'Vermaelen? Rakitic, yes' 'THOMAS KAN ALLES: IS TECHNISCH STERK, HEEFT EEN GOEDE PASS, IS STERK IN HET DUEL, KOPSTERK, NIET TRAAG' Thomas Vermaelen moet Barcelona nog; voor zich winnen In de schaduw van Luis Suarez maakte nog een oud-Ajacied deze zomer de overstap naar FC Barcelona: Thomas Vermaelen. Een verrassende transfer. 'Ik weet zeker dat hij hier gaat slagen.' "I CHAMPIONS LEAGUE X.\J 30-10-2014 ajaxlife Verrassend Thomas Vermaelen; over twee weken 29 jaar, Belgisch international en sinds deze zomer dus speler van FC Barcelona. De verdediger is niet de meest spraakmakende aankoop, wel de meest verrassende. Slechts 21 wedstrijden speelde hij het afgelopen seizoen voor Arsenal, als stand-in voor Per Mertesacker. Het betekende een treurig laatste sei zoen voor de verdediger die in 2009 nog zo succesvol de overstap maakte van Ajax naar de Londense club. Na het vertrek van Robin van Persie in 2012 werd hij zelfs aanvoerder van de Gunners. Blessures hielden Ver maelen echter vaak aan de kant. Ook fit kwam hij het laatste seizoen dus weinig aan spelen toe. In Londen was geen ruimte meer voor hem, in Barcelona blijkbaar wel. En dat terwijl de Spaanse grootmacht in het mondiale voetbal hoger wordt aangeslagen dan Arsenal. Barcelona legde naar verluidt zelfs negentien miljoen euro neer voor de verdediger. Zijn offici ële debuut moet de oud-Ajacied overigens nog maken. Hij herstelt momenteel van een hamstringbles sure. Hij speelde vorige maand wel een oefenwedstrijd voor het tweede elftal, tegen een Indonesisch jeugd- team, waarin hij ook scoorde. Sterk Het liefst zouden we hem zelf horen praten over zijn overstap en over het feit dat hij de zestiende (oud-) Ajacied is die in Barcelona terecht is gekomen. Maar zolang hij niet speelt, praat Vermaelen ook niet. Zijn gezicht laat hij een dag voor de wedstrijd met Ajax ook niet zien op het trainingsveld. Hij traint apart. In de perszaal van Camp Nou lopen we een uur voor het duel in de Champions League wel Wesley Sonck tegen het lijf. Tegen woordig geeft de voormalige spits commentaar bij Belga- com TV, de rechtenhouder van Champions Leaguewed strijden in België. Sonck speelde bij Ajax en het nationale elftal samen met Vermaelen, en heeft nog geregeld contact met de verdediger. "Ik denk dat ik een van de weinige ben die de overstap van Tho mas naar Barcelona niet verrassend vindt," zegt Sonck lachend. Dan serieus: "Thomas kan allesis technisch sterk, heeft een goede pass, is sterk in het duel, kopsterk, niet traag. Alleen is hij uit beeld geraakt door blessures. Dat is jammer. Maar als hij fit is, gaat hij veel spelen bij FC Barcelona." Sonck is juist eerder verrast dat Vermaelen bij Arsenal op een zij spoor is geraakt. Trainer Arsène Wenger gaf veelal de voorkeur aan de Duitse international Mertesacker. "Ik heb daar ook met Thomas over gesproken. Hij bleef dan op de vlakte. Het respect voor zijn ploegmaats was te groot. Ik ben een buitenstaander, kan daar wat gemakkelijker iets over zeggen. Ik heb het niet zo op Merte sacker. En niet omdat hij Thomas uit de basis hield. Hij is gewoon een mindere voetballer, objectief beke ken." Toch was het Vermaelen die deze zomer weg mocht bij Arsenal. Volgens het Engelse Talksport zou Luis Enrique niet naar het negatieve advies van de medische staf van FC Barcelona hebben