'IK GA FRANK OOK ADVISEREN EEN TRAININGSWEDSTRIJD IN EEN LEGE ARENA TE SPELEN' Meekijken met meesterspion Tonny Bruins Slot SPC TOW*. "I O EUROPA LEAGUE Xvf 19-02-2015 ajaxlife *"0 RTUNA Ajax heeft in 2010 voor het laatst een ronde overleefd na Europese overwin tering. Hoe sterk is Legia Warschau? Ajax Life inspec teerde de troepen van de Poolse leger- club en liep 'spion' Tonny Bruins Slot per toeval tegen het lijf. 'Ik ben hier niet voor niets' I r I Makowski oifclnuOi! Teraï CuccarinI? DOOR SANDER ZELDENRIJK "Een B-ploegje hè," concludeert Ajaxscout Tonny Bruins Slot in de rust van Legia Warschau-Jagiellonia Bialystok. De ontmoeting ontstaat per toeval, maar de amicale Amster dammer maakt meteen dankbaar gebruik van ons aanbod om hem mee te nemen naar de perstribune, een etage hoger. Voor het beste zicht kun je immers niet hoog genoeg zitten. Al had hij een verdieping lager natuur lijk ook wel gezien dat Legia-coach Henning Berg liefst acht ogenschijn lijke basisspelers buiten de selectie had gehouden in de 'generale' voor de clash met Ajax. Doorlichten Bruins Slot is een kenner van het mondiale voetbal, een wandelende encyclopedie met spelersfeiten. Hij heeft alle kennis in zijn hoofd en hoeft het niet op een computer op te zoeken. Zo is hij ook goed op de hoogte van het Poolse voetbal. "Ik heb hier tien maanden gewerkt voor Leo Beenhakker, toen coach van de nationale ploeg. Ik moest van hem een club doorlichten. Dat was Polo- nia Warschau. Zodoende ken ik twee Legia-spelers goed: Tomasz Jodlo- wiec en Tomasz Brzyski." Bruins Slot heeft Legia zo'n zes keer in actie gezien. Veelal op video. Zelfs de oefenduels in de winterstop Eenmaal boven zijn we getuige van een ritueel dat Bruins Slot al dui zenden malen gedaan moet hebben. Op het puntje van zijn stoel schrijft hij geconcentreerd alles op wat hem opvalt. Zo nu en dan roept hij iets wat hem opvalt naar Ajax Life, drie rijen lager. "Heb je die wissel," zegt hij. "Die Maslowski hebben ze in de winterstop gehaald. Hij speelt op de plek van Duda, een Slowaak en een van de beste spelers. Hij is gebles seerd." En: "Zag je hoe traag die verdediger was. Hij had in de eerste helft al rood moeten hebben en nu ontsnapt hij opnieuw." Omdat het toch wat lastig com municeert, besluit Bruins Slot als nog af te dalen om gezamenlijk de tweede helft te analyseren. Het voelt als een privilege: meekijken met de meesterscout. Zijn enthousiasme is aanstekelijk. Hoewel al 67 lentes jong, turen zijn ogen met de gretig heid van een jonge hond hongerig richting het veld. De ogen van Bruins Slot turen met de gretigheid van een jonge hond hongerig richting het veld. IzSffljora FANNEMEL nieztejzienil Een B-team van Legia verliest van Jagiellonia Bialystok met 3-1. Alarm bellen rinkelen. Orlando Sa in actie tegen Jagiellonia Bialystok. Legia verliest met 3-1, ziet ook Ajax' meesterspion Tonny Bruins Slot. kreeg hij onder ogen. Vandaag ziet hij ze in de laatste wedstrijd voor het eerste onderlinge treffen live in actie. De meeste waarde hecht hij aan de beelden die hij zag van de twee duels tegen Celtic en de bekerwedstrijd tegen Slask Wroclaw. "Nee, ik ben hier niet voor niets. Je hebt er altijd wat aan. Vanavond zie ik een paar spelers die ik nog niet goed kende." Na afloop van de wedstrijd is er nieuwsgierigheid naar de motivatie van trainer Berg om zoveel spelers te sparen. Zoiets doe je toch niet voor een cruciale Europacupwedstrijd? "Wellicht wil hij rouleren, omdat hij in korte tijd veel wedstrijden moet spelen," zegt Bruins Slot. Na afloop van de wedstrijd mengt de Ajacied zich in de propvolle pers kamer tussen de journalisten om mee te luisteren naar de antwoorden van Berg. Die zijn in het Engels en daar door goed te volgen. De in het Pools gestelde vragen worden niet herhaald, dus die moeten gefilterd worden uit de antwoorden. Bruins Slot houdt zich uiteraard stil. Hij observeert, weegt elk woord van de trainer en weet na afloop precies welke journa list welke vraag heeft gesteld. Rouleren Berg krijgt vanuit de zaal veel kri tische vragen over zijn gekozen B-opstelling. Hij bevestigt in zijn analyse het vermoeden van de Ajax- scout. "Vorig seizoen speelden we na de winter alleen nog in de competitie. Als je een wedstrijd per week speelt, heb je minder spelers nodig en rou leer je minder. Nu zitten we nog in het bekertoernooi en de Europa League. We spelen in drieënhalve week acht wedstrijden. Het is nu de uitdaging om de juiste mix te vinden met roule ren. Natuurlijk spelen we donderdag tegen Ajax, maar dit was geen experi ment voor dat duel. Jullie denken toch niet dat ik voor deze opstelling had gekozen als ik ook maar een procent twijfelde. Elke wedstrijd is belangrijk. We willen alles winnen." Voor Bruins Slot zit het bliksem bezoek er daarmee op. Hij kwam op zondagochtend aan, pikte op zijn hotelkamer mooi nog even twee wed strijden uit de Ekstraklasa mee en vertrekt nog geen 24 uur later om op maandag tijdig te kunnen aanschui ven bij de voorbespreking op de wed strijd tegen Legia. "Ik selecteer wed strijdmomenten en onze videoanalist (Pieter Morel, red.) zoekt daar dan de beelden bij. Ik ga Frank ook advise ren een trainingswedstrijd in een lege Arena te spelen. Daar moet je men taal ook klaar voor zijn met het oog op de return." Door zijn enthousiaste manier van vertellen, wekt de voormalige rechterhand van onder anderen Johan Cruijff en Ronald Koeman de inte resse van een Poolse journalist. Die wil graag weten of Ajax vrees moet hebben voor dit Legia. "Natuurlijk," zegt Bruins Slot plots met een seri eus gezicht. Legia speelt erg fysiek. Het zijn bijna allemaal volwassen mannen. Ajax heeft meer jeugd in de ploeg. "Het wordt jongens tegen mannen," haalt hij een bekend citaat aan. Kortom, Ajax moet uit de duels blijven en de bal het werk laten doen. De Pool oogt tevreden met zijn gescoorde quotes en krijgt desge vraagd een visitekaartje mee. Bruins Slot vertelt niet dat die grote en fysiek sterke spelers moeite hebben om zich staande te houden op de matige Poolse grasmat. Of zou dat iets zijn waar die technische en licht voetige spelers uit Amsterdam wel licht van kunnen profiteren?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 10