'NATUURLIJK, JE HEBT MEER CLUBS NODIG OM EEN COMPETITIE TE MAKEN. MAAR JE KIJKT OOK NAAR KWALITEIT EN KWANTITEIT' Een avondje Ajax Vrouwen met blik op heden en toekomst ajaxlife Ajax Vrouwen maakt ondanks een pijnlijke thuisnederlaag tegen rivaal FC Twente nog steeds kans op de titel en Champions Leaguevoetbal. Ondertussen wordt in de beleidskamers nagedacht over een nieuwe competitieopzet. REPORTAGE -| «f 29-01-2015 X 'Veel clubs steken hun kop in het zand' DOOR SANDER ZELDENRIJK Vrouwenvoetbal in Nederland is 'hot', zo bevestigden de laatste KNVB-cijfers van september nog maar eens. In de afgelopen vijf jaar groeide het vrouwenvoetbal met ruim twintig procent naar 137.525 voetballende leden. De bond heeft zichzelf ten doel gesteld om de hui dige beleidsperiode in 2018 af te sluiten met 150.000 voetbalsters. Alle ingrediënten om de popu lariteit verder te doen toenemen lij ken voorhanden. De Europese titel van Oranje onder negentien was al een impuls en deze zomer spelen de Oranjevrouwen voor het eerst op een WK-eindtoernooi. Bovendien kreeg Nederland de organisatie van het EK 2017 toegewezen. Ondertussen wordt er op deze koude januari-avond op De Toe komst hard nagedacht over de toekomst van het vrouwenvoetbal. Twee uur voor de aftrap van de kraker tussen Ajax en FC Twente is de kleine perskamer onder de Bob Haarms Tribune toneel van een forumavond over de maat schappelijke impact van de snelst groeiende sport in Nederland. Ken nis uitwisselen over vrouwenvoet bal op wetenschappelijk niveau. Een uitkomst is er nog niet, zo horen we. Maar aan de vele kleur rijke post-it-papiertjes te zien, was het een inspirerende sessie. Vrieskou In de perskamer lopen veel media vertegenwoordigers. Opvallend veel fotografen, van kleine websites tot en met de grote fotopersbureaus. RTV Noord-Holland heeft een radioverslaggever gestuurd en de vrouwentopper wordt live uitge zonden op Fox Sports. Dat deert een kleine negenhonderd Ajacieden overigens niet de vrieskou te trot seren voor een plekje langs de zij lijn. Wint Ajax, dan heeft het zeven punten voorsprong op de tukkers en is Champions Leaguevoetbal zo goed als binnen voor de best geklas seerde Nederlandse ploeg. Boven dien blijft Standard Luik dan in het vizier voor de eerste Amsterdamse landstitel. Ook in de warme kantine van De Toekomst is het druk. Daar waar bier bij de wedstrijden van Jong Ajax vloeit, zijn de populairste dranken vanavond warme choco mel met slagroom en rode, dan wel witte wijn. Jonge tienermeisjes van een amateurclub uit de regio, straks actief als wedstrijdmascottes, ren nen opgewonden tussen de eettafels door, bewapend met smartphone en handtekeningenkaart. "Ik was net bij de wc's en zag Anouk Hoog- endijk," verleidt een meisje enthou siast haar ploeggenoten tot een massasprint richting de toiletten. Een kleine duizend Ajacieden trotseren de vrieskou voor een teleurstellende topper tussen Ajax en FC Twente. Hoofdtrainer Ed Engelkes baant zich ondertussen een weg door de tafels en stoelen in de kantine. Hij manoeuvreert een rijklaar school bord, drie meter breed, behendig door de menigte. Het oogt amateu ristisch en heeft iets aandoenlijks. Engelkes grijnst zelf ook. Geprikkeld De laatste tactische bespreking helpt niet en van de wedstrijd zelf, het beste wat Nederland op vrouwen- voetbalgebied te bieden heeft, krij gen we het ook