'REDELIJK SNEL OP ALLE METERS' 31-07-2014 JL X Van welke aankoop verwacht je het meest? Spits Zivkovic ontleedt zichzelf TORINSTINKT BALCONTROLE KOPPEN SCHIETEN SNELHEID DRIBBELEN KAATSEN ajaxlife PORTRET -| -f zelf nooit gehaald, maar hij zorgt er wel voor dat de talentvolle Milik niet de verkeerde keuzes maakt. Hij stalt de spits bij Rozwój Katowice, waar Milik op zestienjarige leeftijd in het eerste elftal debuteert. Een jaar later speelt hij bij Górnik Zabrze, op het hoogste Poolse podium, om een half jaar later alweer te verkassen naar de Bundesliga. Zelf kunnen we de statistieken er wel bij zoeken. In Leverkusen speelt Milik maar zes duels, zonder te sco ren. Het seizoen 2013/2014 speelt hij op huurbasis bij Augsburg: achttien duels, twee treffers. In totaal heeft hij ook negen interlands voor Polen achter zijn naam, waarin hij eveneens twee keer trefzeker is. Bij Jong Polen gaat het een stuk beter: acht duels en negen doelpunten. En nu dus minimaal een jaar Ajax. Intelligent Milik praat. Zijn buigriep is deze vrijdagochtend geheel over, hij lijkt ook wat meer plezier in de training te beleven, en vindt het prima om te praten met de media. Sterker nog: hij neemt de tijd en is redelijk open. Zijn Duits blijkt ook zeer behoor lijk. Het onderstreept wat Buncol en ook Leverkusens jeugdbe geleider Frank Ditgens, zeg gen. Ditgens vrouw heeft de jonge Milik Duitse les gegeven. "Hij is een zeer intelligente jongen, die zich gemakkelijk weet aan te passen en snel onze taal sprak," aldus Ditgens. "Het Neder lands zal hij ook wel snel onder de knie hebben." Milik neemt dus de tijd, vertelt dat Ajax hem in de eerste weken 'zeer goed' is bevallen. "Dit is een ploeg met een goed karakter, en heel veel talent. Ik ben heel tevre den. Er was ook interesse van andere Duitse en Engelse ploegen, maar dat was niet wat ik zocht. Bij Ajax krijg ik de kans om me te ontwikkelen, om veel speelminuten te pakken. Dat Ajax ook nog eens Champions League speelt, vind ik een bonus." Ajax en spitsen, het blijft vaak een lastig verhaal. Lang niet alle aanvallende aankopen werden een succes. Tijdens de trainingen en oefenwedstrijden blijkt ook dat Milik en zijn nieuwe teamgenoten aan eikaars speelstijl moeten wen nen. Toch stelt de Pool dat hij in Augsburg en bij het Poolse nationale Zivkovic 43% Milik 30% Viergever 14% Muric 13% team min of meer speelde in de stijl van Ajax. "Ajax heeft wel een spe cifieke tactiek, maar het vroeg druk zetten ken ik wel. Ik snap wat er wordt verwacht van me." Oordelen En dan houdt hij ineens op met praten. De vraag wat zijn sterke en zwakke punten zijn, wil hij niet beantwoorden. Hij laat alleen los dat hij nog jong is en veel moet leren. Specifiek ingaan op handelingen als koppen en dribbelen - waar Richairo Zivkovic wel over praat - wil de Pool niet. "Ik vind het te moeilijk om daar zelf over te oordelen. Vraag maar aan de trainer." Dat doen we ook. Na Ajax - Real Sociedad, waarin Milik met een krachtig schot met links de gelijkma ker maakt, leggen we Frank de Boer dezelfde vraag voor. "Ik denk dat hij veel stappen kan maken. Hij heeft natuurlijk een fantastisch linker been, kan de bal goed afscher men, maar hij moet nog leren hoe wij willen spelen. Dat is een kwestie van tijd." Dat hij een stille jongen is, baart De Boer geen zorgen. "Hij is de taal nog niet echt machtig. Dan is een nieuwe speler vaak nog wat gereser veerd. Maar hij is erg leergierig, pro beert al Nederlands te leren." De trainer maakt zich geen zor gen, zijn roommate niet, en ook zijn landgenoot Buncol niet. En Milik zelf ook niet, aangezien hij ook zonder Herman Pinkster gewoon zijn verhaal wil doen. "Ik weet niet hoe het hier gaat lopen, maar als ik goed speel, wil ik hier graag blij ven," besluit Milik, die liever niet de 'nieuwe Lewandowski' wordt genoemd. "Dat hebben journalisten ervan gemaakt. Ik ben Arek Milik. Ik wil mijn eigen geschiedenis maken." Het is wachten op de ware Arek Milik. DOOR KEVIN VAN NUNEN "Ik creëer zelf wel gemakkelijk kancen, maar het rendement kan altijd hoger. Afgezet tegen het aantal speelminuten, heb ik het wel goed gedaan vorig seizoen. Er zaten ook wel een paar mooie goals bij. Ik ver gelijk mezelf niet graag met andere spitsen. Je moet uit eindelijk je eigen stijl ontwik kelen." "Ik beheers dat redelijk, ik ben ook niet de kleinste speler, dat scheelt. Bij Ajax moetje veel be ter de bal kunnen vasthouden dan bij FC Groningen. Ik sta nu ook veel verder naar voren dan ik gewend was. Dat is even om schakelen, maar het went snel. Bij FC Groningen speelden we toch meer op de counter. In de jeugd ging het vasthouden van de bal gewoon goed, maar dat was natuurlijk een ander niveau dan het eerste elftal van Ajax." "Ik vind het moeilijk en ik heb er nog nooit écht op getraind, dus vandaar dat het niet ge weldig is. Ik ben redelijk lang, ik moet gewoon veel beter kun nen koppen. Ik heb bij FC Gro ningen in korte tijd in veel ver schillende teams gezeten, veel verschillende trainers gehad, dus kwam het niet echt aan de orde. Ik heb de kopgalg bij Ajax nog niet gezien. Ik hoop dat het er snel van komt." "Dat gaat redelijk. Ik heb in de voorbereiding wel speciale oefe ningen gedaan met Dennis Berg kamp. Die gingen wel goed. Na tuurlijk schiet je de bal wel eens ver over, helemaal op trainin gen. Daar probeer je toch wat harder te schieten, de uiterste hoeken van het doel te vinden. In de wedstrijd schiet je toch meer op gevoel." "Dat is wel een sterk punt. Of ik juist snel ben op de eerste meters? Ik ben redelijk snel op alle meters. Ik heb nooit speci ale looptrainingen gehad, ben vanuit mijn zelf wel redelijk explosief. Met Ruben Jongkind (looptrainer Ajax, red.) heb ik nog geen contact gehad. "Ik kan wel dribbelen, maar qua passeeracties moet het wel be ter. Je moet ook in het straf schopgebied een paar manne tjes kunnen uitkappen. Dat kan beter, ja. Ik voetbal, zoals de meeste spelers, vooral op ge voel. Als je echt ziet wat een ver dediger doet, kun je zelfs van een mislukte actie iets leren voor het volgende duel. De meeste verde digers uit de eredivisie ken ik ook "Ja, dat kan ik goed. Daar is niets op aan te merken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 12