'WEET DAT IK WAARDEVOL KAN ZIJN' Hollandse degelijkheid Europese droogte Klassieker IJslandse record jacht De vier gezichten van Kolbeinn Sigthórsson ajaxlife Kolbeinn Sigthórsson is geen spits die altijd en overal scoort. Zo trefzeker als hij is voor IJsland én in de klassieker, zo moeizaam gaat het in Europa met Ajax. De spits neemt zijn gemiddelden door. 24 wedstrijden 16 doelpunten 64 wedstrijden 24 doelpunten 12 wedstrijden 0 doelpunten INTERVIEW Q 25-09-2014 ÏJ 'Die nul moet weg' DOOR MIKE VAN DAMME ken. We kennen eikaars kwaliteiten goed. De kern van de nationale ploeg speelt al sinds de jeugd samen." In het Laugardalsvöllur voelt de voetballer Sigthórsson zich enorm thuis, aangezien hij daar - waar IJs land op 13 oktober Oranje ontvangt - negen treffers maakte. De persoon Sigthórsson is minder te spreken over het nationaal stadion. "Het is eigen lijk geen mooi stadion. Het is open, er staat altijd wind. Tien jaar geleden koos de voetbalbond voor het opknap pen van enkele tribunes, in plaats van een nieuw stadion neer te zetten. Daar was iedereen boos over. Toen was het voetbal minder populair dan nu. We staan nu 34ste op de Fifa-ranking. Zo hoog hebben we nooit gestaan. Het IJslandse voetbal verdient een mooier stadion." EREDIVISIE 0.38 DOELPUNTEN PER WEDSTRIJD Tegen Heracles Almelo, de eerste wedstrijd na de interlandperiode, speelt Sigthórsson niet. Er volgt nog een druk en zwaar programma en trainer Frank de Boer stelt Sig thórsson liever tegen Paris Saint- Germain op. Iets doen aan zijn gemiddelde in de Nederlandse competitie lukt dus niet tegen de hekkensluiter. En dat vindt Sigthórsson jam mer. Want, zo stelt de spits, zijn moyenne in de eredivisie mag wel omhoog. "Ik wil toch wel richting de 0,5 treffers per duel gemiddeld. Ja, ik mag dit seizoen nog vaak sco ren om dat voor elkaar te krijgen. Dat is alleen maar een mooie uit daging." Het gemiddelde had al hoger kunnen liggen. In zijn eerste twee seizoenen kwam hij echter amper in actie, door eerst een enkelblessure en daarna een schouderkwetsuur. De gewenning aan het Ajaxspel liep vertraging op, te vaak ont brak ook het wedstrijdritme. "Dat heb ik moeten accepteren. Dat de technische staf me tegen Heracles Almelo spaarde, snap ik ook wel. Je weet nooit wat het meest verstan dig is: rust nemen of juist zorgen dat het ritme goed blijft. Maar Arek (Milik. red.) heeft het goed gedaan." ...op zijn eerste Europese treffer bij Ajax wacht de spits nog. Gespaard tegen Heracles Almelo om te kunnen knallen tegen Paris Saint- Germain; in Ajax' eerste Champions Leaguewedstrijd van het seizoen komt Sigthórsson echter amper in de buurt van het doel. Hij laat zich vaak terug zakken, zoekt de combinatie. Voorzet ten op maat voor de spits? Nul. Scho ten op doel van hemzelf? Nul. Deze cijfers passen bij de Euro pese moyenne. Als spits van AZ scoorde hij ooit drie keer in Euro pese wedstrijden, als Ajacied staat nog steeds die hatelijke nul - zeker voor een spits - op het papier. "Het is leuk om mijn gemid delden eens te zien, maar het ver schil met mijn interlands is wel erg groot," ziet ook Sigthórsson. Hij voelt de vraag al aankomen: hoe kan dat toch? "In IJsland spelen we heel dynamisch voetbal, waar de bal heel vaak in de zestien komt. Daar liggen mijn kwaliteiten. Ik heb bij het nati onale team ook een soort van vrije rol. Bij Ajax spelen we positiespel en heb ik meer taken dan bij IJsland: er zijn bijvoorbeeld veel meer patronen waarin je altijd aanspeelbaar moet zijn. Soms heb je dan het gevoel dat je niet altijd scherp voor het doel bent. Ik ben iemand die altijd doelpunten wil maken, dus in dat opzicht kan het een stukje beter." Tegen Apoel Nicosia krijgt Sig thórsson een nieuwe kans om zijn eerste Ajaxtreffer in Europees ver band te scoren. In Nicosia zal hij