'WIJ ZIJN GEEN PODIUM VOOR BEDRIJVEN OM SPELERS IN EEN ETALAGE TE ZETTEN' 'GEWAAGDE KEUZE VAN VERMEER' ajaxlife £5^ Buitenland INTERVIEW 4 4 25-09-2014 J. J. 'ebJ> Overmars wilde de overgang van Vermeer naar Feyenoord niet tegenhouden. Het was de meest opmerkelijke transfer In Jaren: de overstap van Kenneth Vermeer van Aiax naar Fey enoord. Trainer Frank de Boer baalde er opzichtig van, gezien de kwalitei ten van de keeper, die nu door een concurrent gebruikt kunnen worden. De transfer tegenhouden, wilde Mare Overmars niet. "Ik rekende ook niet op Feyenoord als zijn nieuwe club, maar het maakte voor mU ook niet uit. We hadden de afspraak dat hU voor een bepaald bedrag weg mocht. Zijn zaakwaarnemer wilde niet de naam van de club noemen, dus had ik wel een vermoeden. Maar we hadden een afspraak. Kenneth was al een Jaar bezig, als er dan maar één club is aan het einde van de transferperiode, dan ga ik niet zeg gen dat hU daar niet heen mag. Maar ik vind het een gewaagde keuze van hem." In dat segment moet Ajax het zoe ken, aldus Overmars. Hij noemt Lucas Andersen en Anwar El Ghazi als andere voorbeelden van jon gens die op jonge leeftijd werden gehaald. "We kunnen misschien niet het grote geld bieden, maar wel perspectief. We hopen dat we een bepaalde kern die we nu lang zamerhand hebben, met spelers als Joël Veltman, Davy Klaassen, Jasper Cillessen en Ricardo van Rhijn, de komende jaren kunnen behouden. Zij beseffen dat er iets moois kan ontstaan." Maar ook voor deze groep geldt: garantie op succes krijg je niet. Bonus Garanties, bestaan ze sowieso wel in de voetballerij? Misschien alleen bij spelers die echt constant weten te presteren. Dan kun je menig talent - hoe goed ook bij vlagen - wegstre pen; aankopen van wie je niet weet hoe snel ze zich zullen aanpassen in Amsterdam, ook. Dan houd je een handjevol spe lers over die ervaren zijn, de club en de voetbalfilosofie van Ajax door en door kennen. En dat zijn juist de spelers die veelal tijdens de transfer periode afscheid nemen. Neem afge lopen jaren spelers als Jan Vertong- hen, Toby Alderweireld en Christian Eriksen. Of recentelijk Siem de Jong en bovenal Daley Blind. En dus ben je geneigd te den ken: waarom zorgt Overmars er niet voor dat een speler als Blind nog een jaartje blijft? Bied hem een fantas tisch contract aan. Het geld is er. "We hebben hem een prachtig voor stel gedaan, en gezegd dat hij voor flink minder weg mocht volgend jaar. Maar de trein stond klaar, die kunnen wij niet stoppen. Vorig jaar wilden we Eriksen ook behouden, boden hem een mooie bonus aan. Het maakte niet uit." Overmars stelt dat het oprekken van het salarisplafond in dit soort gevallen ook niet werkt. "En je kunt niet slechts één speler meer laten verdienen. Wat gaan die andere zes die even goed presteren dan niet denken? En tegen de salarissen in bijvoorbeeld Engeland kunnen we toch niet op, ook al verhoog je het salarisplafond naar twee miljoen euro." Een andere optie dan: gewoon nee zeggen als Manchester United twee dagen voor de transferdead line komt voor Daley Blind. Maar begin er met Overmars niet over dat hij misschien 'te lief is geweest. "Je kunt stoer zijn en zeggen dat er niemand meer weg mag in de laatste week voor de transferdeadline. Maar anderhalf jaar geleden werd Daley nog weggehoond, en zaten we ook te dubben of we hem wellicht moesten verkopen voor een leuk bedragje aan Aston Villa of dat we zouden aankij ken tot de zomerstop hoe hij zich zou ontwikkelen. Wetende dat zijn con tract afliep en hij dan gratis de deur uit kon wandelen. Als je ziet wat hij zelf heeft doorstaan en overwonnen, dan kun je hem deze kans niet ont nemen. Dan ben je echt een grote loser als je de transfer tegenhoudt." Overmars herhaalt het woord nog een keer. 