'Ik vreesde met grote vreze' IBiii Ajax ontsnapt aan nieuwe Europese uitsluiting; IWiSiBendi WiiWaST Schrijf een wedstrijdverslag van Ajax - FC Barcelona (5 november) en win! Kijk op www.ajaxjongeschare.nl voor meer informatie. HISTORIE 30-10-2014 ajaxlife Het is twintig jaar geleden dat Ajax onder leiding van Louis van Gaal aan een gouden Champions Leaguecampagne begon. In deze rubriek blikken we terug op het succes volle seizoen 1994/1995. In deel 7: de vuurpijl die het seizoen een heel ander aanzien had kun nen geven. DOOR SANDER ZELDENRIJK Ondanks de eerste onooglijke con frontatie met Casino Salzburg trilt het Olympisch Stadion op 2 novem ber 1994 op zijn grondvesten voor de vierde groepswedstrijd. Ajax speelt in een uitverkocht huis tegen de stugge Salzburgers en betreedt het veld begeleid door een vuurzee van Bengaalse fakkels. De koploper in groep D heeft opnieuw moeite met het defensieve spel van de Oostenrijkers. Het komt de amusementswaarde allemaal niet ten goede. Het meest opvallende moment komt echter vanaf de tribune, als een afgestoken vuurpijl maar ternauwer nood langs de Schotse grensrechter George Simpson scheert. Het incident voelt voor toenma lig Ajaxvoorzitter Michael van Praag als een dolk in zijn rug. "Ik vreesde met grote vreze en dacht bij mezelf: op deze manier kun je van Ajax geen topclub maken. We waren net uit de perikelen van het staafincident, waardoor we een jaar uitgesloten werden van Europees voetbal. Dat was al een bittere pil. Als club waren we na het staafincident bijzonder actief op preventie," zo blikt de Uefa-bestuurder terug. Van Praag had het fouilleerbeleid begin jaren negentig aangescherpt na overleg met Theo Damen, toenma lig voetbalcoördinator van de politie Amsterdam, en Gerard Holsheimer, Ajax' veiligheidscoördinator. "We gingen honderd procent fouilleren, maar het vuurwerk bleef het Olym pisch Stadion binnenkomen. Wat bleek? Supporters hadden het op een akkoordje gegooid met sponsors, die het naar binnen smokkelden," ont hult Van Praag. Ajax wordt bij de opkomst in het Olympisch Stadion verwelkomd met Bengaalse fakkels. Muntjes Na het vuurpijlmoment richt Van Praag zich direct op de aanwezige Uefa-waarnemer. Dat is de Turk Senes Erzik, tegenwoordig vice- voorzitter van de Uefa en lid van het uitvoerend comité van de Fifa. "Ik keek wat hij deed en opschreef. We deden er in die periode alles aan om dit soort incidenten te voorko men. Dat wisten ze bij de Uefa, want ik had eerder al eens een sup porter die vuurwerk afstak uit het stadion laten verwijderen. Dat had Erzik, toen toevallig ook waarne mer, gezien en gerapporteerd. Wel licht heeft hij dat op die avond mee gewogen in zijn rapportage." De hoofdpersoon in kwestie, grensrechter Simpson, laat Ajax Life weten dat hij zich niets van het voorval kan herinneren. "Ik ben in mijn loopbaan alleen met muntjes bekogeld in Griekenland," zegt de 55-jarige arbiter lachend. "We heb ben het er na afloop ook niet over gehad. Ik herinner me vooral dat Louis van Gaal na afloop mop perde op de arbitrage en dat we na de wedstrijd de stad ingingen om een hapje te eten." "Ik stond langs het veld toen ik de melding kreeg," zegt voetbalco- ordinator Damen. "Niemand had gezien waar die vuurwerkpijl van daan kwam. Ik herinner me wel dat ik dat ding zag landen en dat nie mand geraakt was. Dat maakte het een incident. Er was na afloop ook weinig reuring. We hebben naar de dader gezocht, maar er is niemand opgepakt. Nu hangen er in het sta dion overal camera's, dat was toen niet het geval. Al met al liep het dus met een sisser af. Ajax had in die tijd een grote naam en kon vol gens mij wel een potje breken bij de Uefa." 0"reR

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 4