13 k i CAPE MEERZICHT 'NIET OP ZIJN MONDJE GEVALLEN EN STRAATSLIM. AMSTERDAMS DNA' Henk van Santen schopte het van abattoir tot Ajax 1 wm mË i m ajaxlife Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stam gasten over Ajax- spelers uit het verle den. In deel 17: Henk van Santen. illlü CAFE MEERZICHT 04-12-2014 Slagersjongen met stijl Door David Endt Het viel niet mee hoor, op te groeien in de schaduw van het grote Ajax van de beginjaren zeventig van de vorige eeuw. Dat eerste elftal won Europa cups, de wereldbeker, vormde het hart van Oranje, was onaantastbaar. Dat is een reden waarom er in die periode maar sporadisch een jonge speler toegang kreeg tot het eerste elftal. Johnny Rep had het geluk dat Sjaak Swart op leeftijd was, Arnold Mühren kreeg zijn kansen, maar kon geen echt vaste plek krijgen en vertrok. En er waren spelers uit de jeugd die aan Ajax 1 mochten rui ken en talent hadden, zoals Van Santen. Hé, bekende naam, al staat hij mij als voetballer niet helder voor de geest. Was hij familie van Jack, de man die begon met de organisatie van de Amsterdamtoernooien? Nee, Jack heette Van Zanten, met een Z. Die was jarenlang elftalbege leider van het Nederlands elftal en had in Amsterdam een vastgoedbe drijf. Een man met voetbalvisie en ondernemersgeest. Maar ik heb het over Henk van Santen, een midden velder die vanuit de jeugd via het tweede elftal doorstootte naar de hoofdmacht. Sorry, hij staat mij niet bij. Vertel eens, welk jaar past bij die Henk van Santen? Zijn moment van glorie viel in 1974, vlak na het wereldkampioenschap in West-Duitsland waar Oranje finalist was. Tijdens dat WK werd Johan Neeskens verkocht aan FC Barcelona. Dat was een gewel dige aderla ting voor Ajax, want Neeskens was een van de krachtbron nen. Onvervangbaar. Een unieke speler. Ajax wilde René Notten van FC Twente, maar voordat die transfer rondkwam, was het december. Plot seling dook Henk van Santen op in de voorbereiding. Speler van het tweede elftal, nadat hij eerder in de junioren van Ajax had gevoetbald. Sterke jongen, gezegend met een enorm loopvermogen en een mooie trap in vooral zijn rechter. Kon hard zijn, de bal veroveren én hij had oog voor de voortzetting van het spel, hij dacht naar voren. In de jeugd pikte hij geregeld zijn goaltje mee. Het gaat te ver om hem kwalitatief met Neeskens te vergelijken, maar omdat de toen nieuwe trainer, Hans Kraay, hem op de Neeskens-positie probeerde, werd dat natuurlijk toch gedaan. Zeker na zijn debuut... Klinkt leuk. Wanneer debuteerde hij? Was dat iets bijzonders? Zijn eerste serieuze wedstrijd in het tóf 1WMSBMMMMBBBK' IIM «H—hMI "tt Het elftal tegen FC Barcelona. Boven (v.l.n.r.): Ruud Krol, Arie Haan, Wim Suurbier, Johnny Dusbaba, Piet Keizer, Piet Schrijvers. Onder (v.l.n.r.): Henk van Santen, Ruud Geels, John Rep, Gerrie Mühren, Arnold Mühren. eerste was toevallig aan Neeskens gekoppeld. In de aanloop naar het seizoen voetbalde Ajax vriendschap pelijk in Nou Camp, tegen Barfa, tijdens het Joan Gampertoernooi. Vanwege de transfer van Neeskens naar Barcelona was Ajax uitgeno digd. De wedstrijd was in Neder land op televisie te zien. Cruijff en Neeskens tegen Ajax. De mensen waren natuurlijk nieuwsgierig naar de nieuweling, Henk van Santen. Ajax verloor vrij kansloos, met 3-0, maar Van Santen was een lichtpuntje. Voor honderd duizend toeschouwers maakte hij de schoen moest plukken. Lachen natuurlijk en de dader was bij voor baat bekend. Haha, ik heb zo'n idee dat die dingen nu niet meer gebeuren. Hoe ging het na die eerste wedstrijd verder met Van Santen? Zijn toch indrukwekkende entree bezorgde hem een vaste plek, maar het was begrijpelijk te veel gevraagd van een jongen van negentien om de grote Neeskens te doen verge ten. Tot Notten kwam, speelde hij vrij vast in de hoofdmacht, daarna zo af en toe. Maar hij werd wel als een grote belofte beschouwd. Twintig wedstrij den in dat eer ste seizoen, niet slecht toch? indruk. Hij was onvermoeibaar, had bravoure, tackelde en schakelde. Goeie stijl en dynamiek, staaltje van Amsterdamse bluf. Dat laatste was logisch, want hij was een pure Amsterdammer. Hij zal best ner veus zijn geweest, maar daar was op het veld niets van te merken. Voor de duivel niet bang! Mooi verhaal. Zoveel Amster dams hoor je tegenwoordig niet meer spreken bij Ajax. Nou, Henks tongval liet niets aan duidelijkheid te wensen over, haha. Hij was opgegroeid in de Czaar Peterstraat, het oostelijk deel van de stad, tegen het centrum aan. Niet op zijn mondje gevallen en straatslim. Amsterdams DNA. Tot hij een echt contract bij Ajax kreeg, werkte hij in het abattoir. Het wilde in de A-junioren voor de training wel eens gebeuren dat een speler bij het moeizaam aantrekken van zijn kicksen een klef koeienoog uit Van een heuse doorbraak kwam het niet. Wat was de reden dat hij uiteindelijk geen vaste kracht werd? Daar had de komst van de ervaren Notten mee te maken. En Van Santen kon zijn niveau van de eerste maan den niet volhouden. Begrijpelijk, je aanpassen kost meer moeite dan je denkt. Het seizoen daarop deed hij nog een wedstrijd of tien mee, voor hij in de zomer van 1976 getransfe reerd werd naar FC Twente, een club die wat ambitie en niveau betreft zeker bij Henk paste. Maar het zat tegen. Een hardnekkige liesblessure smoorde zijn loopbaan. Een gewel dige tegenvaller natuurlijk. Hij keerde terug naar zijn geliefde Amsterdam, maar voetbal len aan de top was uit den boze. Dat moet heel moeilijk voor hem zijn geweest. Hij is altijd Ajacied geble ven. En sinds een paar jaar is Henk van Santen als scout weer verbon den aan de club. Henk van Santen had de oneervolle taak Johan Neeskens te doen vergeten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 13