I '1 Voorbereiding laatste 5 jaar ajaxlife VOORBEREIDING Q 31-07-2014 Jaar Trainer: Weken: Trainingskamp: Oefenduels: 2010 Martin Jol Vijf Oostenrijk 7 2011 Frank de Boer Vijf De Lutte Duitsland 7 2012 Frank de Boer Zes De Lutte Engeland 8 2013 Frank de Boer Vijf Oostenrijk De Lutte 6 2014 Frank de Boer Zes Oostenrijk De Lutte 8 En dan ook nog eens op zaterdag een wedstrijd. Na drie dagen liep je op eieren, had je overal spierpijn." Het is nu haast niet meer denk baar, zes wedstrijden in evenveel dagen. En dat ook nog eens met een selectie van zestien man, waar door bijna iedereen elke avond aan de bak moest. Van Dord: "En dan vonden Johan (Cruijff, red.) en Piet (Keizer, red.) het vaak na een helftje wel genoeg. Ik weet dat Ruud Krol als trainer van KV Mechelen (1989, red.) eenzelfde voorbereiding wilde doen als wij die kenden als speler. Na drie dagen had hij geen elftal meer over. Of de belastbaarheid lager is nu? Dat weet ik niet. Het is gewoon heel anders." Spelers worden ook eerder afge remd. Lopen de meters in het rood, krijgen ze rust. De wetenschappe lijke benadering heeft de voorbe reiding voorgoed veranderd. Maar wat zijn andere grote veranderingen geweest? Van Dord: "Ik weet nog wel dat in de beginjaren negentig Jos Geijsel het nut van de duurloop had onderzocht. Hij kwam tot de conclusie dat je beter meteen met de bal kon gaan trainen, wat natuurlijk veel functioneler is voor een voetbal ler. Het werkte. Onze jongens waren een heel seizoen fit, konden negentig minuten lang domineren." Overigens is de duurloop anno 2014 nog steeds niet helemaal afge schaft. Na een zware training wor den de spelers soms nog onderwor pen aan een duurloop. "Vooral voor de mentaliteit," aldus Van Dord. "Ze denken dat ze moe zijn na de trai ning, maar merken met zo'n duur loop dat ze hun grenzen dan echt nog niet hebben bereikt." Tablet Hij is misschien wel de Ajacied met de meeste persaanvragen gedurende de week in De Lutte. En dat terwijl Tom Stevens geen bal zal aanra ken. De embedded scientist - om even een moeilijk woord te gebrui ken voor de wetenschapper - krijgt vooral veel bekijks door zijn tablet en de meetapparatuur van Adidas die op het trainingsveld van SV De Lutte staan. Door Stevens en Rekelhof wor den tijdens de trainingen verschil lende waarden bij de spelers geme ten. Natuurlijk de hartslag, maar via de gps kunnen ook acceleratie en loopafstanden bijvoorbeeld worden bepaald. En daarmee eigenlijk de zwaarte van de training op individu eel niveau. De spelers merken er maar wei nig van. Ze dragen een extra vestje met een gps-kastje in de nek. "Daar voel je eigenlijk niets van," aldus Lasse Schone, die de huidige situ atie best wil vergelijken met die van toen hij als profvoetballer begon, nu ongeveer tien jaar terug. "Toen werd er ook van alles gemeten in de eerste weken van de voorbereidin gen, maar waren het nog allemaal van die enorme apparaten. Nu dra gen we een klein kastje. Je kunt zelfs niet meer afsnijden bij een duurloop, want dat is meteen te zien." Rekelhof herkent de enorme sprong voorwaarts die de weten schap in het voetbal heeft gemaakt in het laatste decennium. Terwijl hij op een hekje gaat zitten langs het trainingsveld in De Lutte en toekijkt hoe de spelers zich richting de hand tekeningenjagers bewegen, begint de performance coach te vertellen. "We krijgen steeds meer objectieve data tot onze beschikking. Alles kun je meten. In het verleden werd veel op fingerspitzengefühl gedaan en op basis van ervaring. Het is heel anders werken." Gemakkelijker ook, moet hij toe geven. Een trainer hoeft niet meer aan te voelen of een speler zijn eigen grenzen overtreedt, het is allemaal waar te nemen op een tablet. En dus kunnen grenzen ook gemakkelijker opgezocht worden. De voorberei ding op het seizoen kan zo optimaal gebruikt worden. "We weten nu beter wat er nodig is om een speler echt topfit te krijgen." Nicolai Boilesen in actie tegen Achilles '29. Ajax oefende wederom twee keer op een dag. hitte van Harderberg. Björn Rekel hof, Ajax' performance coach, kwam volgens De Boer met het idee. De achterliggende gedachte: alle spe lers krijgen op dezelfde dag speel tijd, zodat