ongetwijfeld weinig ruimte krij gen. Apoel toonde zich tegen FC Barcelona een stugge ploeg. Een 1-0-nederlaag in Camp Nou is zo verkeerd niet. "Ik ben er niet echt mee bezig dat ik Europees nog niet heb gescoord, maar als ik nul zo zie... die moet weg. Nicosia-uit lijkt me daarvoor een mooie wedstrijd." EUROPEES 0.00 DOELPUNTEN PER WEDSTRIJD In de voetballerij kan het snel ver anderen, zegt Kolbeinn Sigthórs son lachend. De 24-jarige spits zei eind vorig seizoen nog dat hj| ging uitkijken naar een andere club, in augustus kwam hij met Ajax tot een principeakkoord voor con tractverlenging. "De situatie is gewoon anders. Zelf dacht ik ook dat Ik weg zou gaan. Ik kon wel naar de vier grote competities (Duitsland, Italië, En geland en Spanje), maar uiteinde lijk kwam niet de goede club voor mij langs. Ik voelde ook dat het niet de juiste timing was, dat Ik bij Ajax nog meer kan bereiken. Ik kreeg in de voorbereiding veel speeltijd, voel het vertrouwen van de tech nische staf. Dus ik had hier het beste gevoel. Ik weet dat ik hier nog waardevol kan zijn." KLASSIEKER 0.75 DOELPUNTEN PER WEDSTRIJD 4 wedstrijden 3 doelpunten Op het moment dat we Sigthórsson het lijstje tonen, staat er bij de klassieker nog een gemiddelde van één doelpunt per duel. Drie keer speelde de spits de klassieker, drie keer scoorde hij. "Het is toch de grootste wedstrijd in de ere divisie, er staat altijd spanning op. Dat vind ik wel leuk. De sfeer in De Kuip is ook altijd geweldig. Ik vind het heerlijk om daar te spelen als tegenstander." Sigthórsson scoorde vorig seizoen zowel thuis als uit, twee niet te verge lijken situaties: uitzinnige vreugde in de Arena en een doodse stilte in De Kuip. Wat vindt hij mooier? "Het is natuurlijk mooi als Ajaxsupporters jui chen omdat je hebt gescoord. Maar die stilte in De Kuip, die ervaar je nergens anders, omdat er vaak wel Ajaxfans in de stadions zijn die juichen. Dus kies ik toch voor die stilte." Waarom hij juist zo trefzeker is tegen Feyenoord, weet hij niet. "Vorig seizoen heb ik in meer topwedstrijden gescoord. Misschien toch ook omdat we zelf meer ruimte krijgen om te voet ballen, omdat zij ook willen aanvallen. Of ik zelf ook scherper ben? Dat kan. Het hangt, denk ik, van meerdere din gen af." In de meest recente klassieker weet Sigthórsson niet te scoren. Een kop bal gaat voorlangs, een schot stuit op Kenneth Vermeer. "Als je een keer niet scoort, gaat het gemiddelde meteen flink omlaag," stelt de spits, wetende dat het ook andersom zo werkt. Met een doelpunt in de Arena tegen Feye noord schiet zijn 'klassiekergemid- delde' weer omhoog. Het is een mooi doel voor 25 januari. Turkije mag de hel van Istanbul heb ben, IJsland heeft gewoon het kleine, koude Laugardalsvöllur. Niet meer dan tienduizend toeschouwers passen in het nationaal stadion, dat voor de eerste kwalificatiewedstrijd voor het EK van 2016 wel uitverkocht is. De aanwezigen zien op 9 sep tember IJsland met 3-0 winnen. De laatste treffer komt op naam van Kol beinn Sigthórsson, die daarmee zijn zestiende doelpunt in 24 interlands maakt; het is absoluut geen beroerde statistiek. De spits is zelfs hard op weg om IJslands topscorer aller tijden te wor den. Hij heeft nog acht treffers te gaan ten opzichte van Eidur Gudjohnsen. "Dat moet toch wel lukken," laat de Ajacied vol vertrouwen weten. "Ik ben pas 24. Als ik niet meer acht keer weet te scoren, gaat er iets mis. Helemaal gezien mijn huidige gemiddelde." Sigthórsson scoort in bijna elke interland. "Ik krijg ook wel meer kan sen dan bij Ajax," stelt hij. "De bal wordt wat vaker het strafschopgebied ingepompt. We hebben spelers die negentig minuten lang kunnen knok- In het shirt van IJsland mag Sigthórsson geregeld een doelpunt vieren...

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 6