Op De Toekomst draait alles om de 'mindset' Wim Jonk (46), technisch manager boven bouw, blikt in deze special terug op het afge lopen opleidingsjaar en kijkt alvast vooruit naar het nieuwe seizoen. 'Op een gegeven moment moet intuïtie vertaald worden naar rendement.' ajaxlife INTERVIEW Q 16-05-2013 Wim Jonk feliciteert rechtsback Terry Lartey Sanniez van de B1dat afgelopen weekeinde landskampioen werd. Tk zoek altijd een uitdaging' DOOR SANDER ZELDENRIJK Welke stappen hebben jullie dit seizoen binnen de jeugdoplei ding kunnen zetten? "We zijn vooral bezig geweest het teamdenken minder belangrijk te maken. Uiteindelijk draait het om de ontwikkeling van een individu in een leeftijdsfase. Dat is dit sei zoen ook onder de jeugdtrainers doorgedrongen. Daarnaast is de individuele training uitgebreid met een fysiek ochtendprogramma voor A-junioren. Hiermee verwachten we fysiek sterkere spelers af te leve ren aan het eerste. Het belangrijkste is dat we een jeugdspeler de beste prikkel kunnen geven die er is. Als een speler dat oppikt, maak je via intensieve individuele begeleiding pas echt stappen. Alles draait om bewustwording, de 'mindset'. Daar naast hebben we de organisatie van De Toekomst op alle onderdelen verder geprofessionaliseerd." Waar haalde je zelf het meeste voldoening uit? "Uit het beter maken van spelers. Dat kan in hele kleine dingen zit ten. Ik zoek altijd een uitdaging. Als een speler zelf verantwoordelijkheid hierin neemt, is dat het mooist. Dat spelers graag met jou trainen omdat jij ze op een bepaalde manier raakt, is een groot compliment. Als ik kijk welke spelers vorig seizoen vanuit de A-junioren zijn doorgestroomd naar het eerste elftal geeft dat ook een goed gevoel." Video-analyse neemt een steeds prominentere plek in binnen de opleiding? "We gaan komend seizoen intensief werken met de skillbox, een IT- systeem dat ontworpen is als visueel hulpmiddel voor spelers en trainers. Ik heb dit in samenwerking met Johan Cruijff, Dennis Bergkamp en Ruben Jongkind vorig jaar inge zet en is nu bijna klaar. Samen met de trainers bekeken we wat er op elke specifieke veldpositie gevraagd wordt van een speler. Daarbij beoor delen we een talent op allerlei onder delen. Sommige jongens spelen veel op intuïtie. Dat is prima, maar op een gegeven moment moet intuïtie vertaald worden naar rendement. Wat is dat en waar haal je dat? Per onderdeel, bijvoorbeeld 'balbeheer- sing', 'beweging' en 'positiespel', scoort een speler een bepaald per centage. Daardoor krijg je sneller inzicht waar de prioriteit bij een talent ligt. Uiteraard kun je ieder aspect uitlichten. Digitaal, zodat spelers dat ook thuis op hun iPad kunnen zien. Alle tests die we doen, zijn erin verwerkt, alsmede wed- strijdbeelden. Zeker naar spelers, ouders en zaakwaarnemers wordt dit een mooi middel om ze een spie gel voor te houden." Extra video-analyse kost extra tijd. Waar halen jullie die van daan? "We zijn aan het kijken hoe we bij de A-junioren meer tijd kunnen gene reren door ze ook in de ochtend te laten trainen. Daartoe moeten we de organisatie van de studie zo inrich ten dat we met een aantal scholen afspraken maken, zodat we tijd cre- eren. Dat is nodig zodat we niet alles in drie uur hoeven te proppen." Helpt dit ook spelers vroeger volwassen te maken? "Waar het om gaat is dat spelers bewuster worden van hun eigen kwaliteit en waar ze op moeten ver beteren. De volgende stap is dat spelers moeten leren rendement uit eikaars kwaliteit te halen. Dat pro ces gaat met vallen en opstaan. Als je een goede buitenspeler bent maar je hebt geen goede samenwerking met de middenvelder die achter je staat, dan heb je een probleem. Doordat ze het leren zien, gaan ze bewustwor ding krijgen. Als ik met een speler beelden bekijk, laat ik hem ook eerst zelf aan het woord. Dan leer ik hoe zo'n jongen kijkt en denkt. Zo krijg je steeds meer informatie en dat sla je ook op in de skillbox. Uiteindelijk moeten spelers zich op hun positie niet meer laten verrassen. Fouten maken mag, maar geen simpele fou ten die je kunt voorkomen." Dennis en jij hebben een con tract voor onbepaalde tijd. Wat is jouw persoonlijke insteek bij het evaluatiemoment van je hui dige verbintenis? "Het evalueren zou eigenlijk al na een jaar gebeuren, maar kwam opnieuw op de agenda door de nieuwe direc tie. Er is sinds Dennis, Ruben en ik begonnen, met Johan op de achter grond veel veranderd op alle vlakken binnen Ajax. Er is sinds kort een nieuwe directie en een RvC. Ajax is een lerende organisatie dus het gaat nu vooral om het afstemmen van de verantwoordelijkheden, bevoegd heden en mijn functie-inhoud." Je krijgt een ander takenpakket? "In afwezigheid van een directeur voetbalzaken kwamen vele zaken die Mare nu oppakt op mijn bord te lig gen. Hierdoor draaide ik overuren en kon ik niet vaak genoeg op het veld staan. Doordat we de organisa tie nu hebben neergezet, wordt die overbelasting steeds minder waar door ik me nog meer op de voet- balinhoud kan gaan richten; samen met trainers beeldmateriaal zoeken, dat bespreken met een speler, trai- ningsvormen bedenken, discussië ren en spelers begeleiden." Tot slot: Johan Cruijff liet onlangs in VI optekenen dat het contrast tussen de opleiding van de KNVB en Ajax steeds groter wordt. Hoe uit zich dat in de praktijk? "Je moet kritisch naar elkaar zijn en kijken naar wat er beter kan. Wij kij ken met een Ajaxbril naar het indi viduele ontwikkelingsplan van onze eigen spelers. De KNVB denkt mis schien meer in prestatie. Nationale teams moeten winnen. Natuurlijk is een internationaal podium goed voor de ontwikkeling. Het gaat ons erom dat je van elkaar weet wat een speler doet in de soms wel tien dagen dat hij bij Oranje zit. Misschien moeten wij als club wel een trainer meesturen. Ik snap wel dat de bond een lijn trekt, anders komen alle clubs straks aanzetten, maar ik denk dat dit best een redelijk verzoek is. De KNVB werkt immers ook met beelden en zoekt voortdurend naar verbeteringen. Discussie is er altijd. En waar gediscussieerd wordt, ga je meestal betere keuzes maken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 7