Autoriteiten in Parijs drukken voorpret PSG-Ajax kop in Enjoy Responsi SVA BETREURT FRANSE STELLINGNAME "I O CHAMPIONS LEAGUE XU 13-11-2014 ajaxlife Veel Ajaxfans hadden hun zinnen gezet op PSG-uit. Groot uitvak, een mooie stad, dicht bij huis, vijfde wedstrijd in de groepsfase. In het Parc des Princes zullen echter maar 850 Ajacieden aanwezig zijn. Met de Franse slag Agenten voor Parc des Princes: het is een bekend beeld. DOOR MIKE VAN DAMME Een volksverhuizing was het. Ruim dertigduizend Ajaxsupporters gingen per auto, bus, trein of vliegtuig naar Parijs voor de beslissingswedstrijd tegen Benfica. Het Stade de Colombes was op 5 maart 1969 grotendeels rood wit. En de Fransen vonden het prachtig. L'Equipe schreef over 'het geweldige, vrolijke en goedgeklede legioen van zingende en drinkende Nederlanders'. Tijden zijn veranderd. Als Ajax dinsdag 25 november tegen Paris- Saint-Germain speelt, zal er van een volksverhuizing totaal geen sprake zijn. Het uitvak in het Parc des Princes mag 2200 plekken hebben, slechts 850 Ajacieden zijn welkom. Want Ajaxsupporters worden niet meer gezien als een 'geweldig, vrolijk en goedgekleed legioen'. Althans, niet door de Franse politie. 2200 Ajacieden in Parijs vormt een te groot veiligheidsrisico. De politie, die in Frankrijk de bevoegdheden rondom voetbalsupporters heeft die in Nederland bij de burgemeesters liggen, speelde zelfs met de gedachte om een verplichte buscombi op te leggen, iets waar het (gelukkig) uiteindelijk vanaf zag. Wel is er een noodbevel van kracht, waardoor Ajacieden zonder kaartje de stad uitgezet kunnen worden. Ajax accepteerde het aantal kaarten en de voorwaarden onder protest. De club roept supporters die geen kaartje hebben bemachtigd, op niet af te reizen naar Parijs. Oproep Natuurlijk gebeurt er de laatste jaren het nodige bij Europese wedstrijden van Ajax; of het nou om opstoot jes in het centrum van Amsterdam gaat, het afsteken van vuurwerk of (de dreiging) van het verstoren van de openbare orde in het buitenland. Niet voor niets deed Ajax voor het begin van de huidige Champions Leaguecampagne de oproep aan de eigen achterban om zich 'te ont houden van iedere vorm van wan gedrag', omdat Ajax al een 'behoor lijke historie opgebouwd heeft bij de Uefa'. De wedstrijd in Amsterdam tus sen Ajax en Paris Saint-Germain verliep rustig, zo leert navraag bij de gemeente Amsterdam. In totaal waren er achthonderd Franse sup porters op het duel afgekomen en was het stadion verder nagenoeg uit verkocht. "De intensieve samenwerking tus sen club, stadion, politie, OM, gemeente en supporterscoördinato ren in de voorbereiding begint echt zijn vruchten af te werpen in de praktijk," laat een gemeentewoord voerder weten. "Alle partijen ver dienen daar een compliment voor. Zelfs dreigende confrontaties buiten Amsterdam zijn voorkomen." In Utrecht werden wel 56 Franse fans opgepakt, die slaags raakten met Utrechtfans. Een oude rekening moest in de Domstad blijkbaar ver effend worden. Kaartje Het klinkt nu al niet meer als een gezellig avondje Parijs dat de 850 Ajaxsupporters mét kaartje tege moet gaan. Daarnaast is er ook nog een groep die geen kaartje heeft, maar vlak na de loting wel alvast een trein- of vliegreis en een slaapplek hebben geregeld. Zware voorzorgsmaatregelen waren direct na de loting niet te voorzien, al staan de Franse autori teiten er om bekend veel restricties op te leggen. Het lijkt met de Franse slag, want directe aanleiding tot grote paniek was en is er niet. De politie-inzet in Frankrijk bij voetbalwedstrijden is over het algemeen vier keer zo groot als in Amsterdam tijdens een Europees avondje. Daarnaast is een gebieds- verbod of noodbevel geen uitzonder lijke situatie. In 2010 mochten Ajax- Lyon-Ajax werd ontsierd door een traangasgranaat in het uitvak, zonder aanleiding zo bleek uit onderzoek. amstJ Zo welkom als de supporters van Paris Saint-Germain waren in Am sterdam, zo onwelkom voelen de Ajaxfans zich in Parijs. De Suppor tersvereniging Ajax betreurt dat er van wederkerigheid geen sprake is. Dat er slechts 850 Ajaxfans naar de wedstrijd mogen, is uiter aard zeer jammer, maar zonder de inzet vanuit Ajax had het nog slech ter kunnen aflopen. Gelukkig kon de dreiging van een buscombi afge wend worden vanuit Amsterdam. Als de Ajacieden met kaartje zich sportief gedragen, hopen we de volgende keer 'gewoon' met een uitvak op volle kracht in Parijs of elders in Frankrijk de ploeg te kun nen ondersteunen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 10