'ER ZIT VEEL SLIMHEID, GOGME, IN ONZE PLOEG' De komeetachtige ontwikkeling van Donny van de Beek DE TOEKOMST «f ajaxlife 13-11-2014 Een groot aantal A-junioren profiteert al tweeënhalf jaar van individuele training op De Toekomst. Middenvelder Donny van de Beek (17) is een van hen. 'Ik voel zelf ook dat mijn ontwikkeling in een stroomversnelling zit.' Effect Balbezit f - v f SM; In de voetsporen van Davy Klaassen DOOR SANDER ZELDENRIJK Na de zogenaamde Cruijffrevolutie in de Ajaxopleiding wordt er inmiddels twee jaar individueler getraind met talenten. Op lange termijn wil Ajax aanhaken bij de Europese top, op korte termijn moeten de eerste vruchten geplukt worden in de jeugd. Met andere woorden: aanstaand succes in de Youth League is aannemelijker dan glorie in de Champions League. Donny van de Beek is dit jaar een van de smaakmakers in de A1. De aanvallende middenvelder gelooft in prestigieus internationaal succes. "We maken zeker een kans om de Youth League te winnen. Dit is een goede lichting. We weten dat de verwachtingen hoog zijn. Er zit veel slimheid, gogme, in onze ploeg. Dat is ook onze kracht. Zoiets zit in een speler, dat kun je niet leren." Mooie woorden, maar zoals Johan Cruijff al verwoordde: teams debuteren niet, individuen wel. "Ik denk dat veel spelers van deze A1-lichting het eerste elftal gaan halen, als ze zich tenminste blijven focussen op voetbal. Als ik zie hoe snel we ons nu ontwikkelen, moet dat goed komen," klinkt het zonder blikken of blozen. contract en is vaste waarde in de A1 en bij Oranje onder 19. "Ik voel zelf ook dat mijn ontwikkeling in een stroomversnelling zit. Vanaf de B1 ging ik individueler trainen en toen ging het snel," aldus de eerstejaars A-junior. Ajax ziet in hem op dit moment vooral een aanvallende middenvel der, zegt hij. Bij Oranje speelt hij echter als controleur. "Prima toch? Zo leer ik op beide posities te spe len. Mensen vragen me wel vaker naar mijn voorkeur, maar die heb ik écht nog niet. Op '10' kan ik vaker scoren, op '6' ben ik vaak aan de bal. Dat is ook mooi. Ik geef graag een steekpass. Ik zie het wel. De keuze ligt bij Ajax." De rustige en gedisciplineerde tie ner spreekt met bravoure, zonder arrogant te zijn. Niet zo gek, het gaat hem voor de wind. Hij zit in de jeugdopleiding sinds 2008 en het harde werk sorteert inmiddels effect. Hij heeft een verbintenis tot 2017, tekende een sponsor- Als Van de Beek de voor hem uitgestippelde route naar het eerste weet af te leggen, weet hij wat zijn rol wordt. "Het is de bedoeling om op ter mijn de opvolger van Davy Klaassen te worden. We worden wel vaker met elkaar vergeleken. Davy is beweeglijker. Hij heeft meer loop acties en diepgang. Ik kan dat leren, maar zoiets zit ook in het type speler. Ik speel zelf liever vanuit balbezit." Hoewel vol vertrouwen, is Van de Beek ook zelfkritisch en weet hij dat de weg nog niet afge legd is. "Ik heb overzicht, een goede trap en scorend vermogen, maar het omschakelen bij balverlies moet nog een stuk beter. Ook mijn snelheid op de eerste meters kan nog beter." Van de Beek leert veel door te kijken naar middenvelders als Luka Modric (Real Madrid) en Sebastian Schweinsteiger (Bayern München). Cristiano Ronaldo is echter zijn grote idool. Dat levert soms discus sie op met trainers, omdat Ajax meer de filosofie van FC Barcelona propa geert. "Klopt," zegt hij met een lach. "Veel jongens zijn fan van Cristiano Ronaldo. Hij is de beste speler ter wereld en straalt uit dat hij de baas is. Hij speelt ook met meer lef en bravoure dan Messi, al laat die natuurlijk ook niet met zich dollen." 'n-r cv - -n.- 3v 7 - V' - r^L. <5 V. v - Ar 'rv :-*» r i

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 7