'Loser'. Dat wil hij niet zijn. Dat wil Ajax niet zijn. Voor spelers die drie, vier jaar hebben gepresteerd in het eerste elftal moet de gunfactor juist groot zijn. Overmars noemt zelf Vurnon Anita en Siem de Jong als andere voorbeelden. "De jeugd ziet ook dat als je hier goed presteert, we met je meedenken als er een mooie club komt. Ze hoeven dus niet op zeer jonge leeftijd al voor het grote geld te kiezen als buitenlandse clubs aan ze beginnen te trek ken." Trekken aan Ajacieden; het gebeurt altijd. Het heeft Overmars ook ver baasd dat er al gebeld is voor spelers als Lucas Andersen en Viktor Fischer. "En al op het moment dat ze nog niet eens twintig competitiewedstrijden hadden gespeeld. En er zaten grote clubs tussen. Ik heb gezegd dat ze niet hoefden terug te bellen, want die jongens laten we dus niet gaan." Het beschermen van eigen spelers wordt echter steeds lastiger. Niet alleen als ze op hun 23ste eigen lijk toe zijn aan een volgende stap. Ook dus als ze net komen kijken, of als zich nog helemaal niet hebben getoond aan de wereld. Deze zomer vertrok ken drie zestienjarige jeugd spelers naar het buitenland: Mink Peeters naar Real Madrid, Javairo Dilrosun naar Manchester City en Timothy Fosu-Mensah naar Man chester United. Zij pikten de boodschap, zoals verwoord door Overmars, dus niet op. Ze zwichtten wel voor het grote geld, waar met de beste wil van de wereld geen handjevol jeugdspelers op te noemen is die na hun overgang van Ajax naar het buitenland daad werkelijk doorbraken. "Het is een zorgelijk punt, waar we zeker naar moeten kijken. Je kunt zeggen dat je zo'n jongen toch een contract aanbiedt voor vijftig- of zestigduizend euro, maar vijf ton gaat niet lukken. Ik kan ook begrij pen dat als een familie zo'n aanbod krijgt, dat het moeilijk is om nee te zeggen. Misschien moeten wij beter Anwar El Ghazi is volgens Overmars een voorbeeld van een jong talent dat Ajax moet halen. laten zien dat jongens bij Ajax een beter perspectief hebben dan in het buitenland. Daar moeten wij het bij Ajax van hebben. Maar ja, als ik in een financieel moeilijke situatie zou zitten, zou ik ook even goed naden ken." Het probleem ligt dan ook niet bij de voetballer zelf of bij zijn ouders, maar bij de clubs die jeugdspelers vijf ton aan salaris aanbieden. Het zijn vooral clubs die in handen zijn van oliesjeiks of investeringsmaat schappijen. Overmars noemt Red Buil als voorbeeld, dat naast het in voor Ajax inmiddels zeer bekende Salzburg ook een club heeft in Leip zig en in Sao Paulo. "Red Bull Leipzig zit in het zelfde segment als wij, alleen zijn ze veel agressiever in het aantrekken van talent. Het gaat ze om de han del, ze stellen niet de ontwikkeling van talent centraal. Wij doen daar niet aan mee. Ik ben ook geregeld benaderd om te praten over het stallen van een speler die van een investeringsmaatschappij was. Daar zaten goede spelers bij, die we graag wilden hebben, maar wij zijn geen podium voor bedrijven om spelers in een etalage te zetten." Mening Winnen is het beste medicijn. Een gelijkspel helpt soms ook, zoals tegen Paris Saint-Germain. Ajax bood tegen de Franse kampioen goed partij, vooral in de tweede helft. Met Zimling als regisseur op het middenveld. "Het was een mooie voetbal avond," vindt ook Overmars. "Wij waren vooral blij met de manier van spelen in de tweede helft. Toen gooide de ploeg de schroom van zich af en werd ons eigen spel gespeeld. Daar heeft Zimling wel een rol in gespeeld, ja." Een zwaluw maakt nog geen zomer, maar het spel van de Deen ondersteunt wel de visie die Over mars uitdraagt namens directie en technisch hart, waar anderen liever er tegen schoppen. Willem van Hanegem schreef bijvoorbeeld in het AD dat Overmars 'de boel in de maling aan het nemen' was. "Iedereen heeft recht op zijn eigen mening," reageert Overmars. "We zullen zien wie gelijk heeft." De directeur voetbalzaken is overtuigd van de weg die Ajax is ingeslagen. "Onze jongens worden alleen maar sterker. Maar het zal nog wel spannend worden dit seizoen. Het wordt ook steeds moeilijker te blijven presteren. Dennis Bergkamp zei onlangs al tegen de groep dat elke tegenstander twee wedstrijden met rode pen onderstreept in de agenda: Ajax-thuis en Ajax-uit. Ze willen zichzelf laten zien tegen de kampioen. Dat maakt het voor ons alleen maar lastiger. Maar ik ga niet zeggen dat we dit seizoen geen kampioen hoeven te worden. Dat is een zwakte."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 8