'WE KUNNEN DE YOUTH LEAGUE WINNEN' Blijft Ajax de eigen golfbeweging in Europa volgen? Jairo Riedewald maakte tegen FC Barcelona zijn debuut in de Champions League. Hij is daarmee de eerste Ajacied in het kampioe nenbal die is geboren na de titel in 1995. ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE -f -fl 30-10-2014 X X Een nieuwe generatie Riedewald in duel met Dani Alves en Ivan Rakitic. DOOR MIKE VAN DAMME Met het debuut van Jairo Riede wald in de Champions League is een nieuwe generatie ontstaan: Ajacieden die pas werden geboren nadat Ajax op 24 mei 1995 de Cup met de Grote Oren had gewonnen. Riedewald zag het levenslicht op 9 september 1996. De verdediger, die tegen FC Barcelona inviel als controlerende middenvelder, vindt het een 'mooi' gegeven dat hij de eerste is van een nieuwe generatie Ajacieden. "Nu kijken wie er volgt," zegt hij uitda gend richting zijn leeftijdsgenoten. Die leeftijdsgenoten zaten in Camp Nou op de tribune, nadat ze eerder op de dag het elftal van Barcelona onder negentien een uur lang wegtikten. Dat het uiteinde lijk 2-2 werd (zie ook kader) kwam vooral door het numerieke ondertal in de slotfase van het duel. Riedewald is officieel tweede jaars A-junior, en kwam in de eer ste twee wedstrijden in de Youth League als aanvoerder in actie. In Barcelona behoorde hij dus tot de A-selectie en viel verdienstelijk in. "Ik kwam een scout van Ajax tegen (Tonnie Bruins Slot, red.) die al zei dat het snel ging. Vorig jaar zag hij me nog bij de Al zitten in het vlieg tuig, nu had ik een pak aan. Dan kan ik alleen maar glimlachen." Moois Mare Overmars sprak eerder dit jaar over een golfbeweging Euro pees gezien, en refereerde aan de gouden perioden in de jaren zeven tig en jaren negentig. "Volgens de golfbewegingen zou er nu weer wat moois kunnen aankomen." Dat moet dan komende jaren gebeuren, als spelers als Joël Velt- man, Davy Klaassen en Ricardo van Rhijn - die onlangs bijtekenden - de nodige ervaringen hebben, en de talenten van nu zijn doorgebro ken. Gezien het spelbeeld tegen FC Barcelona - waarin Ajax tot de wis sels van Lionel Messi, Neymar en Andres Iniesta kansloos was - is Europees succes nog ver weg. De Dat het na een 0-2-ruststand (doelpunten van Adham el Idrissi en Damian van Bruggen) uitein delijk 2-2 werd, kwam vooral door het wegsturen van Nathan Leyder, na twee discutabele gele kaarten. FC Barcelona maakte goed gebruik van de overtalsituatie. "Met elftegen elf hadden we ge woon gewonnen," concludeerde Leyder teleurgesteld. "Het waren onterechte kaarten, vond ik. Dit is balen." invalbeurten van Riedewald en ook El Ghazi, die eerder in mei 1995 werd geboren en trefzeker was in Camp Nou, vormden in een verder dramatische wedstrijd een licht puntje. Voorzichtig In de lichting van 1995 zaten ook spelers die Ajax' eerste Cup met de Grote Oren, in 1971, niet hadden meegemaakt: Michael Reiziger en Edgar Davids bijvoorbeeld. Marc Overmars werd pas een dag voor de Europacup-I-zege in 1973, de derde op rij, geboren. Patrick Kluivert, Clarence Seedorf en Nwankwo Kanu waren zelfs de Riedewalds Leyder stond aanvankelijk niet in de basis, maar omdat Aschraf el Mah- dioui ziek afviel tijdens de warming- up, stond de zeventienjarige Belg toch aan de aftrap. RUGNUMMER De Belg droeg overigens het shirt met rugnummer 14. Toch een leuk detail, met Johan Cruijff op de tri bune. "We hebben geen vaste rug nummers. Dat ik met rugnummer 14 mocht spelen, in het bijzijn van van de vorige generatie. Er kunnen mooie tijden aanko men, stelde Overmars, waarmee de directeur voetbalzaken uiteraard zeer voorzichtig sprak. Want 'kun nen' geeft geen garantie. En wat is wat 'moois'? Momenteel is overwintering in de Champions League dat al. Die missie gaat ook dit seizoen hoogst waarschijnlijk mislukken. Ajax moet thuis winnen van FC Barce lona om daar kans op te houden. De kans is groter dat de talent volle Al op De Toekomst van de leeftijdsgenoten wint. Het is wach ten op die nieuwe generatie. Kijken wie er na Riedewald volgt. Cruijff, is natuurlijk wel een leuke anekdote." Dat het rugnummer bij Leyder te rechtkwam, bleek echter een fout je. Trainer Frank Peereboom had het nummer eigenlijk toebedeeld aan Vince Gino Dekker, maar bij het invullen van het wedstrijdformulier ging het een en ander mis. Leyder kreeg dus nummer 14. Een leuke anekdote, aldus de Belg, die liever thuis had verteld over een zege in Barcelona. "Maar we heb ben in de eerste helft laten zien wat we kunnen," aldus Leyder. "We heb ben ook nog geen wedstrijd verlo ren in de Youth League. Of we het toernooi kunnen winnen? Ja, dat kunnen we. Dat is ook leuk om te zeggen." (MvD) UITSLAGEN 17 september FC Barcelona-Ajax 3-1 Apoel Nicosia-PSG 0-1 STAND Paris Saint-Germain 3-7 (5-3) FC Barcelona 3-6 (6-4) Ajax 5-2 (3-5) Apoel Nicosia 3-1 (1-3) PROGRAMMA 5 november Ajax - FC Barcelona PSG-Apoel Nicosia Er werd misschien niet gewonnen, maar Ajax A1 bewees in Barcelona (2-2) wel dat het een voorname titelkandidaat is in de Youth League. Met Johan Cruijff op de tribune in het Mini Estadi werden de leeftijdsgenoten van FC Barcelona de eerste helft weggetikt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 11