Sportief succes sneeuwt onder door bekoelde relatie met KNVB Mtseisend ■fiiajaiA Het is twintig jaar gele den dat Ajax onder lei ding van Louis van Gaal aan een gouden Cham pions Leaguecam pagne begon. In deze rubriek blikken we terug op het succesvolle sei zoen 1994/1995. In deel 11: winters onbegrip bij de bond. 4 HISTORIE 15-01-2015 ajaxlife Worstelen in de winter Edgar Davids loopt oogletsel op in het winterse oefenpotje op Voorland tegen FK Vojvodina. DOOR SANDER ZELDENRIJK Waar Ajax zich dit seizoen in een zonnig Qatar heeft voorbereid op de tweede seizoenshelft, daar kiest de club er in 1994 voor in eigen land te 'overwinteren'. "Helaas was het weer erg slecht, met sneeuw en ijs, dus echt prettig werd het in Neder land niet," herinnert toenmalig teammanager David Endt zich. De Amsterdammers spelen wel een oefenduel, op de besneeuwde kunstgrasmat van Voorland, tegen het Joegoslavische FK Vojvodina. Dat duel krijgt voor Edgar Davids een nasleep. Een bal komt hard op zijn oog, de blessure herstelt te lang zaam en de middenvelder moet twee maanden later zelfs geopereerd wor den. Daarbij wordt een verhoogde druk op zijn linkeroog verholpen. Davids mist er het bekertreffen met Feyenoord door, de enige wedstrijd die Ajax dit glorieuze seizoen zou verliezen. Uiteindelijk gaat Ajax in de strenge winter van '95 alsnog naar warmere oorden; een stage in Grie kenland, waar getraind kan worden op het complex van Panathinaikos. Dat de Ajacieden naar de zon kun nen afreizen tijdens het reeds her vatte seizoen, is een gevolg van een conflict met de KNVB. De nationale voetbalbond houdt in de ogen van Ajax geen rekening met het Amsterdamse clubbelang. Zo krijgt Patrick Kluivert een oproep voor een jeugd-WK, terwijl hij dat niveau al ontstegen is, en worden de overige internationals opgeroepen voor een nietszeggende oefenwedstrijd in en tegen Portugal, daags voor het Amsterdamse ver volg in de Champions League tegen Hajduk Split. Wat volgt is een geruchtmakende boycot van de interland. Ajax besluit geen spelers af te staan, omdat de KNVB te laks met de clubbelan gen omgaat. Directeur opleidingen Co Adriaanse verwoordt het in het huisblad Ajax Magazine als volgt: "Wij zijn van mening dat de ont wikkeling van een individu preva leert boven andere belangen, van de club of de bond." De boycot levert Ajax geen vrienden op. "Ik, en daarin sta ik niet alleen, had de indruk dat veel mensen die actie verkeerd begre pen. We trokken ons niet uit eigen belang terug, maar in de hoop dat er bepaalde dingen bij de KNVB ten goede zouden veranderen. Dat er meer rekening wordt gehouden met de belangen van de clubs, en de bond daarin haar afspraken nakomt. Dat was het kernpunt. Je kan toch niet zomaar over je heen laten lopen," blikt Ronald de Boer dat sei zoen terug in hetzelfde huisorgaan. De bond laat het er niet bij zit ten. Endt: "De Uefa-wetgeving was nog niet op niveau en de weigering werd door de KNVB bestraft met een schorsing van een week, tussen 20 en 28 februari. In die periode mochten spelers als Danny Blind, Frank de Boer, Peter van Vossen, Michael Reiziger, Edgar Davids, Marc Overmars, Edwin van der Sar, Clarence Seedorf, Patrick Kluivert en Tarik Oulida, de laatste twee voor Jong Oranje, geen wed strijd spelen," vervolgt Endt. "Voor Van der Sar was het best lastig om zich aan te sluiten bij de weige ring, omdat hij op het punt stond te debuteren in Oranje." Om los te komen van alle hec- tiek, trekken de Ajacieden in de 'wedstrijdloze' week naar het zon nige Griekenland. Om zich optimaal voor te bereiden op de knock-outfase van de Champions League tegen het stugge Hajduk Split.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 4