'AJAX MOET SOWIESO DRINGEND EEN BELG KOPEN. ER HOREN GEWOON BELGEN IN AJAX 1 TE SPELEN' BELGISCHE FANS IN DE ARENA ajaxlife Seizoen: Selectiespelers: Betekent minder Belgen in Ajax 1 ook minder Belgische Ajax- fans? De SVA ziet het aantal Belgische leden wel wat teruglo pen, maar de vraag naar kaarten blijft groot. ACHTERGROND -| (T 04-12-2014 IQ Een deel van het antwoord ligt opge sloten in het vertrek van Urbain Hae- saert als scout in België. In juli 2010 verruilde de inmiddels 73-jarige Vla ming Ajax voor Anderlecht, waar hij hoofdscout kon worden. Haesaert was in België wat John Steen Olsen voor Ajax in Noord-Europa is: van onschatbare waarde. Haesaert ont dekte spelers als Vermaelen, Ver- tonghen en Alderweireld. En hij attendeerde Ajax op spelers als Ste ven Defour en Eden Hazard. Met die laatste tips werd volgens de Belg ove rigens weinig gedaan in Amsterdam. Een directe aanvoer van talen ten bleef door het stopzetten van de samenwerking met GBA uit. In 2009 speelde Ajax nadrukkelijk met de gedachte een nieuw samenwer kingsverband te tekenen met een club als Zulte Waregem of AA Gent; dat kwam nooit van de grond. Mede omdat een jaar later de Cruijff-revo- lutie losbarstte, wat een wisseling van de wacht in de Ajaxtop tot gevolg had. De intentie om een samenwer king aan te gaan, is er binnen de huidige directie ook niet meer, laat Ajaxwoordvoerder Miel Brinkhuis namens directeur voetbalzaken Marc Overmars weten. "Destijds waren er andere beleidsbepalers. Onder de huidige directieleden is dit niet aan de orde geweest." Sterker: Overmars polste na zijn aanstelling als directeur voetbalzaken in 2012 Haesaert voor een terugkeer. De deur staat voor de scout altijd open. Ajax heeft uiteraard nog altijd scouts rondlopen in België, en heeft het land op voetbalgebied dus 'goed op de kaart', aldus Brinkhuis. "Maar we concluderen dat steeds meer Belgi sche clubs ook iets te bieden hebben voor jonge talenten. Kijk maar naar Anderlecht." Nathan Leyder, hier in actie tegen Feyenoord A1, is momenteel de enige Belg met een contract bij Ajax. Hij kampt met een knieblessure. Stipt de voormalige spits hier meteen het probleem aan? Zijn de Belgische talenten Ajax soms ontgroeid? Sonck ontkent met klem. "Als je de jeugd in België vraagt of ze een transfer naar Ajax willen maken, dan zullen er heel wat 'ja' zeggen. Daar ben ik van over tuigd. De opleiding is daar gewoon veel beter dan in België. Dat zeg ik al jaren." Hij haalt een anekdote aan. "Ik kan me nog goed herinneren dat ik de eerste keer ging trainen op De Toe komst. Ik ging naar boven en zag daar mensen zitten als Marco van Basten, John van 't Schip, Simon Tahamata, Danny Blind, Aron Winter. Alle maal oud-spelers die de top hebben gehaald. Als je in België naar jeugd trainers kijkt, zie je haast geen enkele grote naam. De clubs kiezen liever voor jonge gasten die zelf nooit echt hoog hebben gevoetbald. Oud-spelers krijgen simpelweg geen kans. Het is bij de Belgische clubs een drama." Magneet Misschien ligt het probleem niet zozeer bij Ajax, maar bij de kloof tus sen het Nederlandse en Belgische voetbal dat afgelopen jaren flink is gedicht. Het is voor Belgisch talent sowieso minder aantrekkelijk om in Nederland te voetballen, als een club als Anderlecht ook Champions League speelt én goed betaalt. En Ajax is na het vertrek van Alderweireld de laatste Belgische magneet kwijt. En dus blijft het wach ten op de doorbraak van Leyder óf een aankoop. Wat die laatste optie betreft heeft Sonck wel een tip: Thorgan Hazard, inderdaad, het broertje van