'IK DURF WEL TE STELLEN DAT ACHT VAN DE TIEN SPELERS DIE DAT OVERKOMT, NIET TERUG KOMT OP DIT NIVEAU' Zelfverzekerde Kishna kent lange aanloop naar topvorm "IO interview Xvf 29-01-2015 ajaxlife Ajax heeft veel talentvolle buitenspelers. Ricardo Kishna (20) krijgt van Frank de Boer momenteel de voorkeur naast Lasse Schöne. 'Ik moet het zelf laten zien' vindt hij nog altijd naweeën van zijn knieblessures, die hem in totaal ruim twee jaar aan de kant hielden. Het verklaart zijn soms wat matte spel in de eerste seizoenshelft. Tegen FC Barcelona, in Camp Nou, werd hij zelfs in de rust gewisseld door De Boer, die openlijk kritiek uitte op het spel van de vleugelaan valler. Volgens zijn trainer ontweek Kishna directe duels. "De actie waar hij op doelde was na een minuut of twintig. Er was ruimte om het een-tegen-eenduel aan te gaan, maar toen was ik al hele maal kapot. Dani Alves bleef maar gaan, FC Barcelona speelde op zo'n hoog tempo. Ik wilde wel aanzetten, een actie maken, maar kon het niet meer. Ik ben normaal gesproken wel iemand die de actie opzoekt. Het zat er die avond niet in, ik speelde daar door echt slecht." worden om het duel aan te gaan, maar de bal kwam te vaak zijn kant niet op. Ook een positiewisseling met Schöne, die opvallend genoeg op links begon, mocht niet baten. Kishna weerspiegelt het spel van Ajax dit seizoen: de ene wedstrijd grossiert hij in voorzetten en scho ten, de andere wedstrijd zie je hem amper; of hij er nou iets aan kan doen of niet. Dat is frustrerend. Of zoals hij het zelf afzwakt: teleurstel lend. Tijdens de voorbereiding op het seizoen zei Kishna dat hij ongeveer op zeventig procent van zijn kun nen zat. Twee dagen voor de klas sieker zegt hij: "Ik zit daar nu wel overheen, maar ben zeker nog niet op de honderd procent. Ik maak nu betere keuzes, zoek vaker de simpele oplossing. Daardoor gaat mijn ren dement omhoog. Aan het begin van het seizoen miste ik grotere kansen dan als die tegen FC Groningen, nu ging-ie er wel in. Ik zit ook gewoon lekkerder in mijn vel, het gaat fysiek steeds beter. Ik heb minder pijntjes, hoef niet meer, zoals aan het begin van het seizoen, trainingen over te slaan." Kapot Dat hij tegen Feyenoord in de slot fase nog zelf een kans creëert met een rush, betekent dat het conditio neel inderdaad beter gaat. Hij is nu goed anderhalf jaar fit, toch onder- Die persconferentie in Camp Nou is niet de enige keer dat de trainer de linksbuiten via de media heeft geprobeerd te prikkelen. Tien dagen na Barya-uit stelde De Boer dat Kishna nog het nodige moet leren. "Dat geldt zeker voor het leren prof te zijn en het fit worden. Het doen van oefeningen daarvoor is niet het leukste, maar als hij hogerop wil, is dat wel nodig," aldus De Boer tij dens zijn wekelijkse perspraatje. Kishna nu: "Mijn eerste gedachte was: apart dat hij dat zegt. Ik was 2,5 jaar geblesseerd geweest. Ik durf wel te stellen dat acht van de tien spelers die dat overkomt, niet terugkomen op dit niveau. Het is mij wel gelukt, juist door de trainingsar- beid die ik er toen in heb gelegd. We hebben er over gesproken, en toen werd duidelijk wat hij bedoelde. Hij wilde niet dat ik zou terugvallen, en daardoor moest ik juist extra uren maken in de gym. Ik heb hem uit- De Boer prikkelde Kishna enkele keren via de media. Het leverde een goed gesprek op. Buitenkantje links na een goede loopactie: Kishna scoort Ajax' eerste treffer tegen FC Groningen. DOOR MIKE VAN DAMME Het ziet er uit als een simpele loop beweging. Terwijl Lasse Schöne de bal krijgt aangespeeld, knijpt Ricardo Kishna naar binnen. Een moment is hij tegenstander Hans Hateboer kwijt. Schöne herkent de mogelijkheid, legt de bal keurig klaar en zonder te twijfelen haalt Kishna uit met buitenkantje links. Een hartje en handkusje volgen, waarschijnlijk voor zijn vriendin. Het eerste officiële doelpunt van Ajax in 2015 - tegen FC Groningen - is er een van durf en bijscholing. Het buitenkantje links is honderd procent Ricardo Kishna: de intuïtie van een talent met zelfvertrouwen. De loopactie, waarmee hij Hateboer afschudt, is vooral het resultaat van bijscholing, van Dennis Bergkamp. "Bergkamp was natuurlijk een meester in het op het juiste moment de ruimte inlopen," vertelt Kishna daags voor de klassieker in de kan tine van De Toekomst. "We pra ten daar best vaak over met elkaar. Mijn loopactie tegen FC Groningen kwam daar ook uit voort. Misschien dat ik een jaar geleden niet de moge lijkheid had herkend, dat zou goed kunnen. Het is leuk om terug te zien dat die extra arbeid loont. Het ziet er nu ook vrij simpel uit." De vleugelaanvaller zit lichtjes achterover in zijn stoel, oogt ont spannen. Waarom zou hij dat ook niet zijn? Al vijf competitiewed strijden op rij begint hij in de basis, nummer zes volgt twee dagen later, tegen Feyenoord. Het zal tevens de eerste competitiewedstrijd dit sei zoen worden dat hij echt negentig minuten speelt. In de voorgaande veertien duels is hij of ingevallen of vroegtijdig naar de kant gehaald. "Is dat zo? Ik heb daar niet bij stilge staan. In het begin van het seizoen had het wel met fitheid te maken, dan was ik soms na zestig minuten redelijk op, begon ik minder te spe len. Maar ik had ook een paar keer het gevoel dat ik nog even door kon. Maar dat is de keuze van de trai ner. Hij wil Anwar (El Ghazi, red.) ook minuten geven, die verdient hij ook." In Qatar was De Boer duide lijk: Kishna en El Ghazi moeten het samen uitvechten wie met Lasse Schöne op de vleugel speelt. De trainer beaamde dat de voorkeur van Schöne voor de rechterkant meespeelt in de keuze voor Kishna, die op links iets beter uit de voeten kan dan El Ghazi. Kishna zelf vindt het 'een beetje onzin' dat hij zijn basisplaats te dan ken heeft aan Schöne. "Als ik het niet goed doe, speel ik niet," stelt hij simpel. "Anwar kan eventueel ook op links staan. Ik moet het dus echt zelf laten zien." Rechterkant De ontspanning van de vrijdag middag heeft plaatsgemaakt voor frustratie. Het is een klein uurtje na de klassieker als Kishna op zon dagmiddag de mixed zone inloopt. Gezien het spelbeeld en de kansen van Feyenoord, mag Ajax blij zijn dat het slechts 0-0 is gebleven. Voor de vleugelaanvaller is zijn eerste klassieker in de Arena er een om snel te vergeten. Op een kans in de 87ste minuut na, speelt Kishna een vrij onopvallende wedstrijd als rechtsbuiten. Er waren zeker momenten in de wedstrijd dat hij aangespeeld kon

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 10