'OP 'ZES' SPELEN IS TE VERGELIJKEN MET HET DOOR DE STAD LOPEN OP KONINGS DAG: ER GEBEURT VAN ALLES OM JE HEEN' LIEVER EEN ASSIST DAN TREFFER Thulani Serero maakt zich positie als controleur steeds meer eigen -f f\ INTERVIEW ivf 15-01-2015 ajaxlife Veel spelers vinden het heerlijk om te scoren, Thulani Serero geeft echter liever een assist dan dat hij zelf scoort, vertelt hjj in gesprek met /\jax Life. Frank de Boer had zich er al bij neergelegd Thulani Serero (24) weken kwijt te zijn. De Zuid-Afrikaan hoeft echter niet naar de Afrika Cup. Ajax blij. En Serero eigenlijk ook wel. Tk mag het op mijn manier doen' de vraag of hij zijn rol als controleur ook leuk vond, zei hij destijds slechts dat hij speelt waar de trainer hem neerzet. Een duidelijk antwoord gaf hij niet. Hij herinnert zich dat gesprek nog, en lacht als het ter sprake komt. Durft hij nu wel antwoord te geven op de vraag of hij zijn nieuwe positie echt leuk vindt? "Als het team aan valt, denk ik soms: ik wil ook mee naar voren. Ik heb nu echter een controlerende rol. Als iemand de bal verliest, moet ik kunnen ingrij pen. Ik mag niet klagen dat ik daar speel." Het is weer niet echt een duide lijk antwoord. Dat betekent niet dat de Zuid-Afrikaan liever niet op 'zes' speelt, het geeft meer aan dat hij zich de positie nog eigen moet maken. Daar krijgt hij ook de ruimte voor van De Boer. "Ik ben geen harde speler, ben meer iemand die in bal bezit snel de bal kan rondspelen. De trainer weet dat. Ik krijg veel vrij heid, mag het op mijn manier doen." Welke spelers zijn een voorbeeld voor jou? "De trainer zegt dat ik op Xavi moet letten. Hij kijkt continu om zich heen om te weten waar iedereen loopt. Ook als hij de bal niet heeft. Maar om eerlijk te zijn, let ik niet echt op hoe andere spelers het doen. De meeste controleurs zijn toch meer verdedigend ingesteld dan ik. Zij vullen de positie dus anders in. Ik wil op mijn manier spelen. Als ik van iemand iets kan leren, dan is het wel van Daley. Hij was erg goed op deze positie. Hij kon alles: was ver dedigend en aanvallend sterk, wist wat er om zich heen gebeurde, kon snel handelen. Hij was daardoor erg belangrijk voor het elftal." Zijn directe deelname aan doelpunten dit seizoen is gering. De Zuid-Afrikaan heeft nog geen assist op zijn naam staan. Hij scoorde wel een keer, tegen FC Utrecht. Een hard schot met links kwam via een Utrechts been hoog in het doel terecht. "Tegen Celtic vorig seizoen miste ik een grote kans met links. De trainer heeft toen gezegd dat ik na trainingen aan mijn linkerbeen moest werken. Dat heb ik gedaan. En tegen Utrecht scoorde ik dus met links." Het was zgn enige treffer tot nu toe dit seizoen. Hij noteert liever zijn eerste assist dan zijn tweede treffer. "Ik bereid liever een treffer voor een ander voor. Mensen vinden dat mis schien gek, maar dat is echt zo. Ik vind mezelf wel een echte teamspeler, ja." Hij heeft liever een assist achter zijn naam, maar blij was Serero wel met zijn treffer tegen FC Utrecht. Sinds FC Twente-uit is Serero eigenlijk niet meer weg te denken als controleur, al bleef hij ook (delen van) wedstrijden als linker midden velder spelen, om Riedewald te laten wennen aan de positie voor de verde diging. De blijdschap van De Boer zegt genoeg: Serero is belang rijk voor de balans in het elftal. Gezien de achterstand op PSV (vier punten) en het redelijk zware pro gramma vlak na de winterstop, is zijn beschikbaarheid dus meer dan welkom. Ajax moet de mouwen opstropen, mag geen misstap meer maken. "Ik vind het heerlijk om dit soort wedstrijden te spelen. Dan komt het beste in ons naar boven. We hebben ook in de Champions League fasen heel goed gespeeld. Niet veel ploe gen kunnen de bal rondspelen tegen FC