Eden Hazard. "Hij zit nu in Duits land, bij Mönchengladbach, maar speelt daar heel weinig. Hij is een hele goede hoor. Ajax moet sowieso dringend een Belg kopen. Er horen gewoon Belgen in Ajax 1 te spelen." Interessant Laten we inderdaad eens kijken naar Anderlecht, de huidige werkgever van Haesaert. Bij de regerend Belgisch kampioen staat Dennis Praet onder contract, een groot Belgisch talent dat in 2010 op zestienjarige leeftijd bij Ajax kon tekenen. Hij was een van de eerste Belgen die bedankte. De mid denvelder liet eerder dit jaar in Panna! Magazine weten Ajax zeker 'interes sant' te vinden, maar niets te voelen voor het wonen bij een andere familie, in Amsterdam. "Ik wilde ook per se mijn school afmaken en dat werd in Nederland een stuk lastiger." Wat de Belg niet als reden noemde, maar wat zeker zal hebben meegespeeld, is dat hij bij Anderlecht een lucratief contract kon tekenen als jeugdspeler. De salarissen, zeker bij de talenten, liggen bij de Belgische kam pioen simpelweg een stuk hoger dan in Amsterdam, ondanks een lagere begroting. Niet alleen Praet bedankte in die periode voor een Amsterdams avon tuur. Divock Origi, de Belgische reve latie op het WK afgelopen zomer, kon 2013/2014 Toby Alderweireld 2012/2013 Toby Alderweireld 2011/2012 Toby Alderweireld, Jan Vertonghen 2010/2011 Toby Alderweireld, Jan Vertonghen 2009/2010 Toby Alderweireld, Jan Vertonghen 2008/2009 Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen 2007/2008 Laurent Delorge, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen 2006/2007 Tom de Mul, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen 2005/2006 Stanley Aborah (verhuurd), Thomas Vermaelen, Tom de Mul (verhuurd) 2004/2005 Stanley Aborah, Tom de Mul, Tom Soetaers, Wesley Sonck, Thomas Vermaelen (verhuurd) 2003/2004 Jelle van Damme, Tom de Mul, Tom Soetaers, Wesley Sonck, Thomas Vermaelen 2002/2003 Jelle van Damme 2001/2002 Jelle van Damme ook bij Ajax tekenen, maar koos uit eindelijk voor het Franse Lille OSC. Vader Mike Origi legde in het Gazet van Antwerpen uit waarom: "Ik vind de Franse competitie sterker dan de Nederlandse. Het fysieke aspect is er bovendien belangrijker. Ook qua afstand was Lille de beste keuze. Het is niet heel dichtbij, maar je kunt er gemakkelijk naartoe gaan met de trein." Opvallend Moeten we ons zorgen maken, als het gaat om de ooit zo innige relatie met de Belgen? Volgens oud-Ajacied Wesley Sonck niet. De voormalige spits, die in het rood-wit speelde van 2003 tot 2005, volgt als analyticus het Belgische voetbal op de voet, en heeft tevens zijn trainersdiploma's. "Ik heb er nog niet eerder bij stil gestaan dat er helemaal geen Belg meer in Ajax 1 speelt. Dat is opval lend. Dan gaat het niet goed met Ajax," grapt hij. "Gaat het niet goed met de Belgen? Juist wel. Kijk maar naar de nationale ploeg. Het gaat juist heel goed met de Belgen." Volgens Maurice Peeters, coör dinator van de SVA in België, ste ken er nog steeds geregeld genoeg Belgen de grens over, op weg naar de Amsterdam Arena. "Natuurlijk is het jammer dat er momenteel geen Belgen meer in Ajax 1 spe len. Voor de Belgische SVA-leden was dat toch een extraatje. Maar de vraag naar wedstrijdkaartjes blijft groot, zelfs voor de thuis wedstrijd tegen FC Dordrecht." Ajax blijft in België ook onder werp van gesprek. Natuurlijk komt de club aan de orde in interviews met Rode Duivels als Vermaelen, Vertonghen en Alderweireld. Pee- ters: "Je ziet dan steeds dat de spelers vol lof over hun Ajaxperi- ode spreken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 15