Wnm lys Wmm c pllti O 'IK KIJK ZELF AL HEEL KRITISCH NAAR EEN SPELER, VOORDAT IK HEM VOORDRAAG BIJ AJAX' John Steen Olsen levert al twintig jaar Scandinavisch talent 'W'wm M ajaxlife Ajax heeft zijn 25ste Deen in de clubgeschie denis binnen: Kasper Dolberg. En dus is het hoog tijd voor een gesprek met superscout John Steen Olsen (72). 'Ik hoop nog drie, vier talenten aan te leveren voordat ik stop.' Contract - 'ÏJP.* Eerste •j yg INTERVIEW M. K 29-01-2015 'We moeten eerlijk blijven werken' DOOR MIKE VAN DAMME Hij was de ontdekker van Zlatan Ibrahimovic, Niklas Moisander en Christian Eriksen. En dan vergeten we nog een hele lijst van Scandinavi- ers, die in de afgelopen twintig jaar naar Ajax kwamen en in veel gevallen succesvol waren. En ja, John Steen Olsen is ook de scout die Ajax attendeerde op Tobias Sana. De Zweedse vleugelaanvaller kende een stormachtige entree in de Arena, maar raakte in de vergetel heid. Deze transferperiode vertrok hij naar Malmö FF. Zo zie je maar: ook topscouts schie ten niet altijd raak. Ook Olsen niet. "Dat is ook precies wat Marc Over- mars tegen me zei," zegt de Deen lachend. "Ik ben wel teleurgesteld, om eerlijk te zijn. Ik heb Tobias ruim vier jaar gevolgd, vond hem een groot talent. Hij begon goed, speelde zoals ik van hem verwachtte. Maar ineens was het weg. Ik weet niet hoe dat kwam. Misschien was zijn karak ter niet sterk genoeg. Het kan inder daad niet altijd raak zijn." Vaak is het wel raak (zie kader), en dat schept verwachtingen. Niet alleen voor Olsen als scout, maar ook voor de spelers die hij naar Ajax haalt. Vraag het aan Viktor Fischer en Lucas Andersen; ze konden voor de buitenwacht niet snel genoeg door breken na de successen van Christian Eriksen en Nicolai Boilesen. Ook Kasper Dolberg zal in de gaten worden gehouden. De zeven tienjarige Deense spits van Silkeborg IF tekende onlangs een contract dat hem vanaf komende zomer voor drie jaar aan Ajax bindt. Hij is daarmee de 25ste Deen in Ajaxdienst. Olsen noemt Dolberg 'een van de grootste talenten van zijn lich ting'. "Ik heb hem 2,5 jaar gevolgd. Vooral het afgelopen jaar heeft hij het goed gedaan. Kasper kan eigen lijk op alle posities in de voorhoede spelen, is gevaarlijk, heeft een goed overzicht. Met wie je hem kunt ver gelijken? Ik houd daar niet zo van, maar hij lijkt qua spel het meest op Lucas Andersen." Olsen kreeg zelf afgelopen zomer een contract voor het leven voor geschoteld door Ajax. Het is een blijk van waardering voor hetgeen de inmiddels 72-jarige scout heeft betekend in de afgelopen twintig jaar. Elke week bekijkt hij minimaal vijf wedstrijden langs de lijn, en nog de nodige duels op televisie. Olsen noemt zijn verbintenis voor het leven 'een grote eer'. "Wat het inhoudt? Dat ik zelf mag bepa len wanneer ik stop. Natuurlijk wel in goed overleg met de Ajaxdirectie. Ik wil zeker nog twee, drie jaar door en hoop nog zo'n drie, vier talenten aan te leveren in die periode." Olsen is nog niet bezig met het inwerken van een opvolger. Bang dat Ajax in Scandinavië de grip kwijtraakt als hij stopt, is de Deen zeker niet. Zijn rol moet niet te groot worden gemaakt, stelt de scout. "Mijn werk is gemakkelijk, omdat ik voor de beste club werk. grt.-'i f 9i ,ir Si'/ W 'C - V' i iïf.x'juÊ Wf >,'*7/ i ■'iWf.i- •- -«i - - TMI ft''"' r '■mm Talenten krijgen een kans bij het huidige Ajax. Ik vind Christian Eriksen daarvan een mooi voor beeld. Onder Martin Jol speelde hij steeds tien, vijftien minuten. Toen Frank de Boer het overnam, speelde Eriksen meteen alles. Het zelfde geldt nu voor Andersen, ook hij krijgt echt een kans. Dat zien andere talenten ook." Het is ook prettig samenwerken met Marc Overmars, stelt Olsen. "Het is bij hem of 'ja' of 'nee', hij twijfelt nooit. Tegenwoordig heb je als club ook niet zoveel tijd meer als vroeger. Toen ik net begon, zat ik vaak alleen op de tribune. Zlatan Ibrahimovic hebben we bijvoor beeld twintig keer bekeken. Dat kan niet meer. Elke keer zitten er twin tig scouts te kijken. We moeten snel beslissen." Zegt Overmars vaak nee? "Haast helemaal niet. Maar dat komt ook omdat ik zelf al heel kri tisch naar een speler kijk, voordat ik hem voordraag bij Ajax. Het moet echt een speler zijn van wie ik denk dat hij het eerste elftal kan halen. Er zijn veel clubs die een talentje gewoon uitnodigen, en dan maar zien wat gebeurt. Die jongen denkt dan echt een kans te maken door te breken, en loopt uiteinde lijk een deuk in zijn zelfvertrouwen op als hij het niet haalt. Ik vind het belangrijk dat je een speler pas uit nodigt als je echt serieus geïnteres seerd bent." En ook dan is er nog geen garan tie. Kijk naar Sana. "Dat klopt. Maar hij was al wat ouder toen hij naar Ajax kwam. Ik vind het ook nog steeds heel jam mer dat Michael Krohn-Dehli het bij Ajax niet heeft gered. Hij was een echte Ajaxspeler, maar was te vaak geblesseerd. Gelukkig doen de meeste spelers het wel goed. Die Deense jongens passen zich ook snel aan. Eriksen en Boilesen spraken al na zes weken redelijk Nederlands. Ik mocht ook geen Deens met ze praten, zeiden ze dan. Ze gedragen zich ook allemaal goed. Ik ben echt trots op die jongens." Viktor Fischer heeft wel eens verteld dat hij niet wist wie u was, totdat hij u op De Toekomst zag lopen. Stelt u zich niet voor aan de jongens die u volgt? "Nee. Ik vind het heel belangrijk dat als we echt geïnteresseerd zijn in een speler, dat we eerst naar zijn club gaan en toestemming vragen om met die speler en zijn ouders te praten. Ik wil niet achter de rug van de club om een speler benaderen. In Zweden en Denemarken hebben we een hele goede naam, dat moet zo blijven. We moeten eerlijk blijven werken." Kasper Dolberg wordt Ajax' 25ste Deen. De geschiedenis tussen de club en Deense voetballers begon in 1969, met Tom Sondergaard.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 14