'NET ALS BIJ DE MANNEN ZULLEN WE GEEN DURE SPEELSTERS UIT HET BUITENLAND HALEN' Engelkes kijkt tevreden terug op debuutjaar Ajaxvrouwen Ed Engelkes (49) is als hoofdtrainer van Ajax Vrouwen bezig aan een driejarig pro ject. In deze special kijkt hij terug op een bijzonder debuutjaar. 'Dat die meiden alle maal lid werden gemaakt van de vereniging vond ik een mooi statement van een man- nenbolwerk als Ajax.' VROUWEN 4 4 ajaxlife 16-05-2013 X X Laag; pitje je aan- 'Dit is geen campingelftal' Engelkes zelf hoopt met zijn speel sters het driejarig project af te ron den. Al is hij al aan het doorselecte- ren. Volgend seizoen zullen er drie speelsters vertrekken en hoopt hij er evenveel aan te trekken. Wat hij daarna gaat doen? "Uitein delijk liggen mijn ambities in het mannenvoetbal," aldus de cursist coach betaald voetbal. "Ik vind het mooi dit project met Ajax mee te maken. Ik heb veel erva ring en voel dat ik met deze groep nog een nieuwe stap omhoog kan maken." Wat dat betreft heeft hij een advies voor de ambitieuze speelsters in zijn selectie die op ter mijn aan een buitenlands avontuur denken. "Dat is een gezonde ambitie. Zeker als je nog jong bent, ie stu die er bijna opzit en DOOR SANDER ZELDENRIJK Ed Engelkes oogt een dag na de huldiging van de Ajaxmannen ontspannen in de kantine van De Toekomst. Hij wisselt daarbij in kort tijdbestek felicitaties uit met Wim Jonk, Alfons Groenendijk, Gery Vink, scout Roy Wesseling en de persvoorlichter van Jong Ajax. Wie nog mocht twijfelen of Ajax Vrouwen geïntegreerd is in de club, krijgt daarmee meteen een bewijs. Een slordige zes maanden geleden was Engelkes minder ontspannen. Commercieel directeur Henri van der Aat had hem vier maanden eerder aangesteld als hoofdverantwoordelijke voor de vrouwentak, waarbij hij tevens de opdracht kreeg een jeugdopleiding op te zetten. En toen moest Van der Aat vertrekken. "Dat was wel even vreemd. In die periode maakte ik me wel zorgen over hoe alles zou inbedden, maar uiteindelijk is dat proces probleemloos verlopen." Van de nieuwe directie maakten Marc Overmars (Arsenal, red.) en Edwin van der Sar (Manchester United, red.) tijdens hun actieve loopbaan al kennis met vrouwenvoetbal. "Dat is een voordeel," erkent Engelkes. "Voor de directiebenoeming liet het technisch hart ons al weten dat ze er positief in stonden, maar het blijft altijd afwachten hoe beleidsbepalers erin staan. Zij zijn allemaal positief en zijn bereid dingen voor ons te doen." Sportief gezien kende het debuut seizoen twee gezichten. Engelkes formeerde in twee weken een elftal met ervaren spelers en jonge talen ten, zoals de clubfilosofie min of meer voorschrijft. Hij spreekt van een versnipperende voorbereiding, resulterend in wisselende resultaten in het najaar. Daardoor moest Ajax in de nationale competitie nog behoor lijk aan de bak om zich te plaatsen voor de kampioensgroep in de BeNe League, na de winterstop. "Ik had verwacht dat het gemak kelijker zou gaan. Normaal gesproken heb je een heel sei zoen. Nu moes ten we ons in de eerste veer tien wedstrijden meteen plaatsen. Het resultaat heeft veel te veel centraal gestaan, in plaats van zaken als ontwikkeling en speelstijl. Natuurlijk, bij Ajax moet je altijd winnen. Dat is ook een prima gedachte, maar het moet ook gaan op de manier zoals we dat graag willen. In de tweede seizoenshelft ging dat veel beter, al is het ons niet gelukt FC Twente van de troon te stoten." De Ajaxvrouwen eindigen het seizoen waarschijnlijk achter Standard Luik en FC Twente. Zij sluit bij het Nederlands elftal. Ik denk alleen dat de meeste van die meiden er verstandig aan doen nog twee jaar bij Ajax te blijven." Directeur voetbalzaken Mare Overmars wordt in ieder geval net jes van alles op de hoogte gehou den. "Mare weet van de hoed en de rand wat betreft het vrouwenteam. We bespreken op dit moment vooral budgetzaken, maar hij probeert ook mee te denken over de toekomst van de vrouwenselectie binnen Ajax. We hebben de toezegging gekre gen dat we een kleine stap kunnen maken als we ons willen verbeteren met nieuwe speelsters. Maar net als bij de mannen zullen we geen dure speelsters uit het buitenland gaan halen." Eerst moet gekeken worden naar talentvolle jeugd. De talentendagen lijken de club ook iets moois op te kunnen leveren. "Van de negenhonderd deelnemers bleven er zestig over. Die lieten we onderling wedstrijden spelen. De speelsters die overblijven, zullen we goed in beeld houden. Misschien dat we voor hen gezette tijden trainingen gaan organiseren. We hebben nu in ieder geval een database met namen." tureerd een onder vijftien, onder zeventien, belofteteam en eerste elftal staat. "Die opdracht kreeg ik wel mee van Henri van der Aat, maar dat geld is er nu nog niet en dan kunnen we onze energie beter in het eerste- en opleidingselftal stoppen." zullen volgend seizoen Champions League spelen, Ajax rest de eigen competitie. Het zij zo. Engelkes ziet andere winstpunten. "We hebben onszelf op een positieve manier gepresenteerd binnen de club. We voelen ons onderdeel van Ajax. Dat is knap. Dit is geen campingelftal. Het moest wel gedragen worden binnen de vereniging. Dat die meiden allemaal lid werden gemaakt vond ik een mooi statement van een mannenbolwerk als Ajax." Engelkes weet wat hij nodig heeft om het vrouwenvoetbal vol gens zijn visie serieus neer te zetten binnen Ajax. Op dit moment wordt er gekeken naar het benodigde bud get. "Er was dit seizoen geen vast gesteld budget. Voorafgaand aan het seizoen konden we alleen een inschatting maken. Na een jaar kunnen we dat veel beter inschatten en daar praten we nu dan ook over." "Als vrouwentak moeten we nadenken hoe we extra inkomsten kunnen genere ren. Wij zijn interessant voor sponsors, dus daar zul len we tijd en energie in moeten stoppen. De huidige sponsoren zijn erg enthousiast over het vrouwenvoet bal binnen Ajax en proberen waar mogelijk mee te denken met ons. Bij FC Twente is het vrou wenvoetbal al geïntegreerd in het sponsor pakket." Het opzetten van een eigen jeugdop leiding staat nog even op een laag pitje. Ajax kan nog niet mee met FC Twente, waar gestruc-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 8