Toekomstbeeld 'NEGEN VAN DE TIEN JEUGD SPELERS BLIJKEN ALTIJD FIT. DAN DOE JE HET BEHOORLIJK GOED' Herontwerp medische afdeling moet jeugdspelers sneller op een hoger niveau krijgen ajaxlife Dat jeugdspelers sinds de 'fluwelen revolutie' individueler trainen is bekend. In de nieuwe rubriek 'Toekomstbeeld' nemen we een kijkje achter de schermen van de roemruchte kweekvijver. We trappen af met Ruben Jongkind, hoofd talentontwikkeling. De kritiek op Ajax neemt ondanks vier titels toe, vooral bij het eerste elftal. Wat merken jullie daar van in de jeugdoplei ding? veranderde werkwijze? TOEKOMSTBEELD -fl «f 19-02-2015 X 'Als je niets meet, kun je niet sturen' DOOR SANDER ZELDENRIJK Ruben, jullie kiezen ervoor transparanter te communiceren over de gang van zaken op De Toekomst. Waarom juist nu? "We hadden er natuurlijk veel werk aan om alles op poten te zetten. Dan ben je vooral intern gericht bezig. Dat is nu nog steeds zo, maar we vinden het belangrijk om de achter ban beter te informeren en zo meer begrip te krijgen voor de processen die hier plaatsvinden. Als je niets vertelt, ontstaat er een vacuüm. Dan gaan mensen aannames doen." "De 'revolutie' behelst twee compo nenten: de strategie rondom het eer ste elftal en die rondom de jeugdop leiding. Ik lees de kranten ook, maar intern voel ik geen onrust. We zijn hard aan het werk met elkaar. Wij moeten gewoon goede jeugdspelers afleveren. De A-selectie bestaat voor de helft uit jeugdspelers." Een belangrijke verandering in de jeugdopleiding is het heront werp van de medische afdeling. Waarom was dat noodzakelijk? "De voetbalwereld veranderde. Het hoger niveau krijgen. Niet alleen voetbalinhoudelijk, maar dus ook fysiek. We hebben gekeken hoe we blessures kunnen voorkomen, hoe jeugdspelers fitter kunnen worden en blijven, zodat ze de trainingen beter aankunnen en zich sneller ont wikkelen. Daarom moesten we het fysieke element inbouwen en een topsportomgeving creëren." Hoe voorkom je blessures? "We zagen in de oude situatie dat er geen optimale samenwerking was tussen de medische staf en de jeugd trainers. Oud-sporters zijn vaak wat praktischer ingesteld. Dat botste soms. Fysiotherapeuten zijn van oudsher ingesteld op het herstellen van blessures, terwijl het er ons juist om gaat blessures te voorkomen. Daarom hebben we bewegingstrai ners aangesteld, die overigens in een team samenwerken met de fysio's. Zij blijven natuurlijk belangrijk, dat wil ik benadrukken." D1-speler Mark Mieras gaat op snelheid langs zijn tegenstander. Jeugdspelers moeten sneller fysiek sterk zijn. "We zijn ermee begonnen in het sei zoen 2012/2013. Als je de cijfers van dat seizoen vergelijkt met die van 2013/2014, meten wij in de boven bouw een afname van 22 naar 12 blessures die langer dan vier weken duurden." weken uit, dan moet je eerst terug komen op je oude niveau. Daarnaast heb je jezelf niet zo kunnen ontwik kelen als een fitte speler. Dan loop je een dubbele achterstand op. De prestaties van een jeugdspeler han gen af van zijn inzetbaarheid en fit heid. Die twee componenten moet je inzichtelijk maken. Nu weten we van iedere speler hoe fit hij is. Negen van de tien jeugdspelers blij ken altijd fit. Dan doe je het behoor lijk goed. Zit je lager, dan moet je bijsturen. Als je niets meet, kun je niet sturen. Dat is ook een cultuur verandering." Jullie werken met (ex-)top- sporters als Guillaume Elmont (judoka), Bram Som (atleet) en Christian Tamminga (polsstok hoogspringer). Waarom zijn zij zo belangrijk? "Als je het hebt over topsportgedrag stimuleren, dan zijn deze jongens daar ontzettend scherp op. Zij heb ben altijd moeten koorddansen tus sen optimale fitheid en niet gebles seerd raken. Een voetballer weet dat hij gewisseld kan worden. Als je altijd op jezelf bent aangewezen, heb je een andere mind set. Deze jongens zijn gewend om goed te eten, hun rust te pakken en hebben de wil keihard te trainen. Mentaal zijn ze ijzersterk. Ze weten wat het is om in een korte periode alles te geven waar ze zo lang en keihard voor getraind hebben. En neem Elmont: hij wil in 2016 naar de Spe len in Rio de Janeiro. Die jeugdspe lers vinden het geweldig als ze hun trainer straks op televisie zien." Welke datum hanteren jullie zelf eigenlijk als startpunt van het nieuwe beleid? "De dag dat de nieuwe directie begon. Dat zal zo'n beetje eind 2012 geweest zijn." Welke talenten zijn straks daad werkelijk de 'kinderen van de revolutie'? "Ik denk dat je de huidige E1 voor honderd procent kunt meerekenen, vanwege de hervormingen op het gebied van spelen in kleinere ruimten, die dit jaar voor het eerst breed gedra gen worden. Ook door de KNVB. De B-junioren en eerstejaars A-junioren horen er ook al deels bij. Datzelfde geldt voor de huidige A1-lichting. Daar loopt een flink aantal spe lers bij dat al een flinke zwiep in de goede richting heeft gekregen door dat zij veel meer trainingsuren heb ben kunnen maken, met dank aan de revolutie." Wim Jonk en jij moeten de oplei dingsplannen implementeren. Zouden jullie nu al met een gerust hart aan iets anders kunnen beginnen? "We hebben geregeld tegen elkaar gezegd dat we pas een nieuwe stap zetten als de organisatiestructuur goed staat en het beleid door kan voor de komende tien jaar. Ik denk dat we nog twee jaar van dat moment verwijderd zijn. Ik verwacht dat de basisorganisatie dan staat en we niet snel zullen teruggrijpen naar het oude. Dan heeft de revolutie vier tot vijf jaar geduurd. Dat is al snel voor een groot verandertraject." spel is in de afgelopen vijftien jaar sneller en fysieker geworden. Ajax moet spelers ook sneller op een Meten is weten... "We zijn die dingen inderdaad gaan bijhouden. Lig je er langer dan vier Zijn er wat blessures betreft al resultaten te koppelen aan de Performance coaches als Christian Tamminga zijn mentaal ijzersterk, aldus Ruben Jongkind.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17