ajaxlife INTERVIEW -| K 11-09-2014 1Ü Een geweldig begin van het seizoen kent Veltman niet: twee basisplaatsen, twee nederlagen. Toch heeft hij zin in de Champions League. Heb je jezelf verbaasd over je snelle ontwikkeling? "Ja, eigenlijk wel. Ik kwam vorig jaar over van Jong Ajax, heb veel wedstrijden gespeeld. Dat was leuk, maar na de winterstop was de vorm toch minder. Nu wil ik een seizoen lang constant spelen, of liever nog: die stijgende lijn door zetten." Guus Hiddink is de nieuwe bondscoach. Hij heeft je ook opgeroepen. "Er wordt me wel vaker gevraagd of ik al met het EK bezig ben, maar dat is totaal niet zo. Dat ik weer bij de selectie zit, is een goed teken, maar ik wil dit seizoen vooral een heerlijk jaar draaien met Ajax. Dat is mijn eerste doel." WK natuurlijk ook kunnen weten, maar het besef is pas echt in Brazilië gekomen." "Het was wel een week, twee weken echt wennen. Bij positiespel letjes keek ik om me heen en dacht: wat gebeurt hier allemaal? Maar al snel deed ik zelf lekker mee. Juist op het moment dat we naar Brazilië gingen, was ik weer in vorm." Frank de Boer gaf Daley Blind mee dat hij niet alleen moest genieten, maar zich moest laten gelden. Wat zei hij tegen jou? "Hij wenste me succes, en liet weten me juist even met rust te laten, zodat ik me geheel kon focussen op Oranje. Na de wedstrijd tegen Spanje stuurde hij wel een sms met felicitaties. Dat was leuk." Heb je je laten gelden? "Ik heb natuurlijk alleen kort gespeeld tegen Spanje en Brazilië, dus dan is het moeilijk om je echt te laten gelden. Maar tijdens trai ningen is dat wel gelukt. Van Gaal (bondscoach, red.) heeft me ook gezegd dat hij er geen moeite mee had mij erin te zetten als dat nodig mocht zijn. Daaruit bleek wel dat hij vertrouwen had in me." Van welke teamgenoot heb je veel geleerd? "Ik ging veel om met Ron Vlaar. Ik zat ook naast hem in de bus. Dan ga je niet alleen met je telefoon spelen, dan praat je ook met elkaar. Wat me opviel, is Maar de meeste spelers gaan wel mee? "Sommige jongens twijfelen, maar die probeer je dan wel te overtui gen. Om eerlijk te zijn: vorig seizoen kon ik vaker mee dan dat ik werke lijk ging. Ik heb me voorgenomen het dit seizoen anders te doen. Een hecht teamgevoel is belangrijk. En als iemand anders twijfelt, zeg ik nu eerder: 'Kom op, even twee uurtjes met z'n allen wat doen.'" Siem de Jong stond wel bekend als iemand die zoiets regelde. Wie heeft hem daarin opge volgd? "Na Vitesse regelde Daley (Blind, red.) dat. Niklas (Moisander, red.) neemt ook vaak het initiatief." Nu is Blind ook weg. "Dat is natuurlijk jammer, maar hij was wel klaar voor een volgende stap. Nu hij en Siem weg zijn, moe ten er weer anderen opstaan. Ik voel me daartoe zeker ook geroepen." Vorig jaar werd je in de presen- tatiegids nog aangekondigd als aanstormend talent. Dit seizoen kan er zomaar een verhaal over je instaan als WK-ganger. Zo snel is het gegaan. "Ik zie mezelf nu totaal niet meer als talent. Dat deed ik vorig jaar eigen lijk ook al niet. Maar nu moet ik het laten zien. Ik heb een jaar eredivi sie- en Champions Leaguevoetbal gespeeld, heb een WK meegemaakt. De verwachtingen zijn hoger, en terecht. Ik heb er zin in om een heel jaar te knallen." dat hij met veel passie over voetbal praat en dat ook uitstraalt als hij het veld opstapt. Hij gaat er altijd honderd procent voor, of misschien moet je wel duizend procent zeggen. Dat is mooi. Dat probeer ik wel over te nemen." Dat moet toch vooral in je zitten en is toch moeilijk aan te leren? "Klopt. Ik zal nooit enorm meedo genloos worden, maar ik kan wel leren vol het duel in te gaan. Tijdens trainingen dacht ik wel eens: ik had hier feller moeten zijn. Dat ging de keer erna wel goed. Maar het is een proces, dat heeft tijd nodig." De Boer vertelde dat de Oranje selectie vier jaar geleden heel gefocust was op het winnen van de wereldtitel. Hij zag dat nu, als buitenstaander weliswaar, weer terug. "Er was zeker een enorm groepsge voel. Dat is er hier bij Ajax ook wel, we willen allemaal kampioen wor den, maar in Brazilië was dat gevoel echt heel sterk. Dat was ook wel gemakkelijker, omdat we vijf weken lang met elkaar optrokken. Dat is toch anders dan dat je na elke trai ning weer naar huis gaat." Hoe kun je die ervaring wel ver talen naar Ajax toe? "Ervoor zorgen dat we dingen ondernemen buiten het veld. Na de wedstrijd tegen Vitesse zijn er jon gens samen een hapje gaan eten. Dat is goed, daar wordt de band hechter van. Ik was er zelf niet bij. Ik had een verjaardag en moest de volgende dag met Jong Ajax spelen, dus ik kon het sowieso niet laat maken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 15