8 SCHÖNE IN DE EREDIVISIE De weken dat Schöne van vleugelaanvaller spits werd - M - M - M ajaxlife - - - - - - - De prestaties van Ajax leken synchroon te lopen aan de vorm van Lasse Schöne, tot aan FC Twente-thuis. Is dat toeval of niet? Ajax Life volgde hem aan het begin van 2015. 'Ajax is niet te afhankelijk van mij, al lijkt dat op papier misschien zo.' ■s% a (15 februari) INTERVIEW 19-02-2015 'Ik vul het op mijn manier in' 'We zijn zeker kwetsbaar' Ajax - AZ 0-1 (5 februari) Voor de tweede keer op rij verliest Ajax een competitiewedstrijd, na Vitesse-uit (1-0), en dat betekent automatisch een sportieve crisis in Amsterdam. Het elftal is zoekende, trainer Frank de Boer is zoekende. De trainer zet Schöne, die de laatste weken linksbuiten stond, tegen de Alkmaarders in de spits. Het is eigenlijk een herhaling van zetten. Afgelopen jaren greep de trainer vaak terug op Siem de Jong als aanspeelpunt voorin. "Ik hoorde het gisteren dat ik in de spits stond," zegt Schöne na het duel. "Ik heb er wel vaker gespeeld, maar dan een korte periode tijdens een wedstrijd. Ik vul het op mijn manier in. In de eerste helft ging het wel goed, cre- eerden we ook kansen. Het is jam mer dat we het niet konden doorzet ten na rust." Ajax blijft kwetsbaar, merkt de 28-jarige aanvaller ook. "We zijn zeker kwetsbaar. We hebben een jong team, maar we moeten het er mee doen. En dat kunnen we. Dat hebben we eerder ook laten zien. Er zit veel kwaliteit, veel talent, in deze groep." 'Ik ben niet heer en meester in de lucht' Go Ahead Eagles - Ajax 1-2 (8 februari) Met een slimme beweging ont doet Schöne zich van Jop van der Linden, speelt de bal naar de vrij- lopende Ricardo Kishna, die met een schot annex voorzet Anwar el Ghazi in staat stelt te scoren. Het is het eerste doelpunt van een Ajacied in 369 minuten voetbal. Schöne heeft een belangrijk aandeel in de treffer, zoals vaker dit seizoen. In totaal staat hij in eredivisieverband op zes treffers en zeven assists. Opmerkelijk is dat in de twaalf wedstrijden die Schöne wel speelde maar geen assist of doelpunt maakte, Ajax acht keer punten verspeelde. Alle wedstrij den waarin hij wél goed was voor een assist of treffer, wonnen de Amsterdammers (zie graphic). De Deen ziet wel een causaal verband. "De wedstrijden die we niet wonnen, stonden we ook veelal onder druk en kreeg ik weinig de bal. Als je maar een of twee keer echt de ruimte krijgt, is het moei lijk om meteen beslissend te zijn. Ik denk niet dat Ajax te afhankelijk is van mij, ook al lijkt dat op papier zo. We doen het met z'n allen." 'We zijn verder dan vier weken geleden' Ajax - FC Twente 4-2 (15 februari) Nog even terug naar de Amster dam Arena, afgelopen zondag. Het is de derde wedstrijd met Schöne in de spits. Zijn goede spel tegen Go Ahead Eagles kreeg geen vervolg. "Het was ook anders spelen," legt hij uit. "Tegen Go Ahead Eagles kon ik nog wel draaien, tegen FC Twente had ik steeds een man in mijn rug. We speelden ook minder ver naar voren." Welke conclusie mogen we trekken over het experiment met Schöne als spits? "We zijn er nog niet zo lang mee bezig," stelt de Deen, die liever nog geen conclu sie trekt. "Tegen Go Ahead ging het goed, tegen FC Twente min der. Maar als ploeg zijnde hebben we twee keer gewonnen, nadat we een moeilijke periode achter de rug