LAATSTE KUNSTJE' 'VOLGENS MIJ ZEI FRANK ZELF DAT HIJ BLIJ WAS MET DE LOTING. IK NEEM AAN DAT AJAX DAN FAVORIET IS' Poolse koploper had dit seizoen niet misstaan in Champions League ajaxlife EUROPA LEAGUE -| -fl 19-02-2015 X X Legia Warschau hunkert naar Europese aan sluiting en trainer Henning Berg (45) moet dat bewerkstelligen. De Noorse voetbalprofes sor laat zijn ploeg zeer gedisciplineerd ope reren op de Europese velden. 'Frank de Boer is geen Martin Jol. Ik verwacht geen grote veranderingen.' Frank de Boer verkaste halverwege het seizoen 2003/2004 van Istanboel naar Glasgow. 'Ajax is ons voorbeeld' DOOR SANDER ZELDENRIJK Vier keer op rij kampioen worden, eigen jeugdspelers klaarstomen voor het eerste elftal en een opleidings club worden voor de Europese top: het klinkt ook bij Legia Warschau al muziek in de oren. "Ajax is ons voor beeld, misschien op de speelstijl na. De eredivisie en Poolse Ekstraklasse zijn vergelijkbare competities," zegt Legia-coach Henning Berg. "Niet top, maar ook niet zwak. Er wordt in Nederland meer technisch en tac tisch gespeeld, in Polen meer fysiek," licht de honderdvoudig Noors international toe. De oud-verdediger van onder andere Manchester United, Blackburn Rovers en Glasgow Rangers staat Ajax Life gastvrij te woord, een dag voor Legia's competitie hervatting tegen Jagiellonia Bialystok (3-1-nederlaag). Legia is koploper. Dat mag ook wel voor een club met een begroting van 120 miljoen zlo- tys (zo'n 29 miljoen euro), bijna het drievoudige van nummer twee, Lech Poznan (tien miljoen euro). Wie denkt dat de Poolse legerclub door de langere winterstop minder wedstrijdritme heeft dan Ajax, komt bedrogen uit. Legia belegde twee trai ningskampen van een week, in Turkije en Spanje, en speelde daarin vijf oefenwedstrijden. "Het is vreemd om middenin het seizoen je lang ste onderbreking te hebben. Wij speelden vanaf juni tot aan de kerst 34 wedstrijden. Onze competitie eindigt in de eerste week van juni. Daarom heb ik het trainingskamp vooral gebruikt om mijn spelers fitter te "Er heerste bij Galatasaray wat paniek. Alle oudjes belandden daar op een zijspoor, maar ik wilde naar het EK als laatste kunstje," vertelt De Boer. "Mijn zaakwaarnemer gooide daarom een balletje op. Ik moest minuten gaan maken. Voor het geld deed ik het niet, want ik ging bij Rangers in vier maanden, geloof ik, twintigduizend pond ver dienen." De Boer herinnert zich zijn oud-ploeggenoot Berg als een 'typisch Noorse' verdediger. "Hij deed altijd zijn stinkende best. Ik vond hem ook wel een leiders type in het veld. Iemand met veel voetbalverstand, een tacticus. We hebben dat seizoen wel een paar keer samengespeeld. Ik stond dan meestal links centraal, hij rechts." Jan Wouters, destijds assistent van manager Alex McLeish, zag dat de on-Schotse aanpak geen spor tieve vruchten afwierp. "Schotten willen van een centrumverdediger eerst weten hoe groot hij is en of hij goed kan koppen. De vraag of hij goed kan voetballen, wordt niet gesteld. McLeish wilde het eens proberen met voetballende ver dedigers. In dat opzicht was Frank beter dan Henning. Frank stelde zich beter op en zag eerder wat er in het veld gebeurde. Henning kon het dat seizoen fysiek moeilijk bijbenen en had veel invalbeurten, maar als hij speelde, ging hij altijd voorop in de strijd." (SZ) maken. Ik heb iedere speler hard nodig. Niet alleen de eerste elf." Blunder Berg, ruim een jaar in dienst van de Wojskowi, heeft het naar zijn zin bij de club. Hij