'EK IN EIGEN LAND IS UNIEK' 'STIEKEM HOOP IK DIT SEIZOEN NOG OP MINUTEN IN HET EERSTE ELFTAL' Vaclav Cerny heeft duidelijke ambities voor dit jaar DE TOEKOMST «f ajaxlife 19-02-2015 Ajax A1 speelt op dinsdag 24 februari thuis in de knock- outfase van de Uefa Youth League tegen AS Roma. Vaclav Cerny (17) is een van de smaakmakers van de veelgeprezen ploeg. Vaclav Cerny gaat sportief drukke tijden tegemoet. Aanvullend op zijn Ajaxagenda moet hij de diverse Tsje chische jeugdelftallen op sleeptouw nemen. Aan het einde van het sei zoen acteert de Ajacied zeer waarschijnlijk nog op een EK- eindronde. In theorie zelfs op twee toernooien. "Ik speel eind maart met Tsjechië onder 19 een eliteronde voor het EK in Griekenland (van 6 tot 19 juli, red.). Alleen de groepswinnaars plaatsen zich. Dat zou in een poule met Duitsland, Ierland en Slowakije sensationeel zijn. We hebben geen topteam. Ajax A1 is beter dan Tsjechië onder 19." Mocht die missie niet slagen, dan is er nog het EK onder 20. Dat vindt van 17 tot en met 30 juni plaats in zijn geboorteland, waar de Tsjechen als gastheer automatisch gekwalificeerd zijn. "Ik moet even afwachten wat Ajax in de voorbereiding op het nieuwe seizoen met mij wil. Als ik nu moet kiezen, wil ik dat EK spelen. Het is uniek om in eigen land, met mijn vrienden en familie op de tribune, een EK te spelen. Ik kan nog vaker een jeugd-EK spelen, maar niet in Tsjechië." (SZ) Eén eis: schitteren De thuiswedstrijd tegen FC Barcelona was voor Cerny 'de avond der avonden'. elke avond voor ik ga slapen even aan." Mocht dat moment uitblijven, zijn er genoeg andere prikkels. Zijn agenda voor de tweede seizoenshelft puilt uit van de uitdagingen. Naast de landstitel geniet de Uefa Youth League prioriteit. Aanstaande dins dag wacht AS Roma op De Toe komst (aftrap 18.30 uur). "Het is de Champions League voor A-junioren. We kunnen het toernooi met deze lichting alleen dit jaar winnen. We hebben nog geen slechte wedstrijd gespeeld en zijn nu zo ver gekomen dat we het niet meer willen wegge ven." Cerny eist van zichzelf te schit teren op het Europese strijdtoneel. "Onze fans zijn te gek op zulke avon den, dat zag je thuis tegen Barya. Dat was voor mij de avond der avonden. Ik speelde niet goed, maar maakte wel de enige treffer. Ik sprak André Onana (destijds keeper van Barya, nu Ajacied, red.) laatst. Hij is echt groot. Ik snap nog steeds niet dat die bal er in de korte hoek inging." Schij nwerpers Onlangs werd Cerny voor de derde keer op rij gekozen tot grootste voetbaltalent in Tsjechië, uniek in de rijke historie van het Tsjechi sche voetbal. Directeur voetbalza ken Marc Overmars was op eigen verzoek meegereisd om de prijs te overhandigen. "Dat was een leuke avond. Voor mij, mijn vriendin en mijn ouders." Daarnaast tekende hij recente lijk een verbeterd contract tot 2018. Zodra hij de leeftijd van achttien jaar bereikt, op 17 oktober, plakt hij daar zonder aarzeling nog twee jaar aan vast. Er komt de laatste tijd veel op hem af, erkent hij. Schijnwerpers versus voetbalveld, dat idee. "Daar moet ik mee leren omgaan. Het is grappig te zien dat achttienduizend mensen mij volgen op Instagram. Helemaal omdat ik met Ajax nog niets gewonnen heb. Ik werd tijdens de kerstinkopen in Tsjechië ook her kend in de supermarkt. Dat heb ik in Amsterdam alleen als ik op een wedstrijddag bij het stadion loop." De Tsjech wordt dusdanig goed begeleid dat hij zich volledig op zijn prestaties kan focussen. Hij zuigt de informatie iedere dag gretig op. Zoals laatst in het krachthonk met Davy Klaassen. "Hij is een van de beste spelers hier. Het is altijd goed om met zulke spelers te praten. Hij is maar vier jaar ouder. Ik kan veel van hem leren. Zijn speltempo is ontzet- tend hoog en hij is erg goed aan de bal. Dat wil ik ook. Davy zei dat ik hard moet blijven werken, dan wordt die inzet vanzelf beloond." DOOR SANDER ZELDENRIJK Zelden werd een interview in de kantine van De Toekomst zo vaak onderbroken als tijdens het gesprek met A1-talent Vaclav Cerny. In de weken dat het niet lekker draait bij het eerste elftal lijkt iedereen zich te richten op de hoopvolle toekomst. Een hand, knipoog, aai over de bol of een dolletje van een ploeggenoot: iedereen lijkt begaan met de Tsjechi sche jeugdinternational. Cerny zelf voelt zich na twee jaar inmiddels kind van de club, zoals dat zo mooi heet. De taallessen werpen ook zijn vruchten af. Deed hij een interview een jaar geleden in het Engels, nu strooit hij met Neder landse volzinnen. "Ik ben hier nu gewend. Als voetballer en mens. Ik ken iedereen. Dat maakt het leuker." De betrokkenheid op De Toe komst voelde hij ook in de winter stop, toen duidelijk was dat hij niet met de A-selectie meeging naar Qatar, in tegenstelling tot ploegge noten Abdelhak Nouri, Donny van de Beek en doelman Indy Groothui zen. "Iedereen vroeg me waarom ik niet mee was. Elke dag moest ik het opnieuw uitleggen. Frank de Boer en meneer Bergkamp vertelden me dat ze naast Viktor Fischer en Queency Menig kozen voor Robert Muric. Niet omdat ik niet goed had getraind of zo, maar meer omdat Muric voor het eerste elftal is gehaald. Ik had zelf ook verwacht dat ik mee mocht, omdat ik een goed half seizoen kende. Het was mijn eerste moment van tegenslag, maar ik ben er men taal sterker van geworden. Nu is het klaar en ligt het achter me." Spiermassa Wie hem hoort praten, vergeet bijna dat de aanvaller nog maar zeven tien jaar oud is. Hij heeft alle tijd; zijn winterse trainingskampen met Ajax 1 komen nog wel. Voorlopig ontwikkelt de tiener zich naar tevre denheid. Dagelijkse krachttraining leverde hem sinds de zomer ruim zes kilo aan spiermassa op, zonder dat hij aan sprintsnelheid inboette. Hij is een bepalende speler in de veel geprezen A1, en traint bovendien steeds vaker met de A-selectie mee. Kortom, de Tsjech heeft spor tief gezien de wind mee. Dat maakt hem extra hongerig. "Ik wil echt heel graag en ga nog meer mijn best doen om in Ajax 1 te spelen. In het voet bal kan van alles gebeuren. Stiekem hoop ik dit seizoen nog op speelmi nuten in het eerste elftal. Ik denk er

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7