg, Wim Kieft, John Bosman, John van 't Schip, Frank en Ronald de Boer, Patrick Kluivert en ga zo maar door. Andere spelers hadden minder talent, maar wisten zich door de juiste mentaliteit toch naar Ajax 1 te vechten. Mario Melchiot, bijvoor beeld. "Een fantastische jongen," zegt Borman. "Een lange slungel, maar als ik zie wat voor loopbaan hij uiteindelijk heeft gehad, fantastisch. Daar heb ik bewondering voor." En dan zijn er nog de parels wiens talent niet opgewassen bleek tegen het leven bui ten de Ajaxpoort. Spelers als Nordin van Schuppen, Brutil Hosé en Michael Offenberg konden hun belofte daar door nim mer inlos sen. Tot slot zelf de knop omgezet. Waarschijn lijk door de manier waarop we hem behandelden. Hij pakte het goed op en voetbalde zichzelf naar een vijfja rig contract." Van der Meyde behoorde tot de veelgeprezen A1-lichting van 1997/1998. "Een van de beste die Ajax ooit heeft gehad," bevestigt Co Adriaanse, tussen 1992 en 1997 Ajax' hoofd opleidingen. "Veel spelers van dat elftal, zoals Kevin Bobson, Brutil Hosé en Andy van der Meyde, kregen een contract." "Maar in elke lichting zaten wel spelers van wie de experts binnen de jeugdopleiding dachten dat zij op zeker het eerste elftal zouden halen," vervolgt Adriaanse. "In 1992/1993 zaten in de A1 spelers als Patrick Kluivert, Mar- tijn Reuser, Juan Viedma, Hans van der Haar, Mendel Witzenhausen en Michael Offen berg. Die laatste was een van de grootste talen ten, maar heeft het nooit gehaald." Voorspellen Waarom haalt het ene talent het wel en het andere het niet? "Er is niets moeilijker dan het voorspellen van de ontwikkeling van een talent, omdat er onderweg naar de top van alles kan gebeuren waarbij de ontwikke ling stagneert. Denk aan blessures, gezinsproblemen, een verkeerde positie, een trainer die het niet in je ziet zitten, het ontdekken van het uitgaansleven, een vriendinne tje, je gek laten maken door een zaakwaarnemer, enzovoort," zegt Adriaanse. Uit de A1 van 1997 haal den veel spelers het betaald voetbal. Niet in de absolute top, maar een paar niveau- tjes lager bleken jongens als Sander Keller, Michael van der Kruis, Darl Douglas en Michael Lamey waardevol. "Onze lichting was vooral als team erg sterk. Niet zozeer individueel. Als team haalden we het beste uit elk individu naar boven," zegt doelman Jeroen Verhoeven, die destijds tweede kee per was achter Serge van den Ban. Wanneer het om individuele kwaliteit gaat, erkennen Harms en Borman dat er inderdaad een betere A1-lichting was dan die van 1997. "De lichting van 1987/1988 had het meeste individuele talent. Negen spelers maakten de over stap van Ajax B1 naar Ajax A1, onder wie de Boertjes, de broer tjes Witschge, Danny Hesp, Danny Muller, Marciano Vink. Ze hebben het ook bijna allemaal gehaald. Zo'n lichting ben ik nooit meer tegenge komen," zegt Harms, na in zijn geheu gen te hebben gegraven. is er een nog tussen- categorie: zij die in de eindfase van de opleiding net op tijd het licht zagen, zoals Andy van der Meyde. "Hij was gek," zegt Harms grijnzend. "Deed alles wat God verboden had. Tegen scheidsrechters en tegen standers. Hij had zoveel talent, maar vergooide zijn eerste jaar in de jeugd. Hij lag vaker bij ons aan de ketting dan dat hij voetbalde. Andy heeft uiteindelijk "Vergelijken is niet erg," zegt Her man Borman. "Het gaat er wel om hoe zo'n speler wordt omschreven. Als je het hebt over een 'type voet baller', wil dat nog niet zo zeggen dat de jeugdspeler in kwestie net zo goed is als de speler met wie hij ver geleken wordt." Vergelijkingen zijn van alle tij den. Een willekeurige opsomming: Sjoerd Ruiter was de nieuwe Johan Cruijff, Pascal Heije de nieuwe Dan ny Blind, Dennis Schulp de nieuwe Dennis Bergkamp, Brutil Hosé de nieuwe Patrick Kluivert. Riechedly Bazoer en Jairo Riedewald worden momenteel beiden vergeleken met Frank Rijkaard en Donny van de Beek is al meer dan eens de nieuwe Davy Klaassen genoemd. En dan zijn er nog de spelers die door hun ach ternaam onder extra druk stonden, zoals Jordi Cruijff en Daley Blind. "Als Ronaldo destijds voor Ajax had gekozen in plaats van PSV, had den we nooit de discussie over de nieuwe Kluivert gehad," zegt Harms. "Veel spelers hebben moeite om aan de verwachtingen te voldoen. Be kende voetbalvaders zijn ook een probleem. Daar word je op afgere kend, al dan niet terecht. Daley had ook even nodig om daar mee om te gaan en Jordi wilde niet eens met Cruijff op zijn shirt spelen, om zelf maar anders te kunnen zijn." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 10