4 'VOLGENS MIJ HEBBEN JULLIE DIT JAAR EEN NÓG JONGERE PLOEG, TOCH?' TT ..T™ 'UITSCHAKELING DOET NOG STEEDS PUN1 '7$ m Giongos Donis stuntte als speler al eens tegen Ajax. Dat gebeurde In de laatste Europese thuiswedstrijd van de Amsterdammers in het Olympisch Sta dion. Panathinaikos ver sloeg de ploeg van Louis van Gaal in 1996 in de al lerlaatste minuut van de eerste halve finale van de Champions League. CHAMPIONS LEACUE ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE 4 gT 25-09-2014 XtJ "W|j wonnen vrU verrassend. Aiax had toen een fantastisch elftal met de broers De Boer, Kanu, Utmanen, Overmars en Blind. Ik stond die avond tegenover Winston Bogarde en gaf na een lange sprint de assist op Warzycha." Tot een tweede Europese finale- plek na 1971 kwam het echter niet, aangezien Ajax in Athene simpel orde op zaken stelde en met 3-0 won. "We misten onze drie beste verdedigers voor die return," her innert Donis zich nog. "Bovendien scoorde Utmanen geloof Ik al na vUf minuten. Toen werd het lastig. Die uitschakeling doet nog steeds p(jn. WU konden ons plaatsen voor een Europese finale, maar verspeelden onze uitstekende uitgangspositie." U wisselde van 4-3-3 naar 4-4-2 en 4-2-3-1? "Dat klopt. Mijn voorganger (Paulo Sergio, red.) speelde dat systeem, net als Ajax, met één controlerende middenvelder. Ik heb er liever twee. Meestal spelen we met twee spitsen of heeft één aanvaller een vrije rol." Hoe zou u het spel van Apoel Nicosia omschrijven? "We spelen gedisciplineerd en geor ganiseerd als we moeten verdedigen. Als we in balbezit zijn, wil ik veel beweging van mijn spelers zien. Het heeft vorig seizoen een paar weken geduurd, maar zij weten precies wat ze moeten doen. Zowel offensief als defensief." Wat zijn jullie Europese ambities dit seizoen? "De belangrijkste hebben we al gehaald: plaatsing voor de groeps- fase van de Champions League. Nu treffen we grote clubs met ambitie en veel geld. Toch denk ik dat we goed voor de dag kunnen komen als we elke wedstrijd onze mentaliteit tonen en hard knokken. We hebben de ploeg om te verrassen, al zal iedereen het hier een enorme stunt vinden als we de derde plaats pakken. Het grote voordeel is dat we geen druk kennen. Dat was er wel in aanloop naar de play-off tegen Aalborg." Wat is uw indruk van het huidige Ajax? "Ik kijk veel Europees voetbal, ook de grote wedstrijden in Nederland. Ajax is een grote naam en hanteert al jaren dezelfde filosofie van 4-3-3. Het is nog steeds een talentenfabriek. Ik hou van die visie. Ze hebben veel jeugdig talent. Daardoor lopen er wat onervaren spelers in de ploeg met minder fysieke kracht, maar wel met lef. Ik herinner me nog goed dat ze vorig seizoen tegen FC Barcelona met durf speelden. Al maakte het wel een verschil dat Lionel Messi in Amsterdam ontbrak." Wat is jullie kracht? "We hebben eigenlijk dezelfde groep als vorig seizoen, op de komst van John Arne Riise na. Hij geeft ons extra uitstraling en helpt de oner varen jongens. Het is moeilijk om spelers van zijn niveau op Cyprus te vinden, daar is het eiland te klein voor. Daarom lopen er bij ons ook relatief veel Brazilianen en Portu gezen in de competitie. Zij hebben dezelfde mentaliteit, zijn sterk, kun nen gedisciplineerd spelen en als het moet ook attractief. Dat is mooi, want in de Champions League heb je fysieke kracht en agressie nodig. Maar begrijp me goed, wij gaan het voetbal in de groepsfase niet vernie tigen met defensief spel." Wat verwacht u van de eerste wedstrijd tegen Ajax? "Wij spelen in Nicosia met erg veel zelfvertrouwen en geloven dan ook in een goed resultaat. Onze fanatieke fans helpen daarbij. Het wordt een zware wedstrijd tegen een uitstekend team. Als je derde wil worden, moet je deze wedstrijd winnen. Die ambi tie spreek ik wel uit naar mijn groep." Iets anders. Het opstappen van technisch directeur David Nasci- mento na bedreigingen van fans was hier groot nieuws. Hoe kijkt u terug op die gebeurtenis? "Daar wil ik niet specifiek iets over zeggen. Het is naar mijn mening wel zo dat buitenlanders die in Grieken land of op Cyprus komen werken, met een andere mentaliteit in aan raking komen. Ze zijn strakke orga nisaties gewend, maar voor je zoiets bereikt, heb je tijd nodig. Die krijg je niet vaak van de fans. Voor David was het extra moeilijk omdat de func tie van technisch directeur nieuw was voor Apoel. Mijn gevoel zegt me vooral dat alle partijen misschien wat meer tijd voor elkaar hadden moeten uittrekken om elkaar beter te leren kennen en vertrouwen." Hoe verliep jullie onderlinge samenwerking? "Ik wil benadrukken dat David een goede vriend was en dat we goed samenwerkten. Ik deelde zijn visie op het voetbal en de jeugdopleiding in het bijzonder. Dat is het belang rijkste. Als je van elkaar maar weet waarmee je bezig bent. In algemene zin geldt dat je in het Cypriotische voetbal je rol moet kennen en bin nen die grenzen blijft." en benauwde avond jullie vorig seizoen twee keer beter waren dan Celtic en dat Daley Blind verkocht is aan Manchester United. Volgens mij hebben jul lie dit jaar een nóg jongere ploeg, toch?" Meevoetballen De bebaarde aanvaller kan met een jaar ervaring inmiddels redelijk oordelen over het niveau van het Cypriotische voetbal. "Het heeft me positief verrast, omdat ik het niveau eerlijk gezegd wat onder schatte. Daardoor had ik vorig sei zoen, in mijn eerste jaar, ook moeite om op gang te komen. Ik heb hier De ervaren basis van Apoel Nicosia tegen FC Barcelona, met een gemiddelde leeftijd van 28 jaar en drie maanden. men van de Cyprioot, die in deze tijd van economische crisis nog wél een baan heeft, ligt zo rond de negenhonderd euro per maand. De sportieve confrontatie met Ajax leeft in Nicosia. Niet zozeer in de stad, waar veel armoede heerst en de economische crisis belang rijkere kopzorgen oplevert, wél bij de echt fanatieke fans. Het GSP Stadion is straks met 23.000 toe schouwers volledig uitverkocht. Het bloedfanatieke publiek zal als een man achter de ploeg staan. "Het kan hier echt spoken," zegt Cillian Sheridan. De Ierse spits van Apoel zag Ajax vorig seizoen tegen Celtic spelen. Toevallig, omdat hij er zelf ooit speelde en de club sinds dien nog steeds volgt. Desondanks weet hij niet veel van Ajax. Joël Veltman en Niklas Moisander? De namen zeggen hem niets, bekent hij enigszins beschaamd. "Ik weet dat wel leren meevoetballen. We spelen in een lager tempo en hebben veel balbezit. Daardoor ben ik techni scher geworden en niet meer alleen de targetman die ik in Schotland was." De grootste moeite had She ridan overigens met de hoge tem peraturen en luchtvochtigheid. "In de voorbereiding stond je op en was het meteen boven de veertig graden. Dat was verschrikkelijk en abnormaal om mee te maken. Zelfs de Cyprioten hadden er last van. Als Ajax hier komt, is de avondtem- peratuur aangenaam, maar Ajax gaat het hier benauwd krijgen. Voor Noord-Europese teams is dit vaak een onaangename verrassing," waarschuwt hij. "Aalborg leek hier wel bevangen door de hitte." Daags voor de eerste groeps wedstrijd tegen FC Barcelona, laat Sheridan zijn licht schijnen over de kansen van zijn ploeg in groep F. "De poule is massive. Als je dan toch Champions League mag spe len, dan wil je tegen dit soort clubs voetballen. Het zal lastig worden om punten te pakken van FC Bar celona en Paris Saint-Germain, maar tegen Ajax lukt dat misschien wel. Gevoelsmatig kan ik hier niet zeggen dat we vierde worden, maar de derde plek in de poule zou nu een wonder zijn, snap je?" 2014 -2015 UITSLAGEN 17 september Ajax-Paris Saint-Germain 2-1 FC Barcelona-Apoel Nicosia 0-3 STAND FC Barcelona Max Paris Saint-Germain Apoel Nicosia 1-3 (1-0) 1-1 (1-1) 1-1 (1-1) 1-0 (0-1) PROGRAMMA 30 september 20:45 Apoel Nicosia-Ajax 20:45 PSG - FC Barcelona Vinicius Oliveira, een van de vijf Brazilianen van Apoel, in duel met landgenoot Neymar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 10