ze wat belasting betreft op een gelijk niveau blijven gedurende de voorbereiding. "En het houdt de spelers gemotiveerd, want iedereen krijgt een kans," aldus De Boer. Het klinkt allemaal heel logisch, toch is Ajax de enige ploeg in Neder land die zo te werk gaat. "Het is logisch, maar je moet er eerst opko men," grapt De Boer. "Dat is vaak zo met de mooiste ideeën." Voetbal evolueert en de voorbe reiding evolueert daarin mee. Trai ners proberen uit. Behouden hetgeen dat werkt, schrappen hetgeen dat geen effect sorteert. Hoogtestages in Oostenrijk en twee wedstrijden op één dag: het werkt. En dus kan het zomaar zijn dat volgend jaar - als De Boer trainer blijft uiteraard - een zelfde voorbereiding wordt gepland. "Dat kan, maar wat ik al zei: stil stand is achteruitgang. Dus elk jaar probeer je wat aan te passen." Masseur Evolutie. Als iemand daarover kan meepraten is het fysiotherapeut Pim van Dord. De oud-speler van Ajax is een van elf mensen in het begelei dingsteam die mee is naar Oosten rijk en De Lutte. Zo extreem als bij Oranje tijdens WK - 28 begeleiders op 23 spelers - is het niet, maar het verschil met Van Dord zijn eerste ervaringen in De Lutte blijft groot. De fysiotherapeut heeft na een van de trainingen wel vijf minuutjes om over de voorbereiding van 'vroe ger' te praten, en is uiteindelijk een halfuur aan het woord. "Toen ik in 1973 voor het eerst meeging naar De Lutte, als negentienjarige jongen, ging de trainer mee, een assistent trainer en een masseur, die niet eens mocht masseren," begint hij. "Kijk wat er nu rondloopt: vier trainers, twee fysiotherapeuten, een dokter, een masseur, twee materiaalmensen en een teammanager. De hele groep rondom het elftal is groter gewor den." Dat is niet het enige verschil. Hoewel de voorbereiding intensie ver is dan vorig jaar, stelt Van Dord dat in de jaren zeventig de belasting voor de spelers in De Lutte veel gro ter was. "We begonnen 's ochtends om half acht met een duurloop door de weilanden, na het ontbijt gingen we voor het kortere sprintwerk naar het bos, 's middags werd getraind en 's avonds hadden we een oefenwed strijd. En dat vijf dagen achter elkaar. Kracht Vraag is natuurlijk in hoeverre de wetenschap het programma in de voorbereiding bepaalt. "Nooit hele maal," is het korte maar duidelijke antwoord van Rekelhof. "Wij doen alles als een team, dat is ook de kracht van het Nederlandse werken. Eerst bepalen we wat voor arbeid de spelers moeten verrichten, daarna wordt gekeken hoe dat op een voet ballende manier kan. Tachtig pro cent van de tijd zijn de spelers bezig met de bal. Het is natuurlijk de kunst om de spelers een heel seizoen fit te houden." De basis wordt nu gelegd, in de voorbereiding, met een kleine stu ring in de winterstop waar nodig. De tijd om spelers die basis mee te geven wordt echter steeds korter. "Tien jaar terug had je in de winterstop nog vier of vijf weken na kerst om je voor te bereiden op de tweede seizoens helft. Dat heb je nu niet meer. Over tien jaar zal het nog minder zijn. De speelkalender raakt steeds voller. Ik zie dat niet veranderen." En dus wordt de vakantie van de spelers eigenlijk ook steeds belangrij ker. Niet voor niets krijgt elke Ajacied een persoonlijk trainingsprogram maatje mee voor tijdens de weken op het strand of bij het zwembad. Rekel hof: "Ik zeg ook altijd tegen onze spe lers: de grootste concurrentiestrijd is in de vakantie. Hoe kom je terug op dag één? Daarna is het al snel kilo meters maken. Als je niet goed terug komt van vakantie, hang je achter die kar. Dan wordt het heel lastig naar het gewenste niveau te groeien." Nu het seizoen begint, is het vooral onderhouden. En afwachten of de voorbereiding niet te intensief was. Het luistert nauw. Zowel te veel als te weinig arbeid is niet goed. De wetenschap helpt. Ervaring ook. "Van elke voorbereiding leer je," aldus Van Dord. "Voor spelers moet het ook een uitdaging blijven. Je kunt niet elk jaar hetzelfde doen. Meestal kunnen ze ook meer aan dan ze den ken. Dat is iets wat niet veranderd is." Björn Rekelhof informeert Lerin Duarte over zijn hartslag en acceleratie. *5

Ajax Life (vanaf 1994) | 2014 | | pagina 10