'HET KOMT NIET VANZELF' Bewustwording is bepalend bij Riechedly Bazoer Riechedly Bazoer (18) wordt op De Toekomst klaargestoomd voor een glansrijke loop baan als controlerende middenvelder. Frank de Boer en Jaap Stam zien toe op een juiste balans tussen talent en mentaliteit. ajaxlife INTERVIEW Q 30-10-2014 %J 'Pas in het veld word ik een beest' Nick Viergever, Thulani Serero, Niki Zimling en Jairo Riedewald al voor de defensie. En nu klopt Bazoer, net achttien, op de deur. Hij oogt gretig, maar weet dat hij geduld moet hebben, omdat hij afhankelijk is van de keuze van de hoofdtrainer. Als het in het eerste elftal stroef loopt, richten de ogen zich volgens de Ajaxfilosofie op de eigen jeugd. De puzzel van De Boer plaatst Bazoer sneller dan verwacht op de voorgrond. Op ajaxlife.nl vroegen we sup porters naar hun ideale '6'. De meerderheid ziet Vurnon Anita graag terugkeren vanaf de bank in Newcastle, maar Bazoer scoort het hoogst van de huidige Ajacieden. Een kwart van de tweeduizend stemmers vindt dat De Boer het best eens met de jongeling mag gaan pro beren in de competitie of beker. Als de Ajacied daarmee gecon fronteerd wordt, lacht hij niet, maar haakt hij serieus in. "Ik voel zelf ook dat het moment niet lang meer op zich zal laten wachten," laat hij een week voor het bekerduel met Urk optekenen. Het maakt hem hongerig. "Ieder een is voor mij een concurrent voor een basisplaats. Ik wil die strijd gewoon kei hard aan gaan." DOOR SANDER ZELDENRIJK Als speler wil Riechedly Bazoer in zijn tweede seizoen bij Ajax volwas sen worden. Wat betreft zijn leeftijd is hij dat net. De Utrechter werd op 12 oktober achttien jaar oud en hoewel pas een week in bezit van een rijbewijs, rijdt de middenvelder al rond in een bescheiden bolide van de autosponsor. Voor hem geen blinkende bolide in legerkleuren, zoals clubgenoot Nicolai Boilesen bestuurt. "Ik ben rustig en beschei den. Pas in het veld word ik een beest." De middenvelder speelde voor zijn overgang naar Ajax als rechter centrale verdediger in de PSV-jeugd, dat hem ooit in Utrecht weghaalde bij Elinkwijk, vóór de neus van Feyenoord. Ajax is in die periode nooit in beeld geweest, bevestigt hij desgevraagd. FC Utrecht evenmin. "Inderdaad opmerkelijk, ja," zegt hij met een grijns. Op De Toekomst schoof hij, op verzoek van Frank de Boer en zich zelf, een linie naar voren om zich te ontwikkelen als controlerende mid denvelder, een van de moeilijkste posities in het Ajaxsysteem. "Klopt. Je bent op '6' een verbindingsspe ler, wordt altijd gezocht en moet de aanvallende middenvelders goed en zuiver inspelen. Het is een cruciale positie waarop je geen balverlies mag leiden, omdat iedere counter een tegendoelpunt kan inluiden." Intuïtie De grootste ontwikkeling die de vooral rechtsbenige Bazoer moet doormaken, is bij balbezit van de tegenstander. "Dat klopt. Aan de bal ben ik goed. Ik speel rustig en ben niet snel in paniek. Maar het gaat ook om het positioneren bij het ver dedigen. Vorig seizoen liep ik te vaak verdedigend uit mijn positie. Dat gaat nu beter. Ik speel op talent en intuïtie, maar ben me bewuster van de tactiek. Ik weet beter wat ik in het veld moet doen. Ik vind mezelf con stanter en betrouwbaarder." Het klinkt allemaal serieus uit de mond van een voetballiefhebber. Logisch, want hobby is werk gewor den. Dat beseft hij zich terdege. Tij dens de dagelijkse oefensessies wordt veel tijd en energie in hem gestoken. Bazoer traint met het eerste elftal en speelt zijn wedstrijden vooralsnog in Jong Ajax. Hij krijgt advies aan gereikt van De Boer, Dennis Berg kamp, Jaap Stam en van ervaren spelers als Lasse Schóne en Niklas Moisander. "Dat gaat meestal om details. Een metertje meer naar links of rechts of iets meer naar voren of achter. Bij Jong Ajax praat Stam veel met me. Hij is een harde, maar geeft me vertrouwen. Dat heb ik ook nodig," erkent de jongeling. Puzzel Hoewel er al een kwart van het sei zoen voorbij is, puzzelt De Boer bij het eerste elftal nog op de ideale invulling van de controleurspositie. Dit seizoen speelden Daley Blind, Jaap Stam is positief over de stap die Riechedly Bazoer dit seizoen heeft gemaakt. "Vorig seizoen vond ik hem te speels. Dat hü goed kan voetballen is bekend, maar hy was nog niet taakbewust, iets wat je op de '6' wel moet zün. Als het niet lukte, bleef hij te lang in die emotie hangen." Stam merkt dit seizoen in de duels met Jong Ajax dat Bazoer daarin rustiger is geworden. "Hij lijkt meer volwassen. Dat heeft hij goed opgepikt. Emoties heb je altijd en je mag af en toe ook best wat roe pen. Dat deden wij als speler ook, maar het moet niet te veel wor den waardoor je jezelf uit je spel haalt." Als hjj Bazoer als speler na der omschrijft, volgt een grote opsomming van positieve kwali teiten. "Riechedly is bjj balbezit een vrij complete speler. Hij heeft voor zijn leeftijd een goede fysiek om als verdediger of middenvel der te spelen. Hij is erg technisch, balvast, kan gemakkelijk een man netje passeren, heeft een goede pass, inzicht en gevoel. Hjj weet waar spelers staan." Verbeterpunten zijn er bij de jongeling natuurlijk ook nog ge noeg. "Hij moet vooral werken aan zjjn spel zonder bal. Op het juiste moment omschakelen, wedstrijden tactisch lezen, positionering, com municatie met ploeggenoten. Zijn eigen taak uitvoeren en daarnaast de medespelers om je heen aan sturen. Je ziet vaak dat dit laatste bjj jonge spelers nog een probleem is. Zoiets moet groeien en om dat sneller onder de knie te krijgen, spelen we in de Jupiler League." Stam stond zelf nooit te boek als technisch talent, maar wist op basis van een ijzersterke menta liteit een schitterende loopbaan als speler op te bouwen. "Je moet jezelf willen ontwikkelen, leder een is hier met je bezig. Als je niet wil werken en investeren, bestaat er een kans dat je weg moet en dan krjjg je het predicaat eeuwig talent. Het komt niet vanzelf. Zo werkt het niet." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 9