'THUIS TEGEN BARCELONA ZONG IEDEREEN MIJN NAAM, INVIEL. DAT HAD MEEGEMAAKT' Arek Milik hoopt op een langer verblijf in Amsterdam J ajaxlife 04-12-2014 ÏJ Als het aan Arkadiusz Milik (20) ligt, wordt zijn huurcontract na de winterstop omgezet in een vaste verbintenis. De Poolse spits voelt zich thuis in Amsterdam, leert Nederlands en heeft sinds kort een basisplaats. 'Ik zal geen moment aarzelen.' INTERVIEW Q 'Ik heb de juiste keuze gemaakt' DOOR SANDER Polen, na zijn openingstreffer in de (eerste) historische winstpartij op rivaal Duitsland in de EK-kwalifica- tiestrijd. In de eredivisie is de spits sinds Cambuur-uit eerste keus bij Frank de Boer. Voelde die wedstrijd in Leeuwar den ook als een ommekeer in de concurrentiestrijd? "Of dat het beslissende moment was, weet ik niet. Het was in ieder geval wel een erg lekker en belangrijk moment voor me. Ik wilde laten zien dat ik ook tegen sterke tegenstan ders goed kon spelen en niet alleen in bekerduels tegen amateurs." Hoe ging je voor dat moment om met de teleurstelling toen de keuze niet op jou viel? "De trainer beslist. Dat is normaal en dat heb ik te accepteren. Ik pro beerde er alles aan te doen om te zor gen dat de keuze wél op mij viel, bij voorbeeld in die bekerduels. Ik heb ook met de trainer gesproken. Niet waarom hij me niet opstelde, maar wel wat ik moet doen om beter te worden. De inhoud van die gesprek ken houd ik voor me." Hoe kijk je terug op je eerste halfjaar in Amsterdam? "In het begin had ik het zwaar. Alles was anders. De taal, de stad. Ik zat zes weken in een hotel. Dat was de ergste tijd. Heel saai. Je voelt je beter als je na de training naar je eigen plek kunt rijden. Gelukkig is mijn vrien din hier bij me. Nu we een eigen huis hebben, ben ik ontspannen en kan ik me volledig concentreren op het voetbal. Al had de overgang geen invloed op mijn spel. Ik heb de juiste keuze gemaakt. Ik ben nu zelfs basisspeler van het nationale team. We zijn hier heel gelukkig. Amster dam is een schitterende stad." "Ik voel in het stadion echt een spe ciale band met de fans. Daar wil ik ze echt voor bedanken. Thuis tegen Barcelona zong iedereen mijn naam, vlak voor ik inviel. Dat had ik nog nooit meegemaakt. Nee, ook niet bij de Poolse ploeg. Wel als ik scoorde, maar nooit tijdens een invalbeurt." Over invalbeurten gesproken: het viel ons op dat je jouw war ming-up uit bij NAC in het veld afwerkte in plaats van daarbui ten. Zit daar een gedachte ach ter? "Dat doe ik altijd. Ik heb gewoon in mijn hoofd zitten dat het beter is om het binnen de lijnen af te werken." Een andere bijzaak. Je speelt nu met rugnummer '19', maar wil eigenlijk '99'. Wat is het verhaal daarachter? "Ik was een groot fan van de ijshoc keyer Wayne Gretzky. Hij speelde met '99' en was goed voor veel doelpunten en assists. In Duitsland mocht het niet. Bij Ajax is het voor alsnog '19'. Misschien dat ik volgend seizoen met '99' mag spelen." Waarom koos je eigenlijk voor Ajax deze zomer? "Ajax is een weloverwogen keuze. Hier kan ik me goed ontwikkelen en speel ik Champions League. Ik kon ook naar Engeland, maar die stap was gevoelsmatig nu te groot. Toen Ajax zich meldde, was ik echt heel blij." Heeft Bayer Leverkusen al gebeld om te zeggen dat ze spijt hebben van je overgang naar Ajax? "Nee. Ik heb geen contact meer met de technische staf." Je was achttien jaar toen je van uit Polen als talent alleen naar Leverkusen ging. Daar brak je niet door. Ben je te vroeg naar het buitenland gegaan? "Dat weet ik niet. Ik wilde kijken of ik het niveau aankon. Ik kreeg weinig kansen, omdat er een speler, Stefan Kiessling, beter was dan ik. Bij Augsburg speelde ik daarna meer wedstrijden, maar scoorde ik niet veel. Ook daarom was ik blij verrast met de interesse van Ajax." Paul Verhaegh, jouw ploegge noot bij FC Augsburg, riep afge lopen zomer dat we bij Ajax 'de echte Arek' gaan zien. Wie is dat en hebben we hem al eens gezien? "Misschien wilde hij wel zeggen dat ik een goede aanvaller en aanspeel punt ben, met een goed linkerbeen. Die Arek heb je al gezien. Ik voel me goed en maak doelpunten. Maar ik moet me elke training en wedstrijd op ieder vlak blijven verbeteren. Alleen op die manier kan 'de echte Arek' nog beter worden." Spreek je al een beetje Neder lands? "Ik begrijp veel, maar vind het nu nog moeilijk om het te spreken. Na de training volg ik Nederlandse les. Dat gaat wekelijks beter, waardoor het contact met het team ook verbetert." Klopt het dat je in januari een volwaardig Ajaxcontract tot 2018 gaat tekenen? "Ik wil wel. Ik zou hier heel graag blijven. Als ik in januari een vast Ajaxcontract mag tekenen, zal ik geen moment aarzelen." Wat is tot op heden je indruk van het niveau in de eredivisie? "Aanvallers krijgen hier veel kan sen om doelpunten te maken. Dat is voor jonge spitsen belangrijk. Natuurlijk spelen we met Ajax bijna altijd tegen ploegen die zich ingra ven. Daar trainen we ook op. We moeten met geduld blijven voetbal len en toeslaan als de eerste kans zich voordoet. Als spits moet je mentaal helemaal top zijn. Geluk kig ging me dat tegen Heracles en Cambuur goed af en was het meteen raak." Bij de Poolse nationale ploeg gaat het ook erg goed. Kun je aangeven wat de tactische ver schillen zijn tussen Ajax en de Poolse ploeg? "Bij Ajax moeten we het hebben van positiespel, het Poolse elftal speelt meer countervoetbal. Ik speel met Robert Lewandowski, in een 4-4-2-systeem, in de spits. Al kan ik ook op de linker- of rechtervleugel spelen." Wat is je indruk van de Ajaxsup- porters? Arek Milik zit goed in zijn vel. Een stuk beter dan een paar maanden geleden. Ajax moest nog aan de Poolse spits wennen en dat gold andersom ook. Spitsen willen spe len, of invallen als het niet loopt. Eind augustus, uit tegen FC Gro ningen, was hij zichtbaar geïrriteerd toen hij na lang warmlopen kon gaan zitten, omdat Frank de Boer in de slotfase iets wilde forceren en voorin de voorkeur gaf aan de langere Mike van der Hoorn. Milik is inmiddels 'hot'. Vooral in ZELDENRIJK

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 9