11 PRIMEUR TEGEN PSG De opmerkelijke make-over van Paris Saint-Germain ajaxlife Paris Saint-Germain droomt groot en moet met Qatarees geld binnen twee jaar de Champions League winnen. De Uefa kijkt kritisch mee en gaf de ambitieuze topclub al een boete van zestig miljoen euro. PSG IN DE CHAMPIONS LEAGUE Daadkrachtig Attractief Omzeilen Ajax speelde in Europees verband nog nooit tegen Pa ris Saint-Germain. De Amsterdammers kwamen wel tien keer eerder in actie tegen een Franse opponent. CHAMPIONS LEAGUE 11-09-2014 Poen, Sterspelers en Grandeur DOOR SANDER ZELDENRIJK 1994/1995 Halve finales (AC Milan) 1997/1998 Groepsfase 2000/2001 Tweede groepsfase 2004/2005 Groepsfase 2012/2013 Kwartfinales (Barga) 2013/2014 Kwartfinales (Chelsea) De elegantste stad van Europa wil het elegantste voetbal van Europa. Probleemsupporters passen niet in de nieuwe koers die Paris Saint-Germain vaart en werden hardhandig uit het stadion verwijderd. Met de miljoeneninvesteringen en bijbehorende steraankopen (zie pagina 10) wisten ook de suppor ters van Paris Saint-Germain het Parc des Princes weer te vinden. Alle thuisduels zijn nagenoeg uit verkocht. Dat was in de periode 1985-2010 wel anders, toen de twee fanatieke groeperingen (Boulogne en Auteuil) lijnrecht tegenover elkaar stonden in het stadion. Dat escaleerde geregeld en bezorgde de club een negatief imago. In twee van elkaar onafhan kelijke rellen overleed er zelfs een supporter. Dat was voor de autori teiten en de beleidsbepalers, die tot dan toe uit angst niet durfden in te grijpen, het signaal om daadkrachtig te handelen. Hooligans werden uit het stadion verbannen, fans kregen een wil lekeurige stoel in het stadion en je kon als seizoenkaarthouder niet met meer dan vijf vrienden bij elkaar zit ten. Dat werkt vooralsnog. Parc des Princes is weliswaar stiller en saaier, maar er zijn minder ongeregeldhe den. Al eiste de Uefa wel veiligheids aanpassingen voor dit Europese rismebureau van Qatar de club jaar lijks voor tweehonderd miljoen euro. Criticasters als Rummenigge zien die constructie als een manier om financial fair play te omzeilen. De Europese voetbalbond Uefa legde PSG in mei een boete van zestig miljoen euro op. Daarvan wordt veertig miljoen terugge stort als de Franse club kan aantonen dat het bin nen twee jaar wél volgens de regels van financial fair play werkt. Bovendien kon de ambitieuze club maar een bedrag aan transfers uitgeven, waardoor alleen ver dediger David Luiz kon wor den gehaald van Chelsea. Al Khelaifi reageerde in de Franse pers fel op de woorden van Rummenigge en sprak zijn ergernis uit over het Uefa-beleid. "Ik weet niet of Michel Platini het Franse voetbal wil vernietigen, maar financial fair play is gewoon niet eerlijk. Er verandert door de regels helemaal niets. De grote clubs blijven groot, de kleine clubs blijven klein. Als we financial fair play niet aanpassen, vertrekken investeerders straks wel naar de Formule 1 en laten ze het voetbal links liggen," sprak hij dreigende taal. seizoen, nadat invalide Chelsea-sup porters vorig seizoen waren lastig gevallen. Dat duel werd ook ontsierd door supportersrellen in de binnen stad. De beleidsbepalers zien het sup- portersgeweld binnen de périphé- rique met lede ogen aan. Zoveel lelijkheid verdient Parijs niet, dat staat voor klasse, stijl, luxe. Kortom: de meest elegante stad van Europa. Die visie vertalen de Qatari ook naar de plaatselijke voetbalclub. PSG moet grandeur uitstralen. Met klin kende spelersnamen, zoals Ronal- dinho, David Beckham en nu Zlatan Ibrahimovic. Uitpuilende skyboxen vol met beroemdheden, en dus een net publiek dat zich voorbeeldig weet te gedragen. Op het veld moet hoofdtrainer Laurent Blanc met een attractie vere speelstijl dan zijn voorganger Carlo Ancelotti (4-4-2) de sportieve opgaande lijn continueren. Dat moet met het voorradige spelersmateriaal wel lukken. De wereldkampioen van 1998 laat zijn ploeg, net als Frank de Boer, in een 4-3-3-formatie opere ren met een controlerende midden velder. "Ajax is een erg goed team, met veel jonge spelers. Iedere groep is lastig, die van ons ook, maar het moet lukken," liet hij na de loting optekenen. Al Khelaifi droomde in Monaco hardop, geheel in stijl van het motto van de ambitieuze club: révons plus grand! Dat betekent vrij vertaald: 'droom groot'. "Ons doel is alle wed strijden in deze groep winnen. We spelen opnieuw tegen FC Barcelona, net als twee jaar geleden. Ik hoop dat we nu wel van ze winnen. Ik voel het respect waarmee andere clubs naar ons kijken. Dat maakt me trots. De finale? Waarom niet? Alles is moge lijk!" "Ik kan me niet voorstellen dat Paris Saint-Germain voldoet aan finan cial fair play. We kennen allemaal de geldstroom vanuit Qatar. Men sen kunnen het oneens met mij zijn, maar het zou niet mogelijk moeten zijn dat een rijke Qatarees de Cham pions League kan beslissen. Michel Platini deelt mijn mening op dit vlak." Bovenstaand citaat werd in februari tijdens een sportconfe- rentie opgetekend uit de mond van Karl-Heinz Rummenigge, algemeen directeur van Bayern München, een van de clubs die wél aan de regels van financial fair play zegt te voldoen. "Dit is niet overal in Europa het geval. De grote Duitse clubs zullen grote moeite hebben hun selecties op orde te houden als andere clubs de regels niet hoeven na te leven." De uitlatingen vielen slecht in het kantoor van PSG-president Nas ser Al Khelaifi. Hij runt de club die sinds 2011 in handen is van Qatar Sports Investments. De oud-tennis- prof hanteert daarbij een scherp vijf jarenplan en wijkt geen moment van zijn koers af. PSG moet de Cham pions League gaan winnen en in waarde de miljard euro overschrij den. Aan geld overigens geen gebrek. Jaarlijks stromen er tientallen miljoenen in de clubkas. Zo sponsort het toe- 1971/1972 Ajax - Olympique Marseille 4-1 (Cruijff 2, Swart, Haan) 1979/1980 Ajax - RC Strasbourg 4-0 (Schoenaker, Arnesen, Lerby, Ling) 1987/1988 Ajax - Olympique Marseille 1-2 (Larsson) 1992/1993 Ajax - AJ Auxerre 1-0 (F. de Boer) 1996/1997 Ajax - AJ Auxerre 1-2 (Babangida) 2002/2003 Ajax - Olympique Lyon 2-1 (Ibrahimovic 2) 2004/2005 Ajax - AJ Auxerre 1-0 (Maxwell) 2008/2009 Ajax - Olympique Marseille 2-2 (Enoh, Sulejmani) 2010/2011 Ajax - AJ Auxerre 2-1 (De Zeeuw, Suarez) 2011/2012 Ajax - Olympique Lyon 0-0 Maxwell scoorde tien jaar geleden de enige treffer in het treffen tussen Ajax en Auxerre

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 11