'VOOR BONUS IS BRAZILIAANSE SPITS JUIST GOED' Mare Overmars snapt sentimenten van de supporters "I0 INTERVIEW XvJ 25-09-2014 ajaxlife Mare Overmars was misschien wel de meest onbegrepen én meest bespotte Ajacied van de afgelopen weken. De directeur voetbalza ken legt uit waarom Daley Blind mocht vertrekken, Niki Zimling werd gehuurd en hij zich zorgen maakt over vertrekkende jeugdspelers. Garantie 'Winnen is het beste medicijn' DOOR MIKE VAN DAMME De cartoon op tafel valt hem meteen op. Mare Overmars ziet zichzelf in de spotprent van Joep Bertrams - op pagina twee van het vorige nummer van Ajax Life - op een bankje zitten, met een grote zak geld op schoot. En daarnaast nog twee zakken, zodat er slechts ruimte is voor een iel Ajaxspe- lertje. "Je legt het niet voor niets neer," merkt Overmars terecht op. Niet voor niets geeft de directeur voetbalzaken - die normaliter liever een interview minder dan meer geeft - een week na de transferdeadline ook aan diverse media uitleg. Vanuit de achterban zijn vragen over zijn zuinige hande len op de transfermarkt, Ajax wil de mogelijke onrust wegnemen. Conclusies zijn snel getrokken in het supporterslandschap. Het is meteen de charme van het supporter schap: je mag klagen, of het gefun deerd is of niet. Naast alle beslom meringen en verantwoordelijkheden in het leven, mag je op het terrein van Ajax in de waan van de dag leven. Niki Zimling is onbekend, en dus onbemind. Kenneth Vermeer naar Feyenoord? Het is simpelweg not done, om het netjes te verwoorden. En wat het meest steekt: geld op de bankrekening laten staan, waar je het ook kunt uitgeven aan goede voetbal lers. Gezond "Ik snap de sentimenten van de supporters," zegt Overmars, terwijl hij een blik werpt op de cartoon. "Ze mogen ook kritisch zijn. Ik kan niet zeggen dat die kritiek me niets doet. Maar we zijn ruim twee jaar geleden begonnen aan iets. Die drie zakken die in de cartoon staan, had den we toen nog niet. Integendeel, er was heel weinig. Nu zijn die zakjes wel aanwezig. De club moet gezond zijn, en je wil sportief presteren. Die balans vinden is lastig. Maar we zijn de laatste jaren wel kampioen gewor den. Dat is bijzonder knap. Er zijn heel wat clubs die al jaren wachten op een titel." Overmars beseft dat hij kan praten wat hij wilt, het is moeilijk om de sup porters te overtuigen vanuit een kan toortje op De Toekomst. Het bewijs moet op het veld geleverd worden. "Winnen is het beste medicijn," stelt hij. "Als we een dag voor de transfer deadline niet van FC Groningen had den verloren, was de kritiek al minder geweest. Daarvoor hebben we toch leuke wedstrijden gezien, met goed voetbal, met veel doelpunten. Wij vin den als technische staf en directie dat er veel creativiteit in de ploeg zit. In potentie is deze ploeg beter dan afge lopen jaren." In potentie. De waan van de dag kent echter geen potentie. Suppor ters willen nu vermaakt worden, niet alleen morgen. "Ik heb ook liever dat we al zes of zeven maanden ver der zijn, als die jongens weer sterker zijn," aldus Overmars, die bewust de naam Christian Poulsen laat val len. "Toen we hem twee jaar gele den haalden, was daar ook kritiek op. Wat moesten we met zo'n spe ler van 33 jaar oud? Maar hij bleek echt belangrijk voor de laatste twee kampioenschappen. Dat kunnen we achteraf zeggen. Nu staan we weer aan de voorkant. We weten niet hoe het gaat lopen met bijvoorbeeld Niki Zimling. Maar we hebben ver trouwen in hem. De rol die hij kan spelen, kunnen we niet uit de eigen opleiding halen. Die kun je pas goed invullen als je minimaal rond de dertig bent. Spelers uit onze oplei ding die het goed doen, zijn halver wege de twintig als ze de stap naar het buitenland maken." Het is continu zoeken naar de juiste balans. Geef een supporter honderd miljoen en het is morgen bij wijze van spreken op. De namen op het veld zijn dan wellicht aantrekkelij ker, maar is het spel dat dan ook? En wat Frank de Boer al eens aangaf: Ajax kan een speler van dertig mil joen betalen, maar de speler die dat écht waard is, wil niet in de eredivi sie voetballen. Balans dus. Talenten zijn grillig, maar passen zich doorgaans sneller aan in het eerste elftal dan aankopen. Dat Ajax nu vooral spelers huurt - denk aan Isaac Cuenca en Bojan Krkic afgelopen seizoenen en Arek Milik en Niki Zimling dit seizoen - heeft ook met die balans te maken. "Onze insteek is dus om eerst te kij ken wie er aankomt vanuit de jeugd. Heeft hij nog even nodig, dan kopen we tijd door een meer ervaren speler in eerste instantie te huren. Koop je meteen een speler en leg je hem vier jaar vast, dan kun je twee jongens uit de jeugd bij het oud vuil zetten. Dan komen ze er niet door. Ik snap dat de fans liever een grote naam zien komen, maar een topaankoop geeft ook geen garantie." Overmars stelt wel dat Ajax 'ver plicht' is een speler als Luis Suarez op te pikken als deze zich openbaart op de Nederlandse velden. "Als zo'n spits al in het buitenland speelt, kun je het al snel vergeten. Je moet ze hebben voor die tijd. Zoals we nu ook hebben gedaan met Richairo Zivkovic. We hebben er vertrouwen in dat hij de Ajaxspits van de toe komst kan worden." Mare Overmars struint niet het in ternet af om te küken wat over hem wordt geschreven, maar de kritiek over zijn zuinigheid is hem natuurlijk niet ontgaan. Ook omdat z(jn kinde ren wel geregeld achter de computer zitten. "Ik geef ze wel aan dat ze maar niet alles moeten lezen. Je weet ook niet altijd wat door een !\jaxfan wordt geschreven en wat door bijvoorbeeld een supporter van Feyenoord." Ook Overmars hoorde de sugges tie dat hü weinig uitgeeft als direc teur voetbalzaken om zo zijn eigen bonus veilig te stellen aan het einde van het boekjaar. "Dat klopt niet. Een mogelijke bonus staat helemaal niet in relatie tot de financiële situatie, maar tot de sportieve resultaten. Voor m(jn bonus is het alleen maar goed om een dure Braziliaanse spits te halen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 7