geluisterd. Daags voor FC Barcelona - Ajax zei de trainer tijdens een persconfe rentie over de Belg: "Vermaelen moet nu aan zijn conditie werken. Hij is een speciaal geval, want hij heeft al lang niet meer gespeeld. Maar er is geen twijfel over zijn kwaliteiten. En als ik hem zie trainen, weet ik dat hij ons snel zal kunnen helpen." Dan kan het hoofdstuk Barcelona daadwerkelijk beginnen voor Ver maelen, en kan hij gaan werken aan zijn populariteit in Catalonië, dat ver wend is met absolute voetbalsterren. Populair In de enorme fanshop van de club, naast Camp Nou, draaien de pers machines, die de shirtjes van namen moeten voorzien, overuren op de wedstrijddag. De medewerker achter een van de machines kan per veer tig seconden een shirtje van Suarez ophangen aan een groot rek. Zo vlak voor het debuut van de Uruguayaan bij Barcelona en op de dag dat Ajax op bezoek komt, is het shirt van de oud-Ajacied erg in trek. Andere shirts komen aan een rail ook voorbijeen uitshirt met de naam Jordi Alba, een kindermaatje met Ilan, voor Ilan waarschijnlijk. Uiter aard ontbreekt Messi niet, in onge veer alle maten en kleuren. Maar geen Vermaelen. Toch zijn de shirts met de naam van de Belg achterop niet heel zeld zaam. Dat verzekert verkoper Bertran ons. Cijfers heeft hij niet, die worden niet echt bijgehouden. "Natuurlijk zijn Messi, Neymar en Suarez het populairste, maar Vermaelen komt niet ver achter Xavi en Iniesta," stelt hij. "Vooral veel Belgische voetbal fans die hier op vakantie zijn, kopen zijn shirt." Hij blijft voor de Belgen voorals nog interessanter dan voor de Catala nen. Daar gaat verandering in komen, meent Sonck. "Hij moet gewoon veel spelen, dan raakt hij ook minder geblesseerd. Dat klinkt misschien gek, maar juist als je weinig speelt en dan in actie moet komen, sta je snel in de overdrive. Ik hoop dat hij na de winterstop echt veel kan gaan spelen. Ik ben ervan overtuigd dat hij dan gaat slagen." Wie weet mag dan ook Vermaelen op de foto met Josép Marin. Of met zijn Guardiola-poppetje. Thomas Vermaelen wordt gepresteerd in Camp Nou. Op zijn officiële debuut wacht de oud-Ajacied nog. DOOR MIKE VAN DAMME Hij laat liever foto's zien dan dat hij in gebrekkig Engels praat. José Marin pakt zijn telefoon, opent de map met foto's en scrolt wat. Daar is foto één: een selfie, samen met Lionel Messi. Foto twee is hetzelfde concept, alleen met Iniesta, foto drie met Alexis Sanchez. Marin wil maar zeggen: hij is een echte Barcelona-fan. Hij reist de ploeg Europees vaak achterna, samen met een miniatuurbeeldje van Pep Guardiola. Hele fotoreportages maakt hij met het poppetje, dat spe ciaal voor de wedstrijd met Ajax op een rood-wit shirt is gezet. Naar Amsterdam komt de Span jaard niet, dus geen foto's van een Guardiola aan de grachten komende week. Allemaal leuk en aardig die foto's, maar we vroegen hem eigen lijk wat hij van de komst van Thomas Vermaelen vindt. Marin herhaalt de naam van de Belg, en kijkt er vra gend bij. Hij schudt zijn hoofd. Over de verdediger heeft hij geen mening. Of hij kent hem simpelweg niet. Laat staan dat hij een foto van de Belg heeft. "Vermaelen? Rakitic, yes. Good player," laat hij nog wel weten. Het mag duidelijk zijn: de Kroaat zal eerder het Guardiola- poppetje ont moeten dan de Belg.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 10