pakte als nieuwkomer meteen de landstitel, dat helpt. En hij verlengde zijn contract tot 2018. Europees gezien imponeerde hij met zijn ploeg tegen Celtic, in de derde voorronde van de Champions League. Thuis werd het met aanval lend voetbal 4-1 en uit counterden de Polen zich naar een 2-0-zege. "Dat nam wat druk weg bij de pers. Zij kij ken vooral naar onze internationale ontwikkeling." Door een administratieve blun der liet Legia de geschorste Bartos Bereszynski vier minuten meespelen in de return. Gevolg: Celtic kreeg een reglementaire 3-0-zege in de schoot geworpen van de Uefa, net voldoende om op doelsaldo door te gaan. "Dat was voor iedereen hier een catastrofe," gruwelt Berg nog steeds. "Helemaal omdat we hier thuis ook nog twee strafschoppen misten." De laatste keer dat de Poolse club meedeed aan de groepsfase van de Champions League was in het sei zoen 1995/1996. Toen reikte de leger club tot de kwartfinales. Legia had dit seizoen volgens Berg niet misstaan in de Champions League. "Daar zijn we goed genoeg voor. De gemiste inkom sten hadden ons kunnen helpen inter nationaal een stap te zetten." Nu rest de minder lucra- tieve Europa League, waarin de ploeg voor de winter goede resul taten behaalde. In een groep met Trabzonspor, Lokeren en Metalist Kharkiv won Legia vijf van zijn zes groepsduels. Doelsaldo: zeven voor en twee tegen. Droom Het toeval wil dat de Europa Leaguefi nale op 27 mei wordt afgewerkt in het Narodowy Stadion in Warschau. "Dat hield ik de spelers meteen na de pijn lijke uitschakeling tegen Celtic voor, ter motivatie. Het is geen realistisch doel, maar een mooie droom," voegt hij er wel snel aan toe. Nu wacht Ajax. Berg noemt de Amsterdammers favoriet. Waarom? "Volgens mij zei Frank zelf dat hij blij was met de loting. Ik neem aan dat Ajax dan favoriet is. Ze zijn vier jaar op rij kampioen geworden en speelden vier jaar op rij Champions k League. Wij hebben oudere spelers, maar een volstrekt andere ervaring in Europa." Waar Ajax zich door het speel schema pas sinds maandag serieus richtte op Legia Warschau, daar verdiepte Berg zich al op het trai ningskamp in het treffen. "Dat is het voordeel van de lange winterstop. Ik had de tijd me voor te bereiden. Ajax speelt de laatste weken in wisselende opstellingen, maar de filosofie ver andert niet. Frank de Boer is geen Martin Jol, die ook 4-4-2 speelde. Hij speelt niet met Arek Milik, maar met Lasse Schöne als valse spits, in de rol van Messi. Geen idee of dat tijdelijk is, of niet. Ik verwacht geen grote ver anderingen." Berg en De Boer kennen elkaar overigens van hun gezamenlijke peri ode bij Glasgow Rangers in het sei zoen 2003/2004. Berg kwam in de zomer, De Boer halverwege het sei zoen. "Frank speelde niet bij Gala tasaray en moest speelminuten maken om in de nationale ploeg te komen voor het EK in Portugal. Ik deed het tot dat moment goed." De komst van De Boer pakte slecht uit voor Berg. "Frank werd gehaald om Ronald een plezier te doen. Niet om het team te verbete ren. Dat ging ten koste van mij, en dat accepteerde ik niet in mijn laatste sei zoen als prof. Ik had geen probleem met Frank, wel met de manager (Alex McLeish, red.). Maar met hem heb ik ook weer goed contact. Je kunt niet de rest van je leven met boosheid blijven rondlopen.' Henning Berg droomt met heel Legia van de Europa Leaguefinale in Warschau. Henning Berg kleunt erin tegen Celtic, Frank de Boer kijkt toe.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 11