j 9 o m SS Geblesseerde Norbert Alblas moet in 2015 In het goede gevoel blijven' AJAXKEEPERS Voor doelman Norbert Alblas (20) eindigde 2014 in mineur. De Amstelvener scheurde de voorste kruisband van zijn rechterknie, in zijn laatste contractjaar, en zal in 2015 louter revalideren. 'Het is nu aan Ajax.' Geboren op: Contract tot: Jasper Gillessen 22-04-1989 30-06-2018 Diederik Boer 24-09-1980 30-06-2017 Andre Onana 02-04-1994 30-06-2018 Mickey van der Hart 13-06-1994 30-06-2016 Xavier Mous 04-08-1995 30-06-2016 Peter Leeuwenburgh 23-03-1994 30-06-2015 Norbert Alblas 12-12-1994 30-06-2015 Indy Groothuizen 22-07-1996 nog geen contract ajaxlife DE TOEKOMST W 15-01-2015 i 'Doorbreken blijft mijn droom DOOR SANDER ZELDENRIJK Norbert Alblas en A-junior Nathan Leyder (17) keken elkaar wel even vreemd aan, zo kort voor de winter stop. De Belgische tiener scheurde uit tegen Feyenoord Al zo'n beetje alles af in zijn knie en gaat eind janu ari onder het mes. Alblas zelf liep zijn zware knieblessure op in de slotfase van de wedstrijd Jong Ajax - RKC Waalwijk. Hij wordt maandag geope reerd. "Ik kende hem niet zo goed, maar denk dat we het komende jaar samen veel tijd zullen doorbrengen tijdens onze revalidatie." Alblas kwam in 2011 als A-junior in de jeugdopleiding, nadat AZ hem na vijf seizoenen te licht was bevon den. Ajax hapte toe en gaf hem een kans. Een contract volgde twaalf maanden later toen hij van de Al naar Jong Ajax ging. Daar ontwik kelde de doelman zich vorig seizoen bij Jong Ajax in de schaduw van Mickey van der Hart en Peter Leeu- wenburgh. "Dat wist ik vooraf en dat vond ik zelf ook wel lekker." Dit seizoen kreeg de doelman zijn kans door de verplichte vakantie van WK-ganger Jasper Cillessen en, later, de schouderblessure van Leeuwen- burgh. De eerste hoogtepunten in zijn prille loopbaan dienden zich een voor een aan. Met de A-selectie op trainingskamp naar De Lutte, op de bank in het oefenduel tegen Benfica, zijn officieuze debuut voor Ajax 1 tegen Achilles '29, een officieel prof debuut voor Jong Ajax en Oranje onder 20. Stroomstoot Het zat hem behoorlijk mee, tot die verschrikkelijke avond van 8 decem ber. Wie er was, hoorde Alblas ker men van de pijn en wist meteen: foute boel. "Vijf minuten voor tijd kreeg ik een stiftbal te verwerken. Gelukkig kon ik bij de bal. Nor maal laat je je dan achterover val len, maar ik zag vanuit mijn ooghoek dat hun linksbuiten klaarstond voor de rebound. Ik liet me daarom niet vallen en wilde doordraaien. Toen ik neerkwam, voelde ik een stroomstoot door mijn knie. Ik kon hem niet meer strekken. Hij zat volledig op slot." De diagnose loog er niet om: een afgescheurde voorste kruisband van de rechterknie. Een mentale dreun, al weert Alblas zich kranig. "Ik ben een positieve jongen. Daarin spelen mijn ouders en vriendin ook een rol. Ik moet hier nu sterker uitkomen. Ik heb mezelf in de eerste seizoenshelft laten zien. Daar ben ik blij om. Als dit vorig seizoen was gebeurd, was dat toch anders. Nu denk ik gewoon dan breek ik een jaartje later door." De pechvolle doelman stuurde een appje naar oud-Ajacied Xandro Schenk. De verdediger van Go Ahead Eagles stond in 2012 in Amsterdam elf maanden buitenspel met dezelfde blessure. "Ik vertelde Norbert dat het niet nadelig hoeft te zijn voor je profloopbaan en hij er sterker uit kan komen, al zullen er zware momenten zijn,"aldus Schenk. "Bij mij duurde het bijvoorbeeld lang voordat ik goed kon lopen. De eerste zes weken waren een hel, de eerste zes maanden een verschrikking. Je mag het veld nog niet op, terwijl je ploeggenoten daar dagelijks trainen. Het belangrijkste is dat je je verhaal kwijt kunt als dat nodig is. Bij je fysiotherapeut met wie je intensief samen werkt en bij je vrienden en familie." Begeleiding Het is nog even de vraag hoe Ajax met de situ atie omgaat. Alblas heeft een aflopend contract en de club zit niet bepaald krap wat betreft keepers (zie kader). "Binnenkort gaan we zitten en kij ken we elkaar eens goed in de ogen," zegt Alblas. "Het afgelopen halfjaar is positief geweest. Ik heb me laten zien en mijn taak gedaan. Het is nu aan Ajax." Eerst maar eens volledig fit wor den. Ook in dat opzicht profiteert de doelman van de individuele begelei ding op DeToekomst. "De begeleiding is top. De afgelopen weken trainde ik met fysiotherapeut Jeroen Peters hard om straks goed de operatie in te gaan. Ik werk sinds een jaar ook met een mental coach, Peter den Otter. Dat bevalt. Het gaat om zelfvertrouwen en vooral zelfkennis. Weten waar je goed in bent en dat groot maken. Jezelf niet gek maken. Dat gebeurt heel veel bij spelers, dat ze gaan denken en malen. Ik moet in het goede gevoel komen en daarin blijven." Dat zal de komende maanden al zwaar genoeg zijn, weet hij. "Mijn her stelprogramma ligt klaar. Ik hoef het alleen maar uit te voeren. Ik heb thuis een kamertje ingericht en een home trainer aangeschaft. Tot voor kort leefde ik van wedstrijd naar wedstrijd, nu heb ik om de vier tot zes weken een nieuw doel. Dat is fijn en werkt lekker. De artsen zeggen dat de revali datie negen tot twaalf maanden zal duren. Ik reken er op dat ik het hele jaar 2015 moet reva lideren, zodat ik kan vlammen in 2016." Dat Ajax met Andre Onana van FC Barcelona een keeper vastlegde, doet hem wei nig. "Je weet dat dit een topclub is en dat ze de beste keepers willen hebben. Als er een nieuwe komt, is het aan ons om daar bovenuit te ste ken. Er lopen inderdaad veel keepers van ongeveer dezelfde leeftijd, maar we kunnen het onderling goed vinden en werken heerlijk samen." Hoewel zijn ambities even in de koelkast moeten, is hij duidelijk: ooit wil hij in de voetsporen treden van zijn voorbeeld Edwin van der Sar en in de Arena spelen. "Hij kwam me in de eer ste week na de blessure meteen sterkte wensen. Net als iedereen eigenlijk. Dit is niet alleen een topclub, maar ook een warme club. Doorbreken bij Ajax blijft mijn droom." Voor Norbert Alblas zit er in 2015 maar een ding op: keihard knokken en mentaal niet knakken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 7