'DE POLITIE GAAT ER HARD IN, ONDER HET MOTTO: GEEN FANS, GEEN PROBLEMEN' Een niet te vergeten dag in Parijs ajaxlife Pas voor de tweede keer in de clubhistorie speelt Ajax een officieel duel in Parijs. Die eerste, op 5 maart 1969, werd een legendarische. Tegen Benfica. CHAMPIONS bubble match genoemd, een reële optie is, ook buiten Nederland. Zo heeft Feyenoord vorige week een combi opgelegd gekregen voor het uitduel met Standard Luik in de Europa League. Eberhard van der Laan, burge meester van Amsterdam, liet weten in een interview met Ajax Life in maart 2012 voor een combi bij Europese wedstrijden te zijn. "Dat ontneemt hooligans de kans de con frontatie te organiseren en dus is er minder politie nodig," stelde hij des tijds. "Er zitten zeker haken en ogen aan zo'n combi, het vergt veel orga nisatie, maar ik wil wel dat er goed over wordt nagedacht." Vanuit de Nederlandse voetbal- fans voor het uitduel met Auxerre aanvankelijk niet in het centrum van de stad komen, iets dat met succes werd aangevochten door Ajax bij de Franse gemeente en de Uefa. Na het duel schreef Ajax een brief naar de Europese voetbalbond over de slechte behandeling van Ajaxfans. Olympique Lyon - Ajax werd twee jaar geleden voor Ajaxfans ontsierd door het afschieten van een traan gasgranaat in het uitvak door een Franse agent. Zonder geldige aan leiding, zo bleek later uit onderzoek. Protest Het is niet zo dat alleen Ajaxsup- porters hard worden aangepakt. Dat een uitwedstrijd tegen Paris Saint- Germain geen supportersfeestje is, merkte Anderlecht vorig seizoen ook. De Brusselse supporters wil den massaal naar Parijs gaan om hun ploeg aan het werk te zien tegen Zlatan Ibrahimovic en co, maar de Parijse politie legde destijds wel een buscombi op. Uit protest tegen de gang van zaken boycotten 33 van de 41 fanclubs van Anderlecht de wed strijd. Anderlecht nam uiteindelijk slechts honderd kaarten af. Het uit vak was dus nagenoeg leeg. Football Supporters Europe, de belangenbehartiger van de Europese voetbalsupporter, merkt al jaren dat de Parijse autoriteiten op gespan nen voet leven met voetbalsuppor ters. "In de ogen van de politie zijn alle supporters een potentieel pro bleem," meent Daniela Wurbs van de FSE onomwonden. "Ze gaan er dan ook hard in, vooral tegen geor ganiseerde fangroeperingen, onder het motto: geen fans, geen proble men." Het 'excessieve handelen' van de Franse politie treft overigens ook PSG-supporters, stelt Wurbs, en is dus niet alleen gericht tegen fans van de bezoekende clubs. "We heb ben onlangs nog PSG-fans geholpen die hard werden aangepakt door de politie, omdat ze samenkwamen bij een treinstation in de buurt van het stadion. Er zijn toen drie jongens opgepakt. Gelukkig zijn er nu al twee vrij." Bubble Ajax wist te ontkomen aan de eer ste Europese buscombi sinds het uitduel met Zulte Waregem voor het Uefa-Cuptoernooi in december 2006. Dat neemt niet weg dat de combi, in het Engels ietwat vrolijk burgemeesters is er gelobbyd voor een combi bij de Uefa, vooralsnog zonder succes. De Europese voet balbond ziet niets in een dergelijke maatregel, aldus een gemeente woordvoerder. "Andere thema's hebben op dit moment meer priori teit. Zeker nu de onderlinge samen werking steeds effectiever wordt." Positie De Uefa laat zelf niets vrij over een standpunt omtrent 'bubble mat ches', en stelt desgevraagd dat het wel of niet opleggen van een combi regeling de beslissing is van lokale politiekorpsen en overheden en daarmee 'geen zaak is waarop de Uefa reageert'. De FSE, een