'MIJN VROUW BETEKENT ALLES VOOR ME, MAAR IK BEN GETROUWD MET DE CLUB' Fanatiekste fans van Apoel Nicosia geloven in Europese overwintering Niet alleen voor Ajax, maar ook voor Apoel Nicosia staat veel op het spel. Het uitvak zal op 10 december dan ook uitpuilen met fanatieke Cyprioten. Het vertrouwen is groot. 'Ons elftal bestaat uit mannen, dat van jullie uit jongetjes.' ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE -| -fl 04-12-2014 X X 'We komen voor voetbal, wiet en de Wallen' De fanatieke fans van Apoel reizen heel Europa door. Het uitvak in de Arena zit ook vol. DOOR SANDER ZELDENRIJK Vraag Spyros Mourouzides niet naar de Cypriotische fancultuur. "Er is geen Cyprus! Wij zijn Griekse Cypri oten. Dat is een groot verschil. Wij geloven in de Griekse vlag en zien onszelf als onderdeel van Grieken land. Wij zijn North Hellas Ultra's," aldus de voorzitter van Pan Sy Fi, de fanatieke fangroepering van Apoel. Mourouzides komt inderdaad niet bepaald over als een doorsnee supporter. De club is van hem en de andere fans. Zo gedraagt hij zich ook. De preses zetelt voor dit interview op het hoofdkantoor van de club, gelegen op de derde verdieping van een flat in het cen trum van Nicosia. Het is opvallend dat de dagelijkse clubdi rectie een onderdanige rol aanneemt zodra 'de president', zoals zijn bij naam luidt, zich op de burelen meldt. De wedstrijd tegen Ajax leeft onder de fans. Dat was al zo voor de heenwedstrijd en al ruim voor het beladen karakter van het beslissende laatste groepsduel. Apoel Nicosia nam al snel alle kaarten af voor het uitvak, wat inhoudt dat er zo'n 2600 fans met kaartje afreizen naar de Amsterdam Arena. Apoel zelf houdt rekening met 3500 fans, zo laat een woordvoerder weten. Ajax-uit is daarmee de popu lairste uitwedstrijd voor de achter ban. Uit tegen FC Barcelona (vier honderd) en Paris Saint-Germain (veertienhonderd) lagen de aantallen beduidend lager. De tripjes naar Europese uit- duels zijn populair onder de als rechts bekendstaande aanhang. Het Griekse eergevoel wordt verde digd op het hoogste Europese voet balpodium. Daar wil iedereen bij zijn. Vooral als er een krachtmeting gepland staat tegen een club van naam en faam. Zo reisden er in 2011 vierduizend fans naar Madrid en zelfs vijfdui zend naar Lyon. Het record dateert uit 2009, toen zesduizend fans Chel- sea-uit bezochten. "We hadden voor Ajax-uit met gemak vijfduizend kaar ten kunnen afnemen, maar we kregen er maar 2600," zegt Mourouzides. Vuurwerk Om iets meer gevoel te krijgen bij de fanbeleving in Nicosia stelt Mourou- zides voor om het saaie kantoor te verruilen voor het blauw-gele sup- portershonk, elders in de stad. In zijn nieuwe, riante SUV vertelt de kabelmonteur niet zonder enige trots over de reputatie van de fanatiekste ultra's. De aanhang van Apoel staat bij de Uefa slecht op de kaart en heeft vanwege talloze vuurwerkincidenten een omvangrijk dossier opgebouwd bij de Europese voetbalbond. Eenmaal aangekomen bij het betraliede onderkomen klinkt het 'Three Little Birds' van Bob Marley zachtjes door de speakers. Een tiental jongeren hangt wat verveeld en doel loos voor het clubhuis. Een breedge bouwde, bebaarde barkeeper maakt de tafels schoon en prepareert het honk voor de aanstaande thuiswed strijd tegen Ermis. "Het wordt druk, want veel jongens blijven weg uit het stadion," zegt hij. Protest? "De voet balbond wil een persoonsgebonden clubcard invoeren. Daar zitten wij niet op te wachten. Laat ons maar anoniem blijven. Dan vinden we sneller een baan," klinkt het argwa nend. Het vertrouwen in de linkse politici is minimaal. De aanwezige jongens die naar Amsterdam afreizen, klagen over de hoge kosten van de trip. De meesten heb ben het niet breed. Werkeloosheid is een groeiend probleem. Doorstuderen is vaak de meest wijze optie, maar zelfs met een prij zige studie is er geen baangarantie, zo blijkt. Gemiddeld verdient een Cyprioot achthonderd euro per maand. "Veel jongens pro beren werk te vinden in de haven. Daar werken steeds meer Russen en zij betalen twaalfhonderd euro per maand," zegt een van de jongens. Politiek Binnen krijgen we van Mourouzi- des een korte rondleiding. Hij laat foto's zien van 'gevallen makkers'. Zij die sneuvelden in de jaren zestig en zeventig in de autonomiestrijd tussen de Griekse en Turkse Cyprioten. De gewelddadige historie is hier de voe dingsbron voor fanatisme. Hoe verhouden politiek en voet- bal zich tot elkaar? "Apoel verenigt alle Grieks-Cyprioten. Onze groot ste wens is om onderdeel van Grie kenland te worden. Deze club is dé manier om ons Grieks te voelen," vat hij de essentie samen. Zelf bezocht hij als vijfjarige voor het eerst een wedstrijd van Apoel, aan de hand van zijn vader. Los van de politiek is hij verknocht aan het spelletje. "Mijn vrouw betekent alles voor me, maar ik ben getrouwd met de club. Het is een levensstijl. We praten hier elke dag over de club. Ik ben nu zelf vader van een zeven jarige zoon, maar ik laat hem vrij in de keuze om wel of niet naar de club te gaan. Hij heeft meer met martial arts." Naast het politieke spanningsveld waaiden in het verleden ook dubieuze berichten over van een bom onder de auto van scheidsrechter Leontis Trattos, de volledig uit de hand gelo pen kampioenswedstrijd tegen AEL Limassol vorig seizoen, en het na bedreigingen opstappen van David Nascimento als technisch directeur aan het begin van dit seizoen. "Over dat laatste praat ik liever niet," klinkt Mourouzides stellig. "Vuurwerk is hier inderdaad vrij gebruikelijk. Dat varieert van fakkels tot lichtkogels en molotovcocktails," zegt hij zonder blikken of blozen. Wat moeten we verwachten van de kleine invasie van fans in Amster dam? "We komen voor voetbal, wiet en de Wallen," grijnst hij. "Onze fans komen speciaal over uit Griekenland, Engeland en Italië. Apoel kan van iedereen winnen en derde worden in de groep. Waarom zouden we daar niet in geloven? Ons elftal bestaat uit mannen, dat van jullie uit jongetjes," vult iemand hem strijdvaardig aan. Het clubhuis van Pan Sy Fi.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 11