Barcelona, dat lukte ons wel. Alleen is het frustrerend dat ploegen als Barcelona en Paris Saint-Ger main zo snel omschakelen dat elk foutje meteen afgestraft wordt. Ik hoop dat we daar van geleerd heb ben." Klagen Na de thuiswedstrijd tegen FC Barcelona (2-0-neder- - laag) liet de kleine Zuid Afrikaan doorschemeren liever op 'acht' te spelen. Op DOOR MIKE VAN DAMME zich op 2 januari zou melden bij de nationale ploeg. Maar ik ben heel blij dat de bondscoach de ver keerde beslissing heeft genomen. We hebben goede middenvelders, maar Thulani is een vrij stabiele factor geweest. Jairo (Riedewald, de beoogde vervanger van Serero, red.) is nog een A-junior. Zorg er dan maar eens voor dat hij er met een staat op dag één na de winter stop." Renderen Een halfjaar geleden had niemand kunnen voorspellen dat Serero in de winterstop Ajax' controlerende middenvelder zou zijn. Ook na het vertrek van Daley Blind naar Man chester United was het voor De Boer niet meteen duidelijk dat de 24-jarige Zuid-Afrikaan het beste zou renderen op de positie vlak voor de verdediging. De trainer pro beerde eerst Nick Viergever en Niki Zimling, twee meer verdedigend ingestelde spelers. Maar in de rust van de competitiewedstrijd Ajax - PEC Zwolle besloot hij Serero een kans te geven, om zo de aanval meer impuls te geven. Een wedstrijd later, uit tegen FC Twente, stond Serero voor het eerst in de basis op 'zes'. "De trai ner zei dat hij het beter voor het ritme in het team vond als we iets meer naar voren zouden spelen. Hij zei dat hij wist dat ik het kon. Als de trainer in je gelooft... Ik dacht zelf niet dat ik als controleur zou kun nen spelen. Maar het vertrouwen dat ik kreeg van de trainer was meer dan genoeg. Dat heeft me echt geholpen." David tegen Goliath, ofwel Serero tegen de grote Kevin-Prince Boateng tijdens de oefenwedstrijd Ajax - Schalke 04. Hij staart even naar buiten vanuit het Torch Hotel in Doha, de grijze betonnen wereld in. Auto's rijden af en aan op een parkeerplaats, die bij een van de grote winkelcentra hoort in de hoofdstad van Qatar. Het is vrijdag, wat het begin van het weekeinde in het islamitische land betekent. En dat houdt stilte op de hoofdwegen in, maar tevens drukte bij winkelcentra en de trai ning van Ajax. De kleine Zuid-Afrikaan draait zich weer om en lacht. Hij heeft ondertussen zijn antwoord gefor muleerd op de vraag of hij het niet erg vindt de Afrika Cup te missen, die van 17 januari tot 8 februari wordt gespeeld. "Het lijkt misschien of ik gek ben, maar om eerlijk te zijn doet het me niet heel veel." Serero kent ook de verhalen van voetballers die balen omdat ze niet geselecteerd zijn voor een groot toernooi, maar de Zuid-Afrikaan kan er op een of andere manier niet om treuren dat hij niet naar Equa- toriaal-Guinea mag om zijn land te vertegenwoordi gen. Natuurlijk, de Afrika Cup is een mooi toernooi, maar even gemakkelijk stapte hij na een korte vakantie in Johannesburg op het vliegtuig naar Amsterdam. "Ik heb er altijd rekening mee gehouden dat de kans er was dat ik niet opgeroepen zou worden voor het nationale team. Toen ik te horen kreeg dat de bondscoach de voorkeur aan anderen gaf, voelde ik me ook niet rot. Ik dacht alleen: dan ga ik met Ajax een paar mooie wedstrijden spelen. De Ajaxfans en mijn teamgenoten reageerden ook blij, dat was belangrijk voor me." Niet alleen fans en teamgeno ten, ook trainer Frank de Boer toont zich verheugd op het nieuws dat bondscoach Ephraim Mashaba de middenvelder niet had geselecteerd. "Ik kreeg een sms van iemand, en was verbaasd," vertelde De Boer tijdens zijn gesprek met de aanwe zige pers in het spelershotel in Doha. "Ik hield er al helemaal rekening mee dat Thulani

Ajax Life (vanaf 1994) | 2015 | | pagina 10