ÜJcAr t H MEERZICHT 'DOOR DE OPERATIE WAS HIJ, ZOALS HIJ HET ZELF NOEMT, EEN METERTJE SNELHEID KWIJT' Alistair Dick dolt en draait op linkervleugel ajaxlife Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stam gasten over Ajax- spelers uit het ver leden. In deel 20: Alistair Dick. CAFÉ MEERZICHT -| Q 29-01-2015 Dansend vuur uit Schotland Dick haalt uit tegen Fortuna Sittard. Tegen de Limburgers zal hij zijn enige treffer in Ajaxdienst maken Door David Endt Weet je, deze voetballer had echt alles in zich om een echte Ajaxspe- ler te worden. Eigenlijk was hij dat al: een linksbuiten bij wie het avon tuur door zijn aderen gutste. En dan te bedenken dat Ajax eigenlijk een andere speler op het oog had en niet deze jonge Schot... Nou, dat is een mooie rebus. Wat ik nu weet, is dat hij uit Schot land kwam. Dat maakt de spoe ling dun. Geef mij een jaartal. Ik heb het over de seizoenen 1986/1987 en 1987/1988. Ajax was bij de hand genomen door Johan Cruijff, die als technisch directeur zijn stempel op de club drukte. Veel talent, gedurfd spel, winst van de Europacup voor bekerwinnaars en de nationale beker. Maar geen lands kampioenschap. In 1986 toverde Cruijff een paar 'exotische' spelers naar De Meer: Petri Tiainen uit Fin land, Mike Petersen uit Australië en die jonge Schot dus, een pure links buiten. Ik heb een beeld voor ogen, maar die jongens die je noemt, heb ben het bij Ajax niet gemaakt. Die Schotse linksbuiten die jij zo roemt ook niet, anders had ik het wel geweten. Hoe heet dat gassie? Zijn naam is Alistair John Dick, zeg maar Alli. Vorig seizoen was hij als bezoeker van Ajax - Celtic nog in de Arena. En het is waar: hij was het type linksbuiten waar de supporters verzot op zijn. Klein van stuk, maar razendsnel. Handig en technisch ook erg goed. Hij kon een tegenstander dol spelen, snelheid makend met de bal aan de voet, binnendoor dreigen, buitenom gaan, of toch weer binnen door. Dansend vuur. Bovendien: een voortreffelijke voorzet in zijn linker. Met Arnold Mühren achter zich kon hij geen betere aanreiker heb ben. Mühren wist hem precies op het goede moment aan te spelen. Dick maakte één goal: Ajax - For- tuna Sittard, voorzet van Van Basten en beheerst volleyend met binnen kant voetje naar de verre hoek. Zo jammer dat hij tijdens een wedstrijd in de tweede ronde van het Europa cuptoernooi bijna letterlijk doormid den werd geschopt. Dat gebeurde in De Meer. Dick was sensationeel op dreef, flitsend op de linkervleugel, maar de rechtsback van Olympiakos, ene Petros Xanthopoulos, vond het na drie keer voldoende. Hij schopte met een vreselijke tackle Dicks knie aan diggelen. De Ajacied moest met een brancard het veld af. Iedereen die er bij was, voelde dat het mis was. Dick herstelde, maar helemaal de oude werd hij niet meer. Door de operatie was hij, zoals hij het zelf noemt, een metertje snelheid kwijt. En dat metertje maakte het verschil. Naar verhaal. Iets anders: je zei dat Ajax eigenlijk een andere speler wilde hebben? Dat zit zo. Cruijff had zijn oog laten vallen op een buitenspeler van Glas gow Rangers, Davie Cooper. Maar de manager van de Rangers, ex-top- voetballer Graeme Souness, wilde die Cooper onder geen beding kwijt. Hij tipte een andere speler, Alistair Dick. Die was 21 jaar, speelde bij Tottenham Hotspur en gold als een van de grootste Schotse talenten. Hij was een vaste kracht in de jeugdploe- gen van Schotland, waarmee hij het EK voor spelers onder zestien jaar won. Hij was met zijn zestien jaar en 301 dagen de jongste debutant van de Spurs, een record dat hij 32 jaar in bezit had. Souness was zelf geïn teresseerd in de linksbuiten, maar Dick wilde niet in Schotland spe len. Dus probeerde Ajax het. En het lukte. tijd. Dick was net te laat fit om de finale van de Europacup voor bekerwinnaars te halen, al reisde hij wel mee naar Athene. Het seizoen daarna speelde hij vijf wedstrijd jes, waaronder een invalbeurt in de Supercupwedstrijd tegen FC Porto. Daarna vertrok hij naar Brighton om zijn carrière voort te zetten in landen die wat klimaat betreft beter bij zijn gevoelige spieren pas ten: Zuid-Afrika en Australië. Daar kwam hij overigens die Mike Peter- sen weer tegen. En die ander, Tiainen? Dat is een, in enkele opzichten, ver gelijkbaar, maar toch ook weer een heel ander verhaal. Die bewaren we voor een andere keer. Dat is bijzonder. Een voetbal ler vanuit de Engelse competitie naar Ajax. Dat was voor die tijd heel apart, zeker omdat het een veelbelovende speler betrof. Maar hij was trans fervrij en kon zelf kiezen. Een avon tuurlijk mannetje, niet alleen in het veld. Dick koos voor Ajax vanwege de naam, niet omdat hij wist hoe goed of slecht die club uit Amster dam was. De Engelse tv toonde spo radisch voetbal van het continent. Een paar geslaagde oefenwedstrijd jes, handtekening onder het contract en opeens woonden Alli Dick en zijn vriendinnetje niet meer in Lon den, maar in Amsterdam Zuidoost, in een ruime flat op Liendenhof. Het was een andere wereld, in alle opzichten: een heel andere manier van trainen bijvoorbeeld, een andere taal, een strakke discipline, een uur tactische bespreking in plaats van het Britse 'stroop je mouwen op het speel ze gek'. Nogmaals: zonder die doodschop van die Xanthopoulos had Dick kunnen uitgroeien tot een perfecte Ajaxlinksbuiten. Jammer maar helaas. Daarna hebben we ook weinig van hem vernomen. Dat is zo. Het herstel vergde veel Een knieblessure verhindert dat Dick een echte Ajaxlinksbuiten kan worden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13