niet warm. Ajax wor stelt met zichzelf en de tegenstander. De tukkers doen alles net iets slim mer en winnen via een strafschop en counter verdiend met 2-0. "We had den een achterstand nodig om ons in de wedstrijd te knokken. Daarna waren we feller, verbeterde ons posi tiespel en kregen we kansen. Vooraf waren de speelsters genoeg geprik keld. Iedereen was doordrongen van het feit dat we bij winst zeven punten los zouden staan," analyseert Engel- kes. "Je hoopt voor het publiek dat de gehele wedstrijd net zo leuk is als de slotfase, maar daarvoor waren de belangen te groot. Wij wilden niet verliezen en FC Twente wilde wel aanvallen, maar maakte er achterin ook geen open huis van. Het was erg aftasten. Er zat veel druk op. Zij zijn meer ervaren, spelen ook internati onaal en hebben een selectie die al lang samen is. Wij zijn nog niet zo ver. Om die stap te zetten, zullen we eerst kampioen moeten worden. Dit is een zure nederlaag, maar er is nog niets aan de hand." De forumavond voorafgaand aan het duel was aan Engelkes, ook coach van zaterdaghoofdklasser VVOG, voorbijgegaan. Toch houdt de toekomst van het vrouwenvoetbal hem bezig. "Er is veel enthousiasme en betrokkenheid bij onze suppor ters. Ook als we verliezen. De toe komst van het vrouwenvoetbal ziet er rooskleurig uit, maar we moeten nu samen met de beleidsbepalers wel de juiste keuzes gaan maken." De aanstelling van oud-tophoc- keyster Minke Booij als manager vrouwenvoetbal binnen de KNVB juicht Engelkes, zelf al elf jaar actief in het vrouwenvoetbal, dan ook toe. "Zij is in ieder geval een oud topsporter en winnares van olym pisch goud. Zij weet hoe het werkt en kan hopelijk een 'boost' geven als ze samen met de clubs gaat bepalen welke kant het vrouwenvoetbal op moet." Kwaliteit Eind december werd duidelijk dat de KNVB de pilot met de Belgische clubs na drie jaar niet zal verlengen deze zomer. Een eigen nationale competitie met minimaal acht teams zou de voorkeur hebben. Engelkes: "De Belgische clubs zijn gemakkelijk opzijgeschoven. Kwalitatief goede clubs als Standard Luik en Ander- lecht zijn van toegevoegde waarde voor een competitie. Straks spelen Ajax en Twente alleen onderling een topwedstrijd en moeten we de rest op basis van onze kwaliteit winnen. Daar is niemand bij gebaat, lijkt me." Wat is het beste scenario? Iedere eredivisieclub een eigen vrouwenelf tal? "Ja en nee. Natuurlijk, je hebt meer clubs nodig om een competi tie te maken. Maar je kijkt ook naar kwaliteit en kwantiteit. Ik pleit voor een tussenfase. Kijk eerst eens of je drie of vier clubs kunt vinden, zodat je naar een competitie van tien gaat. Daarna moet je binnen een bepaalde termijn doorgroeien naar twaalf teams. En als je zover bent, moeten de overige clubs hun verantwoorde lijkheid pakken. Elk meisje kan op een willekeurige hoek van de straat voetballen, maar veel clubs steken hun kop nog in het zand. Dat vind ik slecht." Ook over zijn eigen toekomst hoopt hij sneller duidelijkheid te krij gen. "Mijn contract loopt af en ik heb vanuit Ajax nog niets gehoord. Dat moet officieel voor 1 maart. Dat is relatief laat. Ik zou graag weten waar ik aan toe ben en dat heb ik ook neergelegd bij Marc Overmars." Ondanks de zure nederlaag zorgt Anouk Hoogendijk voor blije gezichten bij de enthousiaste jeugdige aanhang.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 17