'EXTREME TOPTALENTEN HEBBEN VOORTDUREND EEN NIEUWE PRIKKEL NODIG. DAT WORDT BIJ AJAX STEEDS MOEILIJKER1 Is Christian Eriksen klaar voor de volgende stap? 10 INTERVIEW ±.\J 04-05-2013 ajaxlife Paspoort Christian Eriksen Belangstelling Christian Eriksen (21) hakt na het seizoen de knoop door over zijn voetbaltoekomst. Is de middenvelder klaar voor de volgende stap? De meningen zijn verdeeld. 'Ik mis bij hem de felheid en agressiviteit voor de internationale top.' Heerser Dat Swart, die in zeventien Ajax- seizoenen bijna zeshonderd officiële wedstrijden speelde, Eriksen advi seert langer te blijven, mag geen ver rassing zijn. "Ik denk dat het voor zijn ontwikkeling beter is als hij nog een jaartje blijft. Als hij 23 of 24 is, kan hij nog steeds de stap maken. Dan kan hij nog aan die verbeter- punten werken. Tegen PSV speelde hij Mark van Bommel volledig uit de wedstrijd, maar leed hij ook onno dig balverlies waar een tegentreffer uit ontstond. Dat ligt aan hemzelf. Soms is hij nog te gemakkelijk." De man die wellicht het best in het hoofd van Eriksen kan kij ken, is zijn zaakwaarnemer Martin Schoots. "Christian bevindt zich in de aangename positie dat hij niet weg hoeft bij zijn club. Hij heeft al aangegeven hoe dan ook niet trans fervrij te zullen vertrekken en dat hij Ajax alleen zal verlaten als hij er sportief beter van denkt te worden. Vandaar dat hij in de afgelopen jaren al een aantal malen geen interesse heeft getoond om serieus te luiste ren naar verschillende financieel aantrekkelijke aanbiedingen in olie dollars, gasroebels en verschillende soorten euro's. Sportieve overwe gingen zullen aan de basis blijven staan van zijn keuze." Dat Eriksen zeer concreet aan Liver pool wordt gelinkt, wil Schoots niet bevestigen. "Geruchten laat ik liever voor wat ze zijn. Maar als een spe ler vanaf zijn veertiende al in beeld is bij de grootste Europese clubs, en zich in de zeven jaren daarna heeft ontwikkeld zoals Christian dat heeft gedaan, dan is het niet gewaagd te veronderstellen dat er concrete belangstelling voor hem is. Zoals bekend wil Christian zich eerst concentreren op de competitie en het behalen van de derde landsti tel in drie jaar. Ik denk niet dat veel Ajacieden op hun 21ste naast beker winnaar al twee keer kampioen zijn geweest, laat staan drie keer op rij. Dat vraagt nog genoeg aandacht van een nog altijd jonge speler." Schoots geeft aan dat er nog niets valt te zeggen over welke rich ting de uiteindelijke keuze van Erik sen zal uