9 9 1 2 29 6 1 Van den Brom stuwt AZ met nieuw systeem richting Europees ticket ajaxlife Vitesse Ajax 1-5 0-1 1-3 3-2 1-1 1-0 4-0 2-2 2-2 4-0 John van den Brom (48) is sinds vier maan den trainer van AZ. Ajax Life sprak de oud- Ajacied over systemen, druk van supporters en ambities. INTERVIEW Q 29-01-2015 ÏJ 'We kregen ineens geen treffer meer tegen' Zondag 1 februari, 14.30 uur Gelredome, Arnhem Historie totaal (eredivisie): Winst Gelijk Vitesse Winst Ajax Laatste vijf keer Vitesse - Ajax 29 nov 12 dec 06 mei 27 jan 2009 2010 2012 2013 06 apr 2014 Donderdag 5 februari, 20.45 uur Amsterdam Arena, Amsterdam Historie totaal (eredivisie): Winst Gelijk Winst Ajax AZ Laatste vijf keer Ajax - AZ 14 jan 06 mrt 15 okt 12 aug 23 feb 2010 2011 2011 2012 2014 het af te maken. Vijf van onze jongens kwamen toch voor het eerst in De Kuip. Ik hoop dat ze die indrukken zien als een leermoment voor de wed strijd in de Arena. Een volle De Kuip of Arena is toch indrukwekkend." DOOR MIKE VAN DAMME Er is veel veranderd in Alkmaar sinds de eerste keer dat Ajax en AZ elkaar troffen dit seizoen. Op 17 augustus zat Marco van Basten nog als hoofdtrainer op de bank en speelde de ploeg 'gewoon' met drie aanvallers. Als de Alkmaarse ploeg op donderdag 5 februari naar de Arena komt, met waarschijnlijk twee spitsen in de basis, zal de ploeg worden gecoacht door John van den Brom. De oud-Ajacied nam eind september het stokje als hoofdtrainer over van... Van wie eigenlijk? Van Basten deed een stap terug, Alex Pastoor wilde wel hoofdtrainer worden, maar mocht niet. En dus nam uiteindelijk die andere assistent, Dennis Haar, de honneurs waar, terwijl de AZ-directie met Van den Brom om de tafel zat. De trainer was in maart ontslagen bij Anderlecht en had na een rustige zomer weer zin om aan de slag te gaan. "Je weet dat je vandaag vrij kunt zijn, vanavond gebeld kunt worden en dan morgen weer op het trainingsveld kunt staan," schetst Van den Brom de situatie van een werkloze trainer. "Daarom moest ik ook wel scherp blijven. Ik deed wat dingen voor Fox Sports, waardoor ik bij veel wedstrijden zat. Ik heb nooit zoveel voetbal gekeken, denk ik, als in de periode dat ik geen club had." Switch Op 29 september tekende Van den Brom, na twee weken van gesprekken voeren bij AZ, een contract tot de zomer van 2016. "Uit de gesprekken bleek wel dat AZ een ambitieuze club is, met veel jonge mensen. Ook de selectie is jong. Ik vind dat het mooiste: met veel talent werken." Het begin was twijfelachtig, maar na een omzetting van systeem, van 4-3-3 naar 4-4-2, begon AZ warm te draaien. De ploeg staat momenteel vijfde in de eredivisie. De switch van drie naar twee aanvallers was in eerste instantie 'noodgedwongen', aldus de trainer. "We hadden te maken met veel blessures, en kregen veel doelpunten tegen. Gezien het materiaal dat we hadden, zijn we 4-4-2 gaan spelen. Dat pakte goed uit. We wonnen, creëerden zelf heel veel kansen, en kregen ineens geen treffer meer tegen. Het is niet zo dat ik zei: zo gaan we het doen. Ik heb daarover overlegd met Van Basten en Haar, de spelers zijn er bij betrokken. Dat is toch het leukste van het trainerschap: samen iets neerzetten." Over Van Basten gesproken: kende je hem al? "Niet echt. Ik heb hem opgevolgd als trainer van Jong Ajax, toen hij met John van 't Schip naar Oranje ging. Ik heb vanwege de overdracht een weekje meegelopen. We hebben elkaar toen summier gesproken. Nu