hadden. Dat geeft vertrouwen. We zijn verder dan vier weken gele den." ADO Den Haag - Ajax 4-1 2 treffers - 1 assist AZ - Ajax 1-3 1 treffer - 1 assist Ajax - PSV 1-3 FC Groningen - Ajax 2-0 Ajax - Heracles Almelo 2-1 1 assist Feyenoord - Ajax 0-1 (speelde niet) NAC Breda - Ajax 2-5 (speelde niet) Ajax - PEC Zwolle 0-0 FC Twente - Ajax 1-1 Ajax - Go Ahead Eagles 3-1 1 treffer Ajax - Dordrecht 90 4-0 2 treffers SC Cambuur - Ajax 2-4 1 assist Ajax- sc Heerenveen 4-1 ADO Den Haag - Ajax 1-1 Ajax - Willem II 5-0 1 assist Ajax - FC Utrecht 3-1 Excelsior - Ajax 0-2 1 assist Ajax - FC Groningen 2-0 1 assist Ajax - Feyenoord 0-0 Vitesse - Ajax 1-0 Ajax - AZ 0-1 Go Ahead Eagles - Ajax 1-2 Ajax - FC Twente 4-2 DOOR MIKE VAN DAMME 'Oude benen hebben ook wel een rust nodig' Ajax - FC Twente 4-2 Vlak voordat Lasse Schöne naar de kant wordt gehaald door Frank de Boer, verschijnt op Twitter een plaatje dat de passes van de spits vis ualiseert. Het zijn veel balletjes terug en breed. Het meest opvallende is dat Schöne de bal niet afgespeeld heeft in het strafschopgebied van FC Twente. Dat komt niet omdat hij zelfzuchtig is, maar omdat de Ajax- spits simpelweg de bal daar amper heeft gekregen. Na het duel, dat wel met 4-2 wordt gewonnen, is de 28-jarige Deen kritisch over zijn eigen spel. "De eerste helft was prima, maar zakten we als ploeg vrij veel in. De tweede helft heb ik te veel balver lies geleden," stelt hij. Het is voor het eerst sinds Ajax - sc Heerenveen, op 22 novem ber, dat Schöne vroegtijdig naar de kant wordt gehaald. "Dat is alweer een tijdje geleden. Oude benen hebben soms ook rust nodig," grapt hij. "Het belang rijkste is dat we drie punten hebben gehaald, en dat het gat met de ploegen onder ons weer acht punten is." 'Ik ben best een positief inge steld mens' Ajax - Feyenoord 0-0 (25 januari) Lasse Schöne moet wennen aan zijn rol als spits. Voor de tweede keer in een seizoen tijd is Ajax wat spelbeeld de onder liggende partij tegen Feyenoord. Werd in De Kuip alsnog met 1-0 gewonnen, in de Arena mogen de Amsterdam mers blij zijn met een punt. De kritiek is hevig na het duel, de ploeg wordt zelfs uitgefloten, maar Schöne stelt dat Feyenoord vast meer baalt, omdat ze slechts één punt hebben overgehouden aan de twee klassiekers. "Het komt goed," zegt hij tot besluit. Zijn woorden voelen aan als té positief. Alsof de Deen de slechte prestatie met de mantel der liefde wil bedek ken. "Dat klopt ook wel een beetje," erkent hij enkele dagen later op De Toekomst. "Het was ook waardeloos. Maar de pers was zo negatief. Ik vond het niet juist dat het beeld werd geschetst dat we er niets meer van kunnen. Ik ben best een positief ingesteld mens." Maar ook positief ingestelde mensen lachen niet altijd. Waar Schöne de afgelopen anderhalve jaar voor veel mooie momenten zorgde, daar straalt de frustratie soms ook van hem af sinds de winterstop. Hij schudt zijn hoofd vaker, heft zijn handen in de lucht. "Ik ben iemand die graag aan de bal wil zijn. Als ik die nauwelijks of niet krijg, komt mijn kwaliteit niet naar boven. Dan speel je mindere wedstrijden. Maar je ziet dat wij allemaal niet goed spelen als we achter de bal moeten aan lopen. Onze kracht is juist de tegenstander kapot spelen. Dat kunnen we ook."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 8