4 'IK MOET OP DE TRAININGEN LATEN ZIEN DAT IK BETER BEN DAN DE CONCURRENTIE' Nick Viergever op drie posities in de wachtrij RECORDJE IN DE EUROPA LEAGUE INTERVIEW Q ajaxlife 13-11-2014 Urk-uit was de laatste wedstrijd dat Nick Viergever in de basis stond. Op zijn favoriete positie, centraal achterin, stond hij dit seizoen hele maal nog niet. 'De echte Nick heeft zich nog niet laten zien.' Opendraaien Wennen 'Moet me schikken in keuzes trainer' DOOR MIKE VAN DAMME Niklas Moisander gaat weg. Althans, de aanvoerder staat open voor een leuke club uit de topcom- petities, zo bevestigde hij enkele weken geleden. Gaat hij niet in de winterstop, dan wel na het hui dige seizoen. Dan is zijn contract sowieso ten einde in Amsterdam. De laatste weken werd Stefano Denswil steeds in verband gebracht met de opvolging van de Fin. De twintigjarige Zaan dammer - die zelf zijn contract ook nog moet verlengen - kreeg tegen Go Ahead Eagles en SV Urk een basisplaats. Frank de Boer wilde de jonge ling alvast de nodige vlieguren geven, in het geval Moi sander daad werkelijk in een ander shirt loopt na de winterstop. Het was een plausibel verhaal van de hoofdtrai ner. En toch... Was Nick Vier gever juist niet gehaald als opvolger van Moisander? Had hij niet alvast wat minuten als centrale verdediger moeten maken? Viergever is eerlijk: hij heeft daar ook over nagedacht. Al snapt hij de keuze van De Boer. "Ik heb al de nodige eredivisie-ervaring op die positie, Denswil nog wat minder. Dat neemt niet weg dat ik daar ook graag had willen staan, om ritme op te doen." Bank Viergever voelt zich een centrale verdediger. Daar ligt zijn hart. Hij groeide er op, zeg maar. Eerst bij Sparta, daarna bij AZ. Al werd hij in Alkmaar ook geregeld als links back gebruikt. Bij Ajax speelde hij slechts een halve oefenwedstrijd centraal ach terin, tegen SDC Putten. Hij kreeg in officiële wedstrijden genoeg speeltijd, maar steeds als linksback of controlerende middenvelder. De laatste weken zit hij echter meer op de bank dan dat hij speelt. Nicolai Boilesen en Thulani Serero krijgen de voorkeur van De Boer. Viergever als controlerende mid denvelder: het leek even te werken, ondanks dat het een geheel nieuwe positie was voor de 25-jarige Zuid Hollander. De Boer probeerde op 'zes' echter ook Niki Zimling, Jairo Riedewald en Thulani Serero. De Zuid-Afrikaan lijkt de strijd voorlo pig te hebben gewonnen. "Er hebben al aardig wat jon gens op 'zes' gestaan. We vullen het allemaal net wat anders in," zegt Viergever. "De verdedigende taken op die positie liggen mij wat beter, net als de coaching. Het korte, snelle spel ligt me wat minder. Dat kunnen Thulani (Serero, red.) en Jairo (Riedewald, red.) beter. Thu lani is bijvoorbeeld lichtvoetiger, en daardoor wat behendiger dan ik." Johan Cruijff schreef in zijn column voor De Telegraaf na Ajax - PSV (1-3) dat het spelers als Daley Blind - toen nog Ajacied - en Viergever aan snelheid en techniek ontbeerde 'om het spel te versnellen'. In die uit spraak zit wel een kern van waarheid, erkent Viergever. "Achterin heb je meer tijd, heb je ook alle spelers voor je. Op het middenveld kunnen ze van alle kanten komen, moet je dus ook sneller kunnen opendraaien. Daar moet ik aan wennen." Gewenning komt vooral met spe len. Een basisplaats heeft Viergever al enkele weken niet meer. Hij ver ving Boilesen nog wel als linksback toen de Deen was uitgeschakeld door een hersenschudding, en kreeg een basisplaats in de bekerwedstrijd tegen SV Urk. Viergever lijkt momenteel vooral de ideale bankzitter: hij kan op drie posities worden ingebracht indien nodig. Handig voor de trainer, maar balen voor een speler die bij AZ de laatste jaren onomstreden was. "De trainer maakt nu andere keuzes, daar moet ik me in schikken," reageert hij nuchter. "Ik moet op de trainin gen laten zien dat ik beter ben dan de concurrentie. We zijn een team, moeten het met z'n allen doen. Je doet het niet met elf man. Er komen nog wel blessures en schorsingen. Dan moet ik er staan. Wat de trainer ook zegt: teams winnen kampioen schappen." Aankopen hebben het vaak lastig bij Ajax. Vorig jaar haalde directeur voetbalzaken Marc Overmars Mike van der Hoorn en Lerin Duarte naar Amsterdam, beide spelers zitten dit seizoen amper bij de wedstrijdselec tie. Richairo Zivkovic wordt in Jong Ajax klaargestoomd voor het echte werk, en Viergever zit momenteel dus op de bank. Dan laten we huur lingen als Bojan Krkic vorig jaar en Niki Zimling en Arek Milik dit sei zoen even buiten beschouwing. Spelers moeten wennen. Aan Amsterdam, aan de club, aan het spelsysteem. "Ik loop al een tijdje mee, ben hier naartoe gekomen om zo snel mogelijk in de basis te komen," verwoordt Viergever zijn ambitie. Op het gebrek aan speelminu ten na, is hij nog steeds blij met zijn overgang. "Bij AZ had ik geen prik kels meer. Ik kon gemakkelijk mee op het niveau. Je hoefde daar ook niet elke week te winnen. Een gelijkspel was soms voldoende. Bij Ajax mag je geen punten verspelen. Dat bevalt me wel. Natuurlijk is spelen in de Champions League ook een mooie ervaring. Spelen tegen Barcelona en Paris Saint-Germain, daar doe je het voor. Met AZ ben ik al zo vaak naar het voormalige Oostblok geweest." De Champions League is bij uitstek een goede leerschool, ver volgt hij. In de thuiswedstrijd tegen FC Barcelona zat hij op de bank, in Camp Nou stond hij in de basis. "We waren te veel onder de indruk van alles. Ook daar leer je als individu en als team van. Op zo'n moment moe ten er spelers opstaan. Ik ook. We hebben elkaar daar op aangespro ken." Het zijn de prikkels die hij zo graag wilde. "Inderdaad. Het enige jammere is dat ik nog niet echt heb kunnen laten zien wat ik kan cen traal achterin. Op die positie heb ik het vaakst gespeeld. Daar ligt mijn hart. De echte Nick heeft zich nog niet laten zien." Nog twee wedstrijden, dan is Ajax dit seizoen klaar in de Champions League. De ploeg moet een plek in de knock-outfase van de Europa League veiligstellen. In dat toer nooi heeft Nick Viergever een re cord op zijn naam staan. "Het is dat je er over begint, ik was het zelf alweer vergeten. Staat dat record nog steeds? Is het niet al verbeterd?" Nee. Viergever is nog steeds de speler met de snelste rode kaart in de Europa League. Op 15 maart 2012 werd hij na 3.14 minuten (vol gens de statistieken van de Uefa) uit het veld gestuurd bij Udinese - AZ. "Leuk voor de boeken, maar op dat moment was het pijnlijk," re ageert Viergever. "Gelukkig wer den we niet uitgeschakeld. Ik hoop wel dat het record nog een keer wordt verbeterd. En niet door mezelf of iemand van Ajax."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 9