werken we elke dag samen. Er is een klik, net als met Dennis Haar. We zijn het zeker niet altijd met elkaar eens, dat is ook alleen maar goed. We hebben lange discussies, maar komen er altijd uit. Het mooie van Marco is ook dat hij het Italiaanse voetbal gewend is. Daar is het veel meer van: het maakt niet uit hoe je wint, als je maar wint. In Nederland moet je winnen mét mooi voetbal. Dat was in mijn tijd als voetballer al. Als wij bij Ajax met 3-0 wonnen, moest het 6-0 zijn. Won je wel met 6-0, had het 8-0 moeten zijn. We moeten daar vanaf." Wat is jullie ambitie? "Wij spelen om een Europees ticket te halen. We staan er goed voor, dus dan moet je dat ook gewoon uitspreken. We hebben nog wat lastige uitwedstrijden, waaronder tegen Ajax, maar het gekke is dat we uit juist beter presteren dan thuis." Hoe komt dat? "We hebben een jonge ploeg, die zich nog wat te gemakkelijk laat beïnvloeden door onze supporters. Dat zag je bijvoorbeeld goed tegen FC Utrecht (3-0-nederlaag, red.). We kwamen 1-0 achter, het was zaak om compact te blijven staan, we hadden nog een uur om de gelijkmaker te maken. Maar de supporters duwden de ploeg naar voren. Daardoor viel het geheel uit elkaar en stond het binnen een kwartier 0-3. Ervaren spelers hebben dan eerder iets van: laat de fans maar even fluiten, we hebben nog tijd zat. In uitwedstrijden voelen die jongens die druk niet." Ajax is thuis niet helemaal onge naakbaar. Wat neem jij mee van de bekerwedstijd Ajax - Vitesse? "Eigenlijk niets. Vitesse speelt heel anders dan wij. Het heeft weinig zin om tegen mijn spelers te zeggen dat ze op de manier van Vitesse moeten gaan spelen. In meerdere wedstrij den is gebleken dat tegenstanders kansen krijgen tegen Ajax. Ook in de Arena. Je moet die kansen alleen afmaken." Wat heb jij eigenlijk nog met Vitesse? "Het is altijd leuk als je tegen een club speelt waar je gevoetbald of gewerkt heb. Dat meen ik echt. Met de huidige clubleiding heb ik niet veel, die ken ik niet, maar negen van de tien mensen die bij Vitesse werken, ken ik nog wel. Ik heb bij hen een goed gevoel. Hetzelfde geldt voor Ajax. Ik voel me altijd welkom, heb natuurlijk samengespeeld met jongens als Edwin van der Sar, Marc Overmars en Frank de Boer. Ik noem het altijd 'ouwe-jongens-krentenbrood' als ik in de Arena ben." Er wordt wel gezegd dat je als trainer niet honkvast bent. Eén jaar ADO, een jaartje Vitesse... "Ik ben ambitieus, kon in beide gevallen een stap hogerop. Eerst van ADO naar Vitesse, daarna van Vitesse naar Anderlecht. Mede omdat ik merkte dat ik dat imago kreeg, was ik echt van plan om mijn contract bij Anderlecht uit te die nen. Maar goed, dat zat er helaas niet in." Je werd een tijdje gezien als een mogelijke opvolger van De Boer bij Ajax. Hoe kijk je daar zelf Voor jullie is het dus goed dat jullie uit spelen tegen Ajax, en niet thuis. "Als je het zo bekijkt wel, ja. Tegen Feyenoord (2-2, red.) hebben we ook goed gespeeld, in De Kuip. We had den moeten winnen, maar lieten na "Die vraag wordt me zo vaak gesteld. Het heeft geen zin om een antwoord te geven, want het is niet aan de orde. Ik werk bij AZ, ben ook echt niet bezig met wat de toekomst kan brengen. Ik vind het leuk om weer eens in de Arena te komen. Er is veel respect over en weer. Dat is uitein delijk belangrijker dan winnen of verliezen. Maar het zou wel lek ker zijn om te winnen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9