HET WAS POMPEN OF VERZUIPEN' De evolutie van de voorbereiding De voorbereiding van Ajax lijkt een kopie van die van vorig jaar. Is daarmee het ideale con cept gevonden? Een week Oostenrijk en De Lutte in historisch perspectief. Cees Koppelaar effende pad voor looptraining bij Ajax De voorbereiding is de mooiste periode van het seizoen, volgens Cees Koppelaar (74). In 1966 werd hij Ajax' eerste looptrainer. Een verdere duik in de geschiedenis. 8 VOORBEREIDING 31-07-2014 ajaxlife sctepij- ftlYSKOniUM De voorbereiding beginnen in Oostenrijk: het wordt vaste prik bij Ajax. "Je moet spelers continu blijven uitdagen' DOOR MIKE VAN DAMME Zijn ranke lichaam dansend op de pedalen, een geniepig glimlachje erbij, beseffend dat haast geen team genoot hem kan bijhouden. Je ziet het voor je hoe de iele Lucas Andersen de berg weggetjes rondom Neustift soepel oprijdt, wetende dat het zijn teamgenoten langzaam zwart voor de ogen wordt. Neustift im Stubaital is 's winters misschien een druk skioord, 's zomers wordt het steeds vaker bevolkt door paragliders, mountainbikers, wan delende gepensioneerden en sinds enkele jaren Ajacieden. Voor de derde keer in vijf jaar belegt de Amster damse club tijdens de seizoensvoor bereiding een trainingskamp in het Oostenrijkse dorp. Hier wordt de basis voor het sei zoen gelegd. Net als vorig jaar. De twee voorbereidingen zijn kopieën van elkaar, met de eerste oefenwed strijd tegen SDC Putten, een week Neustift, een week De Lutte en twee keer twee oefenwedstrijden op een dag. Trainer Frank de Boer lijkt dus een prima blauwdruk te hebben gevonden. Al stelt de trainer dat stilstand uiteindelijk achteruitgang betekent. "We moeten blijven kijken hoe we de voorbereiding kunnen ver beteren, hoe we kleine aanpassingen kunnen maken. Maar tot nu toe ben ik tevreden." Zo zijn de trainingsdagen in Oos tenrijk niet geheel identiek aan die van vorig jaar. "Ik wil niet zeggen dat het zwaarder is, het is op een of andere manier wel gehaaster," vertelt de trainer in het spelershotel in Neu stift. "Vorig jaar kon ik na een trai ning nog wel eens rustig zwemmen, nu helemaal niet. Hoe dat komt, weet ik ook niet. Het is na de training her stellen, eten, rust pakken en dan weer trainen." Revolutionair De lat moet omhoog en dus is de voor bereiding daar op aangepast. Het betekent een zwaarder programma, inclusief een paar bergetappes. Waar in Oostenrijk nog alleen tegen Wac- ker Innsbruck wordt geoefend, daar wordt het trainingskamp in De Lutte voorafgegaan en afgesloten met een dubbel oefenprogramma op de zater dag. Vorig jaar begon Ajax met deze opzet, en blijkbaar is het de techni sche staf bevallen. Na afloop van Ajax - Real Socie- dad noemt De Boer deze opzet zelfs 'revolutionair'. "We hebben dat echt zelf verzonnen," vertelt hij in de Aandachtig luistert Koppelaar naar hoe het er tegenwoordig aan toe gaat bij Ajax. Dat Björn Rekelhof - net als hij een oud-atleet - mede invulling geeft aan het programma voor de voorbereiding, stemt hem positief. "Tijden verande ren," concludeert hij. "Toen ik begon bij Ajax, in 1966, had ik niets te vertellen over de invulling hoor." "Ik heb wel eens voor Leo Beenhak ker een programma voor zes weken ge maakt," vertelt Koppelaar verder. "Was ik bijna de hele vakantie mee bezig. Dat was een hele klus. Periodisering was destgds, ik heb het over eindjaren ze ventig, nog helemaal niet bekend in het voetbal. Ik weet niet of Leo er ooit iets mee gedaan heeft." Koppelaar was een van de pioniers in de voetbalwereld op het gebied van looptraining. In 1966 werd de atletiek- trainer door Rinus Michels naar Ajax gehaald. In eerste instantie voor het tweede elftal. "We trainden een keer per week op de atletiekbaanvan AV'323, in de buurt van De Meer. Michels kwam altijd mee. Het was iets nieuws, dus het was voor mij ook pompen of verzuipen." Ruimte Michels was zo enthousiast dat hij de destijds pas 27-jarige Koppelaar ook voor het eerste elftal vroeg. "Spelers moeten het verschil voelen, trainers moeten het zien. De één vond het prach tig, zoals Barry Hulshoff. Wim Suurbier vond het niets. Hg zei: 'Ik heb genoeg snelheid.' Dat was ook zo. Starten en draaien kon hij niet goed, maar op de zestig meter was hij de snelste." Uiteindelijk zou Koppelaar net als Michels tot de eerste Europacupwinst in 1971 bij Ajax blijven. Koppelaar kwam aan het einde van de jaren zeventig te rug om nog eens tien jaar aan het hoofd stuk Ajax toe te voegen. Verder bleef hij actief in de atletiek en het hockey. Terug naar Ajax. "De voorbereiding was de mooiste periode. Dan kon je echt het verschil maken, kwam je het best tot je recht. Ik heb nog boekjes vol lig gen met meetwaarden van de spelers. Sommigen zag je in een paar weken echt vooruitgaan. Tijdens het seizoen, vooral met Europacupwedstrijden, was het vooral uitlopen." Koppelaar zei het al, periodisering was niet iets waar trainers aan dach ten. Hoe anders is dat nu. Elke speler wordt gemonitord, en er zijn individuele trainingen. "Dat is een goede ontwik keling," aldus Koppelaar, die nog altijd werkzaam is als (loop)trainer, en onder andere de Oranje-hockeysters bege leidde richting de Olympische Spelen en het afgelopen WK. "Meten is weten, maar je moet wel realistisch blijven. Timing, balgevoel en creativiteit kun je niet in cijfers uitdrukken. Dat blijven de belangrijkste facetten in het voetbal." Marco van Basten en Sonny Silooy luisteren naar Cees Koppelaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 9