Bcafé HIJ WAS POPULAIR BIJ HET PUBLIEK, DAT GENOOT VAN ZIJN ONVERZETTELIJKHEID H MEERZICHT Nico Rijnders was onvermoeibaar tot zijn hart het opgaf Café Meerzicht is weer open, en dus vertelt David Endt aan anonieme stamgasten over Ajaxspelers uit het verleden. In deel 12: Nico Rijnders. ajaxlife CAFÉ MEERZICHT -fl Q 11-09-2014 De onbreekbare die toch brak Maar hij kwam niet uit Deventer. Hij was een rasechte Brabander, een Bredanaar. Toevallig was ik onlangs in Breda, bij de amateur club VV Baronie, en daar hing het portret van die voetballer meer dan levensgroot in de kantine. Bij Baronie zijn ze nog steeds trots op hem. Hij ging al op jonge leeftijd naar stadsgenoot NAC, waar zijn talent op hoger niveau zichtbaar werd. Van NAC verhuisde hij toen naar Go Ahead... Hebbes! Nico Rijnders! Nu weet ik het. Al was ik vergeten dat hij bij de Eagles zat toen Ajax hem kocht. Lang geleden zeg, maar hij was wel een belangrijke spe ler, toch? In die jaren was Rinus Michels de trainer van Ajax. De man die het grote Ajax bouwde, maar die ook wist dat er nog iets in zijn elf tal ontbrak. Michels wilde, zoals hij het zelf stelde, meer hardheid en professionaliteit. De verloren Europacupfinale van 1969, 4-1 tegen Milan, was een harde les. Ajax speelde oogstrelend voetbal, maar kwam op ander gebied tekort om in Europa echt een hoofdrol te gaan spelen. Michels onderkende dat en de gewenste hardheid en het onver zettelijke karakter vond hij in de persoon van Nico Rijnders. Hij was geen fijnbesnaarde spe ler. Die had Ajax ook niet nodig, er waren er genoeg met een gave techniek. Nee, Rijnders moest als meest defensieve middenvelder de meedogenloze balveroveraar zijn die kilometers maakte voor de begaafde sterren rondom hem. Weet je, die Nico Rijnders was zo tanig als de twijg van een knot- wilg. Dun maar onbreekbaar, en hij werkte voor twee. Man, wat een wilskracht bruiste er uit hem. Wan neer je na de wedstrijd in het Ajax- restaurant van De Meer zomaar naast hem stond, kon je niet gelo ven dat hij dezelfde voetballer was die je drie kwartier eerder op het veld onverwoestbaar vol overgave had zien bikkelen. Smal koppie, holle ogen, mager van gestalte. Hij oogde breekbaar, maar als weinig anderen kon hij een tegenstander aan banden leggen. En, natuurlijk, hij kon ook wel voetballen. Rijnders kwam acht keer voor Oranje uit. Alles in dienst van het team. Dat wilde Michels ook van hem zien. Die blijdschap van de voorpagina van VI zei veel over zijn eerzucht. Hij was bereid om alles op te offeren om de abso lute top te bereiken. Bij Ajax hadden ze in die jaren toch nog zo'n middenvelder, Johan Neeskens? Niet meteen. Neeskens, die fysiek sterker was maar een vergelijkbaar karakter had, kwam een jaar later. In het seizoen 1969/1970 was Rijn- ders de enige middenvelder met balwinnend vermogen. Michels geloofde in hem en Rijnders volgde de aanwijzingen en opdrachten blindelings op. Onvermoeibaar. Hij was populair bij het publiek, dat genoot van zijn onverzettelijk heid. Hij smeet met zijn krachten, maar in dat eerste seizoen miste hij amper een wedstrijd. Daarna kwam Neeskens hem assisteren. Toen was Michels' middenveld plaatje perfect: kunde, kracht en energie. Die twee samen vormden een niet te nemen barricade op het middenveld. Toch noemt iedereen altijd Neeskens en je hoort niemand over Rijnders. Je Bredase vriend was vrij snel weg, toch? We komen nu op een tragisch terrein van de historie. Aan het eind van het seizoen 1970/1971 won Ajax de Europa Cup, wat nu Champions League heet. Rijnders was natuurlijk van de partij, hij stond nooit ter discussie. Maar tij dens de rust van die wed strijd, Ajax - Panathinai- kos op Wembley, werd hij onwel. Hij kon niet door gaan en Arie Haan kwam voor hem in het veld. Het is nooit duidelijk geweest wat precies de toedracht was, maar Rijnders had last van benauwdheid. Pas veertig jaar later werd duidelijk, aan de hand van zijn medisch dossier, dat hij een aangeboren hartafwijking had. In de zomer van 1971 werd hij verkocht aan Club Brugge. Had dat te maken met dat vreemde voorval in de finale? Niemand weet het of kan het vertel len. Feit is dat die magere gewelde naar naar België ging. Daar over kwam hem iets nog veel ergers. Hij zakte tijdens een wedstrijd ineen. Hartfalen. Hij lag klinisch dood op het veld, maar werd gered. Voet ballen, wat zijn lust en leven was, kon niet meer. Zijn leven brokkelde op allerlei manieren af. In 1976, op 28-jarige leeftijd, overleed hij, een zaam, alleen. Zijn hart begaf het definitief. Door David Endt Slechts 28 jaar werd de Brabander. die zo dolgelukkig is met de over gang naar Ajax, kwam toen nog uit voor Go Ahead Eagles. Gek hè, de omslag van Voetbal International heb ik nog haarfijn voor ogen. Het beeld van een voetballer in spijkerbroek, zomers overhemd, die juichend opspringt op een verder leeg voetbalveld. Niet blij om een doelpunt, maar omdat hij een toptransfer heeft gemaakt! Naar Ajax. Tja, dit is een rebus waar ik niet zomaar uit kom. Je moet wel wat meer aanwijzingen geven, want anders kom ik nooit achter de naam van die speler. Begin maar eens met het jaartal en voor welke club die voetballer uitkwam. Goed, goed, de contouren zijn nog vaag. De editie van VI is uit de zomer van 1969 en de voetballer Nico Rijnders, hier in actie tegen Sparta in 1971, maakte kilometers op het middenveld van Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 13