officiële gespreks partner van de Uefa, geeft meer prijs. Wurbs onderstreept het geluid uit Amsterdam dat een combi regeling niet snel omarmd zal wor den door de Europese voetbalbond. "We hebben gesprekken met de Uefa over dit onderwerp. Over het algemeen heeft de bond sympathie voor ons standpunt dat fans met vrij vervoer moeten kunnen reizen. We zijn overeengekomen dat we samen een positie tegen de combi-regeling en voor vrij vervoer gaan innemen. We hopen daar de komende maan den stappen in te zetten." Wurbs merkt wel dat lokale autoriteiten juist steeds meer geïn teresseerd zijn in de combi-regeling. "Zij zien het toch als een effectieve nieuwe maatregel. Helaas wordt de Nederlandse situatie op nationaal niveau nu internationaal gebruikt als een rolmodel." En zo zullen de Fransen onge twijfeld toegeven dat niet alles fout is wat uit Nederland komt. Alleen is het niet, zoals in 1969, een 'vrolijk' legioen, maar nu een 'vrolijk' klin kende term. De bubble match. CHAMPIONS LEAGUE -| -fl 13-11-2014 X X 'Invasie van Nederlanders' DOOR MIKE VAN DAMME De wekker ging vroeg in vele slaapkamers op 3 maart 1969. Zo ook bij Hennie Schuurman, een 23-jarige Zaankanter. Natuurlijk ging hij naar Parijs voor de beslis singswedstrijd tussen zijn Ajax en Benfica, in de kwartfinales van de Europa Cup 1. Schuurman was er twee weken eerder ook bij in Lissabon. Een kleine duizend Ajaxsuppor- ters waren de enige getuigen van Ajax' wonderbaarlijke 3-1-zege, nadat weer een week eerder met dezelfde cijfers was verloren in het eigen Olympisch Stadion. Uitge zonden werd de return in Portu gal niet in Nederland, gezien de kansloze positie van Ajax. "Ik ging in die periode naar alle uitwedstrijden," vertelt Schuurman, nu 45 jaar later. "Als het wat dichter bij huis was, organi seerde oud-Ajaxspeler Cees Groot een busreis. Hij had een sportzaak in Zaandam. We gingen altijd met een vast groepje, van een man of zestig." Op 3 maart stonden er alleen al drie bussen in Zaandam klaar. In totaal zouden dertigduizend Ajacie- den richting Parijs gaan, al wordt in sommige media zelfs over bijna veertigduizend gesproken. Veld Het duel zou in eerste instantie in Parc des Princes worden gespeeld, maar het stadion was deels geslo ten door werkzaamheden. En dus vormde het oude en vervallen rugbystadion Stade de Colom- bes het decor. Aanvangstijdstip: 15.00 uur. "Het was een invasie van Nederlanders, verschrikke lijk mooi," herinnert Schuurman. "En de sfeer was fantastisch. Iedereen zong, was gekleed in het rood-wit, in dat oude stadion." Na negentig minuten stond het 0-0, in de verlenging sloeg Ajax keihard toe, met doelpun ten van Johan Cruijff en Inge Danielsson (twee keer). Schuur man: "Na het laatste fluitsignaal stormden we het veld op. Dat kon toen nog gewoon. Het was een beste feeststemming. Ook in de stad. Al die duizenden supporters gingen verder feesten in de cafés. De Fransen vonden het prima. Er heerste een gezellige sfeer." Ajax zou dat seizoen uitein delijk de finale halen, waarin met 4-1 werd verloren van AC Milan. Parijs kon niemand de spelers en supporters echter meer afpak ken. Schuurman: "Ik ben naar veel uitwedstrijden geweest, maar deze zal ik nooit vergeten." Piet Keizer juicht. Achter hem komen supporters het veld al op. LEAGUE UITSLAGEN 5 november Ajax - FC Barcelona PSG - Apoel Nicosia STAND Paris Saint-Germain FC Barcelona Apoel Nicosia PROGRAMMA 25 november Paris Saint-Germain - Ajax Apoel Nicosia - FC Barcelona

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 11