14 Einde tijdperk Ajax-Belgen bijna onafwendbaar ■-'lir ACHTERGROND 04-12-2014 ajaxlife Voor het eerst in twaalf jaar speelt er geen Belg meer in Ajax 1. Het einde van een tijd perk is aanstaande. Hoe komt dat toch? mut 'Belgische clubs hebben ook meer te bieden' DOOR MIKE VAN DAMME "Jan van Halst zei: 'Ga lekker voet ballen en geniet ervan.' Dat heb ik gedaan." Het is 14 april 2002 als de dan pas achttienjarige Jelle van Damme zijn debuut voor Ajax maakt. In de uitwed strijd tegen Sparta krijgt de Belgische verdediger, die sinds de winterstop stage loopt in Amsterdam, elf minuten speeltijd van trainer Ronald Koeman. Bij een 4-0-voorsprong op Het Kas teel vervangt hij Cristian Chivu. De jonge stagiair van Germinal Beerschot Antwerpen, die, die in de zomer van 2002 een driejarig con tract zou tekenen, is daarmee de eer ste Belg in de hoofdmacht van Ajax sinds het vertrek van Walter Meeuws in 1985. Wat Van Damme op dat moment niet kan vermoeden, is dat op Het Kasteel een nieuw en indruk wekkende periode begint wat Bel gisch bloed in Ajax 1 betreft. Sinds 2002 speelde er elf kalen derjaren lang minimaal één Belg in het eerste elftal van Ajax; van de redelijk anoniem blijvende Stanley Aborah en Laurent Delorge tot de zeer populaire Thomas Vermaelen en Jan Vertonghen. Van 'stagiair' Jelle van Damme in 2002 tot Toby Alder- weireld, die in augustus 2013 Ajax verruilde voor Atlético Madrid. Praktijk Aan het tijdperk komt nu een einde. In 2014 maakte nog geen enkele Belg speelminuten in het eerste elftal, en daar gaat de komende maand geen verandering in komen. De transfermarkt zit tot 1 januari op slot. En dus is er - in theorie - slechts één speler die nog iets kan doen aan het naderende einde van het onafge broken Belgentijdperk: Nathan Ley- der. De A-junior is de enige Zuider buur die momenteel onder contract staat bij Ajax, tot medio 2016. Theorie en praktijk liggen in deze wel ver uit elkaar. Leyder is pas zeventien jaar en is als controlerende middenvelder nog geen onbetwiste basisspeler in de A1. Hij zit volgens zijn trainers nog 'op de wip' tussen de A1 en A2. Een snel debuut in Ajax 1 ligt dus niet in de lijn der verwach tingen. Dit kalenderjaar komt hij (hoogstwaarschijnlijk) niet meer in actie, door een pittige knieblessure, afgelopen zaterdag opgelopen tegen Feyenoord A1. Hij wil zijn best doen, zegt de dan nog fitte Leyder lachend als we hem confronteren met het toch opmer kelijke feit. "Maar ik moet me eerst maar eens bewijzen in de A1, daarna kan ik pas verder kijken." Leyder is bezig aan zijn tweede jaar bij Ajax, nadat hij vorig jaar zomer de overstap had gemaakt van Zulte Waregem. De fase van gewen ning is voorbij, stelt hij. "Ik had het een beetje moeilijk met de taal, want ik ben eigenlijk Franstalig. Ik heb Vlaams geleerd, dat gaat nu goed. Ik ben ook Amsterdamser geworden. Ik was een beetje die bescheiden Belg. Qua voetbal en persoonlijkheid ben ik vooruitgegaan, maar ik mag nog wat stappen maken." Samenwerking Bescheiden Belg; het is een type ring die Leyders landgenoten bij Ajax ook zo vaak in de mond namen. Het waren er aardig wat, afgelopen twaalf jaar: acht om precies te zijn. Het gros kwam in Amsterdam terecht door het samenwerkings verband met GBA in 1999. In 2000 nam Ajax een meerderheidsbelang in de club, om deze drie jaar later voor het symbolische bedrag van één euro weer af te staan, aan GBA-voorzitter Jos Verhaegen. De vruchten waren toen al geplukt. In totaal maakten zes Bel gen de overstap van Antwerpen naar Amsterdam: Jelle van Damme dus als eerste, Tom de Mul, Stanley Aborah, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen en Toby Alderweireld volgden. Het leverde Ajax sportief succes op en uiteindelijk ook een aardige som aan transfergelden. De investering in GBA is er elk geval ruimschoots uitgehaald. Tom Soetaers en Wesley Sonck maakten ook de overstap naar Ajax, om het rijtje meteen even te com pleteren. Zij waren al gearriveerde spelers, geen talenten van GBA. Wie denkt dat we Mats Rits zijn vergeten: de middenvelder kwam tussen 2011 en 2013 nooit uit voor het eerste elf tal. Scout Aan het zo gelukkige onafgebroken huwelijk tussen Ajax en de Belgen komt dus een einde. De aanwas van Belgisch talent lijkt, op Leyder na, ook gestokt. Er is geen samenwer kingsverband meer en de Belgische talenten lijken zich minder aange trokken te voelen tot de Nederlandse kampioen. Hoe komt dat toch? ïttmoTion Jan Vertonghen en Toby Alderweireld waren de laatste Ajax-Belgen in Ajax 1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 14