'IK DENK DAT DE BELANGRIJKSTE VERANDERING IS DAT HIJ IETS RUSTIGER IS GEWORDEN' Ajaxtrainer weet zijn spelers na vier jaar nog altijd te inspireren De chemie tussen spelers en trainers lijkt vaak beperkt houdbaar. Frank de Boer is zijn vijfde sei zoen als hoofdtrainer van Ajax ingegaan. Weet hij zijn spelers nog te inspireren? Ajax Life onderzocht het tijdens het trai ningskamp in Qatar. ACHTERGROND Q ajaxlife 15-01-2015 'De Boer maakt van ons betere spelers' DOOR MIKE VAN DAMME wat gemakkelijker afgaat nu hij zijn vijfde jaar als hoofdtrainer ingaat. "Ik ben wel beter en volwassener geworden als trainer, denk ik. Maar het blijft wel zorg dat we als staf scherp blijven. Volgens mij zijn we dat wel." De Boer stelt zich kwetsbaar op, vertelt hij. De trainer vraagt zijn spelers elkaar te evalueren tijdens de trainingskampen, maar ook het functioneren van de technische staf komt aan de orde. Wat daar uitkomt? De Boer houdt dat liever voor zich. Boilesen wil best een voorbeeld uit het verleden noemen. "Sommige jongens hebben aangegeven dat ze het lastig vonden als er op de dag voor een wedstrijd nog een nieuwe oefening werd uitgelegd op de training. Ze wilden zich focussen op de wedstrijd, een nieuwe oefening was vooral een afleiding. De technische staf heeft daar zeker naar geluisterd." Triggeren De Boer is als trainer een bron waar de spelers uit kunnen putten. Gevraagd, en soms, zoals bij een verkeerde aanname of pass op de training, ook ongevraagd. Maar bronnen zijn doorgaans niet onuitputtelijk. De Ajaxtrainer hecht dan ook waarde aan de conversatie tussen spelers onderling. Zij kunnen ook elkaar 'triggeren', ofwel uitlokken. "Als ik iets zeg, komt het wel over. Maar als een medespeler iets zegt, komt dat veel harder over. Het is niet gemakkelijk, want het moet echt in je zitten. Ook oudere spelers doen dat niet allemaal even gemakkelijk. Maar we proberen iedereen daarin wel te stimuleren." Het houdt iedereen scherp. Zowel de spelers als de trainer. Ook dat is chemie. Als Frank de Boer fronst, weet je als speler dat je iets niet goed hebt gedaan. En dat betekent oppassen. "Je hoeft die bal niet helemaal naar Fred te spelen, die staat duizend meter buitenspel. Die bal moet gewoon over die pop heen," ver zucht de trainer tegen Ricardo van Rhijn, die de bal net een enorme schop gaf richting een van de mate riaalmannen. De volgende drie passes van de rechtsback gaan wel goed. De frons en de woorden van de trainer zijn dus niet voor niets geweest. Gedurende het trainingskamp in Qatar zit De Boer er bovenop, zoals dat zo mooi heet. Geen detail ontgaat de trai ner. Als Jairo Riedewald de bal niet goed aanneemt, krijgt de jonge ver dediger dat meteen te horen. Geen goede aanname, betekent immers een slechte of in elk geval langzame voortzetting. Tegen een niet scherp ogende Arek Milik wordt tijdens de eerste training van de week al geroe pen dat hij 'wakker' moet worden. Spitsen moeten altijd alert zijn. Docerend aan Ricardo Kishna tijdens het gewonnen oefenduel met Schalke 04. Luisteren Boilesen krijgt bijval van Thulani Serero, die inmiddels aan zijn vierde seizoen onder De Boer bezig is. "Hij inspireert mij nog steeds. Ik weet niet hoe hij dat doet," zegt de Zuid-Afrikaan lachend. "Spelers worden beter en beter. Dat komt door de technische staf. Daardoor blijf je ook luisteren: je weet dat de trainer zinnige dingen vertelt. Hij maakt van ons betere voetballers." Wat vindt de trainer eigenlijk zelf? Tijdens zijn perspraatje aan het einde van het trainingskamp vragen we hem of het hem allemaal Frank de Boer ziet er op toe dat zowel de technische staf als de spelersgroep scherp blijft. De Boer is De Boer: gedreven, veeleisend, niemand ontziend en o zo slecht tegen zijn verlies kunnend. Het leverde Ajax vier landstitels op rij op. En toch vraag je je wel eens af: hoelang blijft de chemie tussen trainer en spelers goed? Hoelang kan de trainer zijn spelers blijven inspireren? Uitgewaaierd Marc Overmars was er als voetbal ler al heilig van overtuigd dat je na drie jaar op een stek een nieuw avontuur moet aangaan. Het kan verklaren waarom clubs en trainers vaak na een periode uit elkaar gaan en dan stellen dat 'de chemie is uit gewerkt'. Spelers en trainers raken een keer op elkaar uitgekeken. Al valt dit natuurlijk niet helemaal te rijmen met de successen die Sir Alex Ferguson behaalde met Man chester United in 27 jaar. Er zijn uitzonderingen nodig die de regel bevestigen. De Boer heeft zijn eerste vier jaar als hoofdtrainer van Ajax achter de rug, nadat hij in december 2010 werd aangesteld als opvolger van Martin Jol. Maar dat getal, vier, zegt in deze nog maar weinig. Het verloop bij Ajax is zo groot, dat inmiddels alle spelers die geselecteerd werden voor het eerste trainingskamp onder De Boer, in januari 2011, inmiddels uitgewaaierd zijn. Met Daley Blind vertrok eind augustus de laatste speler die er destijds in Turkije bij was. Enkele maanden later maakte Nicolai Boilesen zijn debuut in Ajax 1. Hij is daarmee de speler in de huidige selectie die het langst met de hoofdtrainer samenwerkt. En dus kan de Deen waarschijnlijk als beste de vraag beantwoorden of De Boer een speler (bijna) vier jaar lang kan blijven inspireren. "Hij inspireert mij zeker nog heel veel," stelt de tweede aanvoerder resoluut. "Ik denk dat als De Boer het gevoel zelf niet meer had dat hij ons zou inspireren, dat hij al was weggegaan. Als ik naar de groep kijk, naar hoe we trainen en wedstrijden spelen, worden we zeker door de trainer gemotiveerd." Maar heeft De Boer zijn werkwijze veranderd in de afgelopen vier jaar, om iedereen te blijven prikkelen? "Ik denk dat de belangrijkste verandering is dat hij iets rustiger is geworden," aldus Boilesen. "Toen ik bij de selectie kwam, was hij ook pas een paar maanden hoofdtrainer. Hij heeft nu veel meer ervaring. Ook de trainer leert bij."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 9