'IK MOET BEKENNEN DAT DE OPHEF ME EXTRA MOTIVEERT 'Straatvechter9 Niki Zimling; staat stevig; in zijn schoenen Niki Zimling (29) kende een rumoerige entree bij Ajax. De fans hielden rekening met een grote naam, maar werden verrast met het aantrekken van de tamelijk onbekende Deen. 'Ik vat die kritiek niet persoonlijk op.' 8 INTERVIEW 30-10-2014 ajaxlife Ik ken mijn I kwaliteiten DOOR SANDER ZELDENRIJK 'No pain, no gain' Hij is dit seizoen met afstand de meest getatoeëerde eredivisie spe ler. Wie Niki Zimling naar het verhaal achter zijn artistieke uitin gen vraagt, krijgt al snel een eerste beeld van zijn persoonlijkheid. "Het is een beetje uit de hand gelopen," erkent de Deen. "De ene tattoo betekent meer dan de andere. Zo draag ik de namen van mijn vrouw, zoon en dochter, maar heb ik ook gewoon een kandelaar. Die paste gewoon mooi tussen twee andere tattoos." De door 1. FSV Mainz 05 ver huurde middenvelder heeft ook een straatvechter laten zetten, vergezeld door de tekst 'no pain, no gain'. Die tekst tekent zijn mentaliteit. Hij gaat tot het uiterste en geeft niet op. De uil? Die staat voor wijsheid, de drang om zich te ontwikkelen als mens. De zeiler? Die symboliseert alle plaatsen die hij als voetbalprof aandeed. De snor, vogels, tijger en diverse buikschriften laten we even voor wat het is. "Dit is een kunst vorm. Er komen er nog meer bij." Energie Pijn is best wel een beetje fijn, bekent hij. Zo voetbalt hij ook. Hij gaat voorop in de strijd, deelt uit en incasseert. Zimlings intense speel stijl vreet energie en eist het uiter ste van het lichaam. Tot ruim in de dertig doorvoetballen, zit er waar schijnlijk niet in. "Ik wilde altijd spelen, zelfs als ik lichtgeblesseerd was. Dan hield ik mijn mond tegen de trainer. Dat breekt je vanzelf op. Ik had veel meer profwedstrijden kunnen spelen dan nu het geval is." tiek hem niets. Sterker, hij zou als supporter exact hetzelfde hebben gereageerd. "De fans hopen op een topspits en horen vervolgens op de laatste dag van de transferperi ode dat ik kom. Dan begrijp ik de teleurstelling wel. Ik vat de kritiek niet persoonlijk op, het gaat de fans meer om het totaalplaatje. Dat hoop ik tenminste," zegt hij lachend. "Al moet ik bekennen dat de ophef me extra motiveert." Inmiddels zitten we op een kwart van het seizoen en kende Zimling goede (PSG-thuis) en slechte optre dens (Feyenoord-uit)"Klopt. Fey- enoord-uit was niet goed, maar we wonnen. Ik weet dat dit niet goed genoeg is voor de Ajaxfans, maar voetbal gaat in de essentie om win nen. Als je slecht speelt maar wint, is dat goed. Maar je moet tijdens het seizoen wel progressie maken. Als team en als individu." Frank de Boer posteerde hem tegen Feyenoord, PEC Zwolle en FC Barcelona in de basis als contro lerende middenvelder. Een gehele wedstrijd speelde de Deen dit sei zoen echter nog niet. De '6' is volgens de hoofdtrai ner na tien competitieduels nog niet opgeëist. "Ik wisselde Niki tegen PEC, omdat het spel stokte. Maar tegen PSG vulde hij het, net als Nick Viergever, fantastisch in. Dat wil ik iedere wedstrijd zien," aldus de trai ner na de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle. "Zolang ik dat niet zie, staat de vacature nog open," ging De Boer verder. "Het is een verdomd lastige positie. Je moet vooruit kunnen ver dedigen en in balbezit positioneel goed staan. Die combinatie is voor maar weinig spelers weggelegd. Als je dat bij Ajax een jaar goed invult, vertrek je daarna naar een grote club. Dat is met Daley Blind ook gebeurd." Strafschopgebied Zimling zelf kan overigens op meer dere middenveldposities uit de voeten. "In de jeugd speelde ik als '8' van strafschopgebied tot straf schopgebied, als prof vooral als '6', controlerend. Mainz haalde mij ook voor die positie, maar daar ging ik op '10' spelen. Dat ging best goed, al zal ik nooit een echte '10' worden. Ik ken mijn kwaliteiten. Ik kan een bal afpakken en zie vervolgens vrij snel waar deze heen moet," versimpelt hij zijn inbreng. Met zijn 29 jaar behoort hij tot de routiniers in het talentenkorps van De Boer. Voor zijn verhuur aan Ajax speelde Zimling voor Esbjerg, Udi- nese, NEC Nijmegen, Club Brugge en 1. FSV Mainz 05. Daarnaast was hij actief op het EK, in 2012. "Op zo'n toernooi merk je wat de belang rijkste zaken op het middenveld zijn. Gezonde agressie, snel denken en handelen en een goede organisatie neerzetten." Het aanpassen ging, zoals wel vaker met Deense Ajacieden, vrij soepel. Na enkele weken in een hotel, zetelt het gezin tegenwoordig in de hoofdstad, in Oud-West. "Ik ben een stadsmens, maar met twee jonge kinderen houden we ook wel van rust. Nu wonen we op een plek waar het niet heel druk is en het cen trum met een paar minuten om de hoek ligt. Per bakfiets." Op het Amsterdamse midden veld moet zijn motortje nog warm- draaien. De Deen houdt zich vast aan de tweede helft tegen Paris Saint-Germain. "Iedereen was top en dan kun je zien hoe goed we met een jonge ploeg kunnen voetballen. Dat verwachtte ik ook wel van Ajax, maar met oudere spelers vul je dat doorgaans beter in. Als je ziet wat die jonge gasten lieten zien, biedt dat alleen maar hoop voor de toekomst." Wat betreft speelstijl en ervaring snapt hij de vergelijking met Chris tian Poulsen, zijn voorganger bij Ajax. "Hij is alleen nog harder, een echte duelspeler. Ik ben bovendien wat beweeglijker aan de bal. Chris tian was bij Ajax erg succesvol. Als ik de helft bereik van wat hij met Ajax gepresteerd heeft, ben ik al blij." Dat klinkt wellicht overdreven, maar voor iemand die hunkert naar prijzen is de uitspraak begrijpelijk. Poulsen speelde twee seizoenen bij Ajax en won twee landstitels; Zim ling werd nog nooit kampioen. "Ooit verspeelde ik met Club Brugge de landstitel aan Anderlecht. Nie mand onthoudt de nummer twee. Ik ben hier om prijzen te winnen en Champions League te spelen. Dat ontbreekt op mijn cv. Ik ben 29 en hongerig. Dit is hét moment." Totaalplaatje Over zijn verrassende komst naar Amsterdam is veel gezegd en geschreven. Mentaal doet de kri- Tegen FC Barcelona had Zimling het moeilijk. Hij werd na 55 minuten gewisseld voor Jairo Riedewald.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 8