'IK SPEEL HET SPEL GRAAG MEE' Oud-prof Yuri Rose dirigeert Ajax Zaterdag door debuutseizoen in Topklasse ajaxlife Schorsing AJAX A1 BLIJFT IMPONEREN IN YOUTH LEAGUE Yuri Rose (35) heeft in zestien jaar profvoet bal ruim vierhonderd wedstrijden op niveau gespeeld. Dit seizoen hoopt de aanvoerder van Ajax Zaterdag 1 op handhaving in de Topklasse. 'We kunnen van iedereen winnen, maar ook van iedereen verliezen.' Verkassen DE TOEKOMST W 04-12-2014 'Wij hebben vijftien fans' met zichzelf bezig in het veld, terwijl ze moeten leren hoe je bijvoorbeeld kunt vrijlopen voor een ander. Dit is wel de leeftijd waarop ze dat moeten gaan invullen." De Ajacied gaat dit seizoen voorop in de strijd. Bijeffect is wel dat hij al vier gele kaarten en een directe rode kreeg (voor een vermeende elleboogstoot). Hij zit daarom nog een schorsing uit van twee duels. Over de prestaties in de Topklasse is hij gematigd tevreden. "Volgens mij kunnen we mee. Vooraf moet je dat maar afwachten; er staan zeven jon gens in onze ploeg die twee jaar gele den nog eerste klasse speelden. Ik heb veel ploegen zien spelen. We kunnen van iedereen winnen, maar ook van iedereen verliezen. De doelstelling is handhaving zonder nacompetitie. Zelf wil ik belangrijk zijn voor het elftal, jonge jongens professioneler begeleiden als ze dat willen." Het niveau van de Topklasse omschrijft hij als 'aardig'. "Er wordt opportunistischer gevoetbald. Er zijn maar weinig clubs die zorgvuldig wil len opbouwen. Dat valt me wel tegen. Anderzijds kom je veel oud-profs tegen, waardoor het niveau best wel aardig is. Het verschil met de eerste divisie is niet groot. Wij verloren in de beker pas na strafschoppen van kop loper NEC." Publiek Ajax Zaterdag werkt zijn uitduels geregeld af voor toeschouwersaan tallen die niet zouden misstaan in de eerste divisie. Op De Toekomst komt ook redelijk wat publiek, al zijn het meestal aanhangers van de tegenpar tij. "Dat is inherent aan het spelen bij Ajax Zaterdag. Wij zijn niet het meest populaire team binnen de club. Daar voor moet je in het stadion zijn. Wij hebben vijftien fans en dan houdt het wel zo'n beetje op. Die kunnen bij wijze van spreken met de spelersbus mee naar uitwedstrijden." Een bezoekje aan Ajax Zaterdag 1 kan vermakelijk zijn, bijvoorbeeld in combinatie met een zaterdagavond wedstrijd in de Arena. "Er zitten leuke potjes tussen en er heerst een gezellige sfeer. Ik zag hier in het sta dion wel eens een wedstrijd waarbij ik dacht: dan hebben wij dit weekeinde vermakelijker gespeeld." De koppies werden bij elkaar ge stoken in de kleedkamer van Ajax A1. De spelers waren het met el kaar eens: dit seizoen moet winst in de Youth League een doelstelling zijn. Het is een pittig doel, maar het spel in de groepsfase is er zeker naar. De A1 heeft zich in elk geval al geplaatst voor de knock-out- fase, dankzij een 6-3-overwinning bij Paris Saint-Germain. Zakaria el Azzouzi was de gevierde man in Parijs, met vier treffers. Op 9 december speelt de ploeg van - momenteel - trainer Wim Jonk thuis tegen de leeftijdsge noten van Apoel Nicosia. Die wed strijd begint op 18.30 uur, op De Toekomst, en is gratis te bezoeken. De A1 draait ook in de eredivisie goed. Afgelopen zaterdag werd met 3-0 gewonnen bij Feyenoord. De ploeg heeft zich inmiddels ge plaatst voor de kampioensronde. DOOR SANDER ZELDENRIJK De wedstrijd tegen IJsselmeervogels is een uur oud als Yuri Rose allerlei kreten naar zijn hoofd krijgt geslin gerd door de aanhang van de Rooien. Van 'gefrustreerde prof' tot 'naar welke kapper ga je?'. Ajax speelt met tien man en is niets minder dan het dit seizoen tegenvallende keurkorps uit Spakenburg. Rose is deze wedstrijd Ajax' beste speler en daardoor kop van Jut. Zoals vaker. Hij beantwoordt alle liefko zingen met een knipoog en kusje. "Ik vind dat wel leuk en speel het spel graag mee," erkent hij later in de kan tine van De Toekomst. De oud-prof keerde twee jaar geleden terug op het Ajaxnest. Hij doorliep als E- en D-pupil kortston dig de roemrijke kweekvijver. Van zijn lichting, hij is van 1979, is nie mand echt doorgebroken. "Ik zat drie jaar in de opleiding. Daarna ging ik terug naar Purmersteijn, waar FC Volendam me oppikte. Bij Ajax waren Günther de Yuri Rose gaat bij Ajax Zaterdag 1 voorop in de strijd in de Topklasse. Trainer Bart Logchies en Danny Schenkel, zijn oud-ploeggenoot bij Sparta, overtuigden hem vorig sei zoen om op een lager niveau te komen voetballen bij de Ajaxamateurs. "In mijn hoofd kon ik de knop gemak kelijk omzetten, omdat ik al een paar maanden wist dat ik bij de amateurs zou gaan voetballen. Toch moest ik wel wennen aan bepaalde zaken, zoals dingen die spelers van zichzelf eisen of, beter gezegd, juist niet eisen. Of spelers die vlak voor de training arriveren. Dat was eerst wel apart, ja." Rose hoopt volgend seizoen een amateur club of jeugdteam bij een profclub te trainen. Net als vorig seizoen doet hij erva ring op bij Ajax B2. "Die jongens kunnen allemaal voetballen, maar zijn op deze leeftijd vooral Haan en Arnold Mühren mijn trai ners. Volgens mij ben ik de enige van mijn lichting die noemenswaardig betaald voetbal heeft gespeeld." Rose droeg de clubkleuren van FC Volendam, Heracles Almelo, sc Hee renveen, Sparta, De Graafschap en SC Cambuur. Na zestien jaar vond hij het welletjes. "Ik bleef gedurende mijn loopbaan altijd in Purme- rend wonen, omdat ik niet steeds met de hele hap wilde verkas sen. Ik zat erg vaak in de auto en was ieder weekeinde weg. Dat ging me tegenstaan. Ik vond het wel goed zo. Ik ben tevreden, al had ik graag een buitenlands avon tuur meegemaakt."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 7