Amateurs van Omonia ontvingen ongekende winstpremie na Ajaxblamage 'VIER DAGEN TOERISTJE SPELEN1 ajaxlife Ajax is gewaar schuwd als het vol gende week afreist naar de Cypriotische hoofdstad Nicosia. De club leed ertegen Omonia in 1979 een van zijn grootste Europese nederla gen. 'We geloofden écht in een goed resultaat,' blikt oud speler Klitos Eroto- kritou (56) terug. ACHTERGROND 4 W 25-09-2014 A 'Onze eer stond op het spel!' DOOR SANDER ZELDENRIJK Leo Beenhakker beboette zijn spelers na afloop voor hun wan prestatie. "Is dat zo? Wij kregen als speler een premie van honderd pond. Dat stond toen bijna gelijk aan een heel maandsalaris." "Het verenigingsgebouw van Omo nia Nicosia? Dat moet ik opzoeken." De gevraagde afleverlocatie is geen toeristische trekpleister in de Cypri otische hoofdstad. Het feit dat de gemiddelde taxichauffeur hier geen navigatiesysteem heeft, helpt ook niet mee. Toch staan we tien minu ten na het ingediende verzoek keurig voor de deur van een wit gebouw, versierd met het groene logo in de vorm van een klaverblad. In de schaduw, aan de achter zijde van het pand dat aandoet als een bruine kroeg, speelt een dertig tal mannen het immens populaire backgammon en worden de actu ele thema's besproken. Op de trap drinken twee mannen frappé (koude oploskoffie), ze blijken beiden secre taris van de basketbaltak. "Omonia- Ajax? 4-0! Daar was ik bij met mijn vader. Het was een sensationeel hoogtepunt in onze Europese his torie. Over de 10-0 in Amsterdam hebben we het hier niet," stelt het duo enthousiast. Het wachten is op oud-interna tional Klitos Erotokritou, aanvoer der van het toenmalige team dat tegen het grote Ajax speelde in de achtste finales van het Europacup I-toernooi. Hoewel hij in de ver nederende heenwedstrijd ontbrak, wil de libero graag terugblikken op het tegenstrijdige tweeluik met Ajax. Ruim voor de afgesproken tijd schuift de 'Keizer van Omonia', zoals zijn biografie luidt, aan voor een nostalgisch voetbalgesprek. Het oude vervallen Makario-stadion is tegenwoordig de thuishaven van de Cypriotische laagvlieger Doxa Katakopia. Verwacht u dat Ajax het tegen Apoel opnieuw lastig krijgt in Nicosia? "Ja. Apoel heeft in alle opzichten een sterk team. Ze hebben Europese ervaring en weten hun belangrijkste spelers te behouden. Het stadion is uitverkocht. De fans zijn fanatiek en spelen voor, tijdens en na de wed strijd een grote rol. Ik ga er dan ook niet vanuit dat jullie Apoel onder schatten." Oud-Omoniaspeier Klitos Erotokritou verwacht dat Ajax het in Nicosia opnieuw lastig krijgt. Hoe kan het dat u als belangrijk ste speler ontbrak in de eerste wedstrijd? "Ik had een principieel bezwaar om te spelen. Onze spelers waren alle maal semiprof. In ons team zaten postbodes, ambtenaren en bouwvak kers. Ik werkte als bankmedewerker. Mijn broer zat destijds ook in de selectie. Laten we het er op houden dat de club gemaakte afspraken over wie er wel en niet naar Amsterdam mocht, niet naleefde. Ik was aan voerder. Mijn afwezigheid was dan ook een groot thema in de pers." Heeft u spijt van die beslissing? "Nee, al had ik juist in De Meer graag tegen Ajax gespeeld. Ik was een groot liefhebber van Ajax. Ruud Krol in het bijzonder. Hij speelde in die periode bij Ajax op dezelfde posi tie als ik, libero." Hoe volgde u de wedstrijd? "Niet. De wedstrijd was hier niet op televisie te zien. Ik kreeg die bewuste avond een telefoontje. Ik schrok me kapot van de uitslag en was bang voor sancties van de club. Ik voelde me wel schuldig voor de grootste nederlaag uit onze clubhistorie. Uit eindelijk kreeg ik een boete en als ik nog eens zou weigeren, kon ik ver trekken." Verweten uw ploeggenoten u iets? "Niet voor zover ik weet. Ik voelde me gesteund in mijn beslissing. Ik was geliefd binnen de club. Er waren daarvoor nooit problemen. Zelfs de tegenstanders respecteerden mij vanwege mijn karakter en gedrag. Ik was een nette speler. In mijn hele loopbaan kreeg ik slechts een gele kaart. Dat was tegen onze aartsri vaal Apoel." Twee weken later speelde u wel gewoon de return? "Joh, ze hadden me hard nodig. Ik was international, aanvoerder en werd dat seizoen gekozen tot Cypri otisch speler van het jaar." Met welk gevoel leefden jullie naar die return toe? "Ajax had in Amsterdam niet spor tief gespeeld. Waarom moesten ze er tien maken? Was 7-0 niet genoeg? Ze speelden echt om ons voor schut te zetten. Met name Tscheu la Ling. Wij wilden sportief wraak nemen. Onze eer stond op het spel. We waren weliswaar bevreesd, maar geloofden écht in een goed resultaat. Cypri otische teams spelen in eigen huis altijd met erg veel zelfvertrouwen." Wat weet u nog van de wedstrijd? "Ajax was hier geliefd en beroemd. Daardoor zat het Makario-stadion afgeladen vol. Iedereen wilde het grote Ajax zien spelen. Er zaten twintigduizend toeschouwers, meer dan in Amsterdam. We vierden alle treffers uitbundig, dat klopt. Ik speelde goed. De Cypriotische pers schreef dat ik qua niveau niet had misstaan bij Ajax." Tscheu la Ling kan zich het opmerkelijke tweeluik met Omonia Nicosia nog goed herinneren. "Thuis wonnen we met 10-0. Zij speelden als makke lammetjes. Zij konden niet zo veel en wij overklasten ze gewoon. Simon Tahamata en ik stonden op de vleugels en alles lukte. Het publiek scan deerde 'tien, tien, tien', maar daar was ik zelf niet zo mee bezig. Uiteindelijk lukte dat wel, omdat we lekker bleven voetballen." Het maakte de return tot een formaliteit. "We konden daar met Leo Beenhakker vier dagen toeristje spelen. Ik stond er versteld van dat ze in Nicosia als leeuwen op het veld ston den. Ze wilden echt iets recht zetten. We stonden bij rust met 3-0 achter. Dat kon natuurlijk niet, maar we vonden het wel goed zo." Ling bevestigt dat de Aja- cieden van Beenhakker een boete kregen na de blamerende nederlaag. "De avond voor de wedstrijd stapte Beenhakker de lift van het hotel in. Ik zat toen met Frank Arnesen, Piet Schrijvers en Seren Lerby in een kaartclubje en we vroegen hem of we nog even een uurtje mochten doorkaarten. Hij gaf toen een historische knipoog. Toen we het de dag na de wed strijd opnieuw vroegen, was de lift te klein. We kregen een boete van een paar honderd gulden per speler."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 12