Stadionwedloop Amsterdam en Rotterdam lijkt ondanks verbouwing De Kuip ten einde DE KLASSIEKER ALS EYE-OPENER VERNIEUWING ajaxlife De Kuip wordt verbouwd en mogelijk flink uit gebreid. Vraag is hoe de Amsterdam Arena hierop gaat reageren. Verwacht in elk geval geen grote verbouwing. ARENA ALS EK-STADION? *mm- - - grote wedstrijden uitwijken naar U I Hü .lTs Overkapping Stadions worden niet door één incident gesloten of gebouwd. Twee keer lag de klassieker wel deels ten grondslag aan de bouw van een nieuw stadion. ACHTERGROND Q 11-09-2014 ÏJ Arena wil niet grootste, maar beste stadion zijn DOOR MIKE VAN DAMME Ajaxspelers, kijk nog eens goed rond in De Kuip. Als de aangekondigde plannen van Feyenoord daadwerke lijk doorgaan (daarvoor is wel nog even een slordige tweehonderd mil joen euro nodig), wordt komende zomer begonnen met de verbou wing van het Rotterdamse stadion. In drie jaar tijd moet het vervallen stadion weer helemaal van deze tijd zijn. Niet onbelangrijk: de capaciteit wordt volgens de plannen flink opge schroefd, naar zeventigduizend. Inderdaad, dat zijn dan zo'n vijf tienduizend toeschouwers meer dan de Amsterdam Arena momenteel kan huisvesten. Dat moet wel voor enig jeuk zorgen in Amsterdam. De Arena kan immers zijn status als grootste stadion van Nederland kwijtraken. Henk Markerink, directeur van de Arena, zit echter rustig op zijn stoel. Uitbreiding van zijn stadion is zeker niet aan de orde, wat er in Rotterdam ook mag gaan gebeuren. "We hebben hier eerder al met Ajax Vrijdag 19 september wordt een be langrijke dag voor de Amsterdam Arena. Dan maakt de Uefa bekend welke twaalf speelsteden door heel Europa het jubileum-EK in 2020 mo gen organiseren. De Arena is een van de kandidaten. "Negentien stadions hebben zich ingeschreven, dus we hebben aardig wat concurrentie," aldus Arena directeur Henk Markerink. "We heb ben ingezet op een pakket met drie groepsduels en een wedstrijd in de zestiende finales. Omdat er ook een geografische spreiding moet zijn, is Brussel onze belangrijkste concur rent. Het wordt spannend." over gesproken, en we zijn eigenlijk wel tevreden met de huidige capaci teit. Het stadion zit bijna altijd vol, wat belangrijk is voor de sfeer. We gaan liever voor kwaliteit dan kwan titeit." Dat is duidelijke taal. In het kantoor van Markerink hangt een poster van de Europa Leaguefinale uit 2013, in de Arena. Met een grotere De Kuip kan Amsterdam wel eens zijn laatste finale hebben georganiseerd. Maar ook daar lijkt de stadiondirecteur niet mee te zitten. "Dat kan inder daad, maar zo'n finale krijg je toch maar een keer in de twintig jaar. Daar ga je je stadion niet voor uit breiden. Het gaat ons om de zondag middag, als Ajax thuis speelt." Ring Zo nuchter als Markerink reageert op de grootste plannen uit Rotter dam waren zijn voorgangers in Amsterdam bepaald niet. We gaan terug naar halverwege de jaren dertig, een tijd waarin Amsterdam met de net gebouwde De Meer (1934, ongeveer 20.000 plaatsen) en het Olympisch Stadion (1928, ongeveer 35.000 plaatsen) twee echte stadions binnen de grenzen had. Rotterdam kende een stadion, met Het Kasteel van Sparta Rotterdam - in 1916 het eerste echte stenen voetbalstadion van Nederland. Begin 1937 opende Rotterdams tweede stadion, De Kuip, zijn deuren. De capaciteit: ruim vijftigduizend. De Meer en het Olympisch Stadion vervaagden bij het aanzien van het nieuwe bouwwerk. Een stadionwedloop was geboren, maar niet door een reactie van concurrent Ajax. Jurryt van de Vooren, als historicus werkzaam bij het Olympisch Stadion en volgens zijn Twitter-account de enige - r LL-,r. CSs De Kuip wacht op de spelers van Feyenoord en Ajax, in 1990. Het stadion had nog geen overkapping. Amsterdammer ooit die afstudeerde op Feyenoord, vertelt verder. "Het Olympisch Stadion had een monopolie wat de interlands van Oranje betreft en zag dat in gevaar komen door de bouw van De Kuip. Er moest dus gelijke tred gehouden worden. Vandaar dat het Olympisch Stadion in 1937 nog een tweede ring heeft gekregen, waar door de capaciteit van dit stadion ook boven de vijftigduizend kwam te liggen. Die beslissing was dus echt een antwoord op de bouw van De Kuip." Knus Ajax zag het allemaal met tevre denheid aan. De club kon voor het verbouwde Olympisch Stadion, en voelde zich heerlijk thuis in het veel kleinere De Meer. Van uitbrei dingsdrift was bij de club totaal geen sprake. Voorzitter Marinus Koolhaas had architect Daan Roodenburgh in 1934 niet voor niets de opdracht meegegeven 'het knusse, het intieme van ons oude veldje (Het Houten Stadion, red.), waar wij zoveel lief, maar ook wel leed met elkaar hebben gedeeld' te bewaren. Jaloers was Ajax dus allerminst op het overweldigende stadion van de concurrent. We citeren oud penningmeester Jan Schoevaart, in het Ajax Clubnieuws van juni 1935: 'Ik weet niet of ik onze Feijenoord- vrienden met een zoo geweldige inrichting kan feliciteeren. De nuch tere praktijk leert helaas, dat in gewone competitiewedstrijden de trouwe supportersschare zich in die machtige ruimten ietwat onbehage lijk gaat voelen, met al de nare gevol gen hieraan verbonden.' 'Overweldigend van massaliteit, doch daarmede is alles gezegd', werd na de opening van De Kuip in 1937 geschreven in het Ajax Clubnieuws. Deze woorden konden bijna zestig jaar later, in 1996, ook zomaar toe gepast worden op de Amsterdam Arena. In de hoofdstad werd het eerste stadion met een schuifdak in Europa geopend. Ruim twee keer zo groot als De Meer, en net wat groter dan De Kuip. Een geduchte concurrent dus voor het Rotterdamse stadion. En niet alleen als voetbalstadion, maar ook voor concerten. Henk Marke rink: "In De Kuip kwamen in de jaren tachtig en beginjaren negen tig sterren als The Rolling Sto nes, Madonna en Michael Jackson optreden. Daar was Amsterdam wel jaloers op. Dat is ook een van de redenen geweest om de Arena als een multifunctioneel stadion neer te zetten. Dat heeft natuurlijk zeer goed uitgepakt, ondanks wat opstartprobleempjes. De Kuip heeft na de opening van de Arena haast geen concerten meer gehad." Amsterdam reageerde twee keer op Rotterdam, dat is duidelijk. Maar het verhaal kan ook andersom ver teld worden. In de wetenschap dat in Amsterdam een nieuw stadion werd gebouwd, onderging De Kuip in 1994 een grondige renovatie. De staantribunes werden zitplaatsen, hekken werden vervangen door een gracht én er kwam een overkapping. Niet boven het veld, wel boven de tribunes. Van de Vooren: "Of het echt een reactie was op de komst van de Arena, durf ik niet te zeggen. Veel stadions werden in die periode gere noveerd of gebouwd. Wat je wel kunt zeggen is dat al vanaf begin vorige eeuw een spelletje tussen Amster dam en Rotterdam gaande is van wie het verst kan pissen." Dat spelletje lijkt nu - wat stadi ons betreft - voorbij, gezien de nuch tere reactie van Markerink op de plannen in Rotterdam. "Ik merk ook wel dat de Uefa minder naar capa citeit alleen kijkt van stadions, maar dat de faciliteiten steeds belangrijker worden. Wat dat betreft scoren we goed, hebben we ook na de Europa Leaguefinale gemerkt. We hoeven dus niet het grootste stadion te zijn van Nederland, maar willen wel de beste zijn." Het Olympisch Stadion kreeg een tweede ring door de komst van De Kuip in 1937. In 1934 moest Feyenoord in allerijl noodtribunes neerzetten voor de klassieker op het eigen terrein aan de Kromme Zandweg. Het was een teken voor voorzitter Leen van Zandvliet dat de club uit het eigen jasje aan het groeien was. Drie jaar later werd De Kuip geopend. Ajax kreeg in 1989 bij de klas sieker in Amsterdam bevestigd dat De Meer niet meer aan de eisen van die tijd voldeed. Twee fragmentatie- bommen werden vanuit het uitvak in vak P gegooid, waarbij veertien men sen gewond raakten. Penningmees ter Arie van Os zei na afloop: "Ons stadion is anno 1989 niet meer ge schikt om betaald voetbal in te spe len." In 1993 waren de plannen voor de Amsterdam Arena klaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 9