Is De Toekomst ook een talentenfabriek van trainers? 'LIJN DOORTREKKEN IN TOPKLASSE' AJAX VROUWEN MEER IN BALANS OPSTAPPLAATS JONG AJAX Jaap Stam (net 42) debuteert dit seizoen bij Jong Ajax als hoofdtrainer. Is het beloften- team voor beginnende oefenmeesters een succesvolle springplank? John van den Brom vindt van wel. ajaxlife DE TOEKOMST W 31-07-2014 AJax Zaterdag 1 is onder trai ner Bart Logchies (50) in drie Jaar t(Jd opgerukt van de eer ste klasse naar de topklasse. Hierdoor is Alax dit seizoen in de eredivisie, eerste divisie en topklasse vertegenwoordigd. "We zitten in dezelfde succes- stroom als het eerste," grapt Logchies. "Dit seizoen willen we de opwaartse lijn doortrekken." Logchies is benieuwd hoe z(|n ploeg het vertrek van topsco rer Dennis Kaars zal opvangen. De spits verruilde AJax na drie Jaar voor de ambitieuze Am sterdamse zondaghoofdklasser De D(jk. Logchies haalde Joost HeU (AFC) als opvolger, maar h(J scheurde half Juni z(Jn kruis band en mist vrijwel het gehele seizoen. "Gelukkig hebben we met Kid Ronday nog een andere talentvolle spits," aldus Log chies. De competitie begint op 23 augustus met een uitwedstrUd tegen Barendrecht. De eerste kraker op eigen veld volgt een week later, op 30 augustus, te gen Spakenburg. (SZ) AJax Vrouwen gaat het der de seizoen in en daarin wil de ploeg voor het eerst de lands titel behalen. "Die druk leg ik mijn speelsters niet op," zegt trainer Ed Engelkes. "Maar als ze het zelf gaan roepen, is dat prima." De oefenmeester beschikt dit seizoen over een selectie die meer in balans is. "Voorin kra gen we met het aantrekken van Loïs Oudemast en Marlous Pie- ete meer mogelijkheden. De te rugkeer van Anouk Hoogend'Jk kwam eerder dan verwacht. Z'J zal dit seizoen niet op het mid denveld maar in de defensie gaan spelen. Verder vind ik dat we dit seizoen harder moeten gaan trainen. Elke dag meer dan honderd procent geven. Als dat niet gebeurt, moeten speelsters elkaar durven aan spreken. Dat is lastig, maar ze moeten uit hun comfortzone komen." Engelkes, die z()n laatste con tractjaar ingaat, combineert AJax Vrouwen dit seizoen met het mannenteam van hoofd klasser VVOG uit Harderwijk. "Al met al wordt het weer een leerzaam Jaar." (SZ) Frank de Boer, ooit aangesteld als jeugdtrainer door John van den Brom, sloeg Jong Ajax over en stapte van als trainer van Ajax A1 direct over naar het eerste. 'Jong Ajax was zeker een springplank' n zijn laatste seizoen bij Ajax verruilde hij het veld voor het kantoor. Aron Winter ging Jong Ajax trainen, samen met Maarten Stekelenburg. Leuk detail: Van den Brom stelde in zijn laatste seizoen als hoofd jeugdopleiding Frank de Boer aan als debu terend jeugdtrainer van Ajax Dl. "Hij lijkt nog steeds dezelfde persoon als des tijds. Maar dat is natuurlijk niet zo. Franks grote kwa liteit is dat hij onder alle omstandigheden zichzelf lijkt te blijven. Daarnaast heeft hij een goede staf om zich heen verzameld om mee te werken. Dat doet hij goed. Dat is ook mijn manier van denken en werken." Uiteindelijk vertrok Van den Brom zelfbij Ajax omdat hij het veldwerk miste. 'Springplank'Jong Ajax deed hem belanden bij AGOVV. Vervolgens behaalde hij later in zijn loopbaan Europees voet bal met ADO Den Haag en Vitesse en werkte hij nog voor Anderlecht. In Brussel pakte hij in zijn eerste seizoen de titel en de Belgische Supercup, maar kreeg hij vorig sei- Wordt Jong Ajax voor Jaap Stam ©en springplank? zoen zijn ontslag na tegenvallende prestaties. "Jong Ajax was voor mij zeker een springplank," besluit hij. "Je kunt werken met de grootste talen ten van Nederland. Als beginnend trainer val je dan echt met je neus in de boter." Ajax trainen, maar wisselde de Al in voor de functie van hoofd jeugd opleiding. "Die combinatie was achteraf wat overdreven en bij een club als Ajax eigenlijk niet te doen. Voor een deel was het mijn eigen schuld, want ik wilde zelf een elftal blijven trainen. Als hoofd jeugdop leiding leerde ik managen en was ik verantwoordelijk voor 25 jeugd trainers en de scouting." Kantoor Tn 7iin 1nnt«tp hii DOOR SANDER ZELDENRIJK Jaap Stam deed als assistent-trainer in Zwolle en Amsterdam al ruime ervaring op. Eind vorig seizoen werd hij gelinkt aan AC Milan, tot Clarence Seedorf daar zijn ontslag uit de krant moest vernemen. De voormalige topverdediger staat dit seizoen voor het eerst als hoofdtrai ner voor de groep. In tegenstelling tot collega Andries Ulderink beschikt Stam nog niet over zijn trainersdiploma. Die hoopt hij dit seizoen te halen als hij aan de cursus Coach Betaald Voetbal begint. Zijn stageplek mag duidelijk zijn. "Ik wil altijd hoger en kan nu stappen in mijn ontwikke ling maken," liet hij eerder al weten op het digitale thuis van de club. Ambitieuze, beginnende hoofd trainers: tot die categorie behoorde John van den Brom tien jaar gele den ook. De oud-Ajacied speelde van 1994 tot 1996 in Amsterdam en keerde in 2004 als trainer terug op het rood-witte nest. Samen met zijn vriend Fred Grim volgde hij het duo John van 't Schip en Marco van Basten op bij Jong Ajax. "Ik was net gestopt als speler en had daarvoor alleen een jaartje de hoofdklasser Bennekom getraind," blikt Van den Brom terug. "Louis van Gaal, toentertijd technisch directeur bij Ajax, benaderde me en gaf me met Jong Ajax een droom- start voor een nieuwe carrière. Hoewel talent ontwikkeling toen al centraal stond, werden we dat seizoen ook kampioen. Niet alleen met Jong Ajax, maar ook met de Al, die ik er tegelijkertijd bij deed." Van den Brom, in het geruchten circuit gezien als mogelijke opvol ger van Frank de Boer, leerde bij Jong Ajax naar eigen zeggen vooral goed managen en spelers individu eel te benaderen. "Ik werkte met achttien spelers, maar dat was geen vaste selectie. Op zondag keek ik bij het eerste. Vervolgens gingen we na afloop naar de trainerskamer van Ronald Koeman. Daar dronken we bij winst een wijntje en kreeg ik te horen welke spelers ik die week tot mijn beschikking had. Soms zaten daar teleurgestelde spelers van het eerste elftal bij, waardoor er ook jeugdspelers afvielen. Dat aan beide kanten goed kunnen mana gen, vond ik uiterst leerzaam." Zijn tweede seizoen werd nog zwaarder. Van den Brom bleef Jong Bij welke club gingen de debuterende trainers van Jong aan de slag als hoofdtrainer na hun avontuur bij het Amsterdamse belofteteam? Periode: 2011-2013 2009-2010 2006-2007 2004-2006 2003-2004 Trainer: Gery Vink Fred Grim Aron Winter John van den Brom Marco van Basten Na Jong Ajax: Ajax A2 A1, nu hoofdtrainer Almere City FC Toronto AGOVV Bondscoach Nederland, nu AZ

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 8