Hcaeé Peter Lubeke: binnen en buiten de lijnen niet geaccepteerd H MEERZICHT CAFÉ MEERZICHT -f Q ajaxlife 15-01-2015 1(J Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stam gasten over Ajax- spelers uit het verle den. In deel 19: Peter Lübeke. Bekijk deze elftalposter van Ajax eens. Ik tikte hem laatst op de kop op de beurs in het supportershome van Ajax. Er was van alles te koop, vanen, boeken, toegangskaartjes, foto's, shirts. Deze poster nam ik mee. Je bent Ajacied en herkent de meeste wel... Krol, Suurbier, trainer Ivic, ja, Schoenaker naast Notten, Arnesen, Lerby. Jaargang 1977/1978. Maar deze vent hier, middelste rij, vierde van links... Even goed kijken... ik zie ook Geert Meijer... Pim van Dord... Simon Tahamata, maar die man die jij aanwijst... geen idee. Trotse blik in zijn ogen, forse donkere kuif... weet je het zelf wel? Ja, omdat ik de namen gecheckt heb. Toen dacht ik: o ja, die! Er zit een apart verhaal aan deze voetbal ler die in 1977 bij verrassing werd aangekocht. De roemruchte jaren van gewonnen Europa Cupfinales lag nog vers in het geheugen en in de club leefde die status nog sterk. Daar stonden Krol en Suurbier sym bool voor. De speler in kwestie is een Duitser en natuurlijk, je wilt zijn naam weten: Peter Lübecke! Sodemieters, daar kan ik mij geen voorstelling van maken. Waar hadden ze die op de kop getikt? Wat voor speler was het? Op welke positie speelde Lübecke? Ajax was getipt over een aanvaller die voetbalde bij Hercules Alicante, in Spanje. Ooit was Lübeke als acht tienjarig talent glanzend gedebu teerd voor Hamburger SV. Meteen twee goals. Maar een vaste plek ver overde hij niet. Daarna speelde hij voor Saarbrücken en Bayer Uerdin- gen voor hij in 1976 naar Hercules ging. Hij was daar wat ze toen een 'Nummer Tien' noemden: spelver deler, kansen creëren. Hij had een topseizoen en had het er bijzonder naar zijn zin. Het publiek droeg hem op handen, gekozen tot clubspeler van het jaar. Lekker leven, Spaanse zon, glorie, populair. Maar toen kwam Ajax, op zoek naar een aan vallende centrale middenvelder. Had Ajax die dan niet in voor raad? Als ik die poster nog eens goed bekijk, zie ik wel een stuk of wat knappe voetballers... Ling, Arnesen, Geels, Lerby. Dat is waar, maar een specifieke centrale aanvallende middenvel der ontbrak en die meende Ivic wel nodig te hebben. Johan Zuidema, die een jaar eerder voor die positie was aangetrokken, werd door de trainer 'omgebouwd' tot verdedi ger. Dus was iemand met die Peter Lübeke op de proppen gekomen. 25 jaar, in de kracht van zijn leven. Hij was erg vereerd met het aan bod, want Ajax was in de voetbal wereld nog een verse herinnering aan drie gewonnen Europacups, aan een club vol kwaliteit en gla mour. Lübecke twijfelde want het leven in Spanje lachte hem toe, maar aan de lokroep van de grote naam Ajax kon hij geen weerstand bieden. Eerzucht speelde ook een rol, Peter wilde zich graag op het hoogste niveau meten en kwam vol ambitie naar Amsterdam. Het klinkt veelbelovend maar het is niet zomaar, denk ik, dat zijn naam mij helemaal niets zegt. Terwijl ik wel een Ajaxsupporter ben. Wat was er mis, blessures, onmin met de trainer? Lübeke deed in dat seizoen maar zes keer mee. En geen schot op doel, hè. Niemand kreeg de aan gekondigde spelmaker te zien zoals hij was aangeprezen. Invalbeurten, meer niet. Er klikte iets totaal niet. Een gevoel ontbrak. Hij oogde wat hooghartig. Mogelijk nam hij die houding aan om zich te wapenen tegen de beruchte Amsterdamse hardheid. In elk geval werkte die houding niet. De meeste spelers, zeker de bepalende jongens, negeerden hem. Dat voelde hij zelf tenminste zo. Later beklaagde hij zich er over dat hij nooit een bespeelbare bal kreeg aangespeeld, dat ze hem in het spel oversloegen, negeerden. Hij voelde zich binnen en buiten de lijnen niet geaccepteerd en ongewenst, baalde van zijn keuze en wilde zo snel mogelijk weer weg. Dat lukte, want in de winterstop nam hij de kuierlat ten en verhuisde naar zijn geboorte land, naar Eintracht Braunschweig. Voor Ajax was Lübeke een mis koop, maar voor hem was de peri ode in Amsterdam een regelrechte kwelling. Later verklaarde hij dat hij iedere speler zou afraden om naar Ajax te gaan, vanwege de nare sfeer en de slechte opvang. Arro gante Amsterdammers! Slecht verhaal zeg! Toch is er ook iets luchtigs te melden in de mislukte relatie Ajax - Peter Lübeke. In de derde competitiewed strijd van het seizoen speelde Ajax uit tegen FC Utrecht. Kort na rust liet trainer Ivic Lübeke invallen. Omdat Arnesen en Lerby al in het veld ston den, waren er toen drie buitenlandse Ajacieden binnen de lijnen. En vol gens de KNVB-reglementen moch ten dat er maar twee zijn. Ajax' bestuurslid Dick Boering had in de gaten dat de regels wer den overtreden, holde van de tri bune af naar beneden en legde de fout uit aan de trainer. Die wis selde daarna meteen Lerby. Ajax was al met al een paar minuten in overtreding geweest. Ondanks protest van FC Utrecht kwam Ajax goed weg met deze blunder. De KNVB was mild en bestrafte Ajax met een boete van een knaak voor de gemaakte administratieve kosten Geblunder met een miskoop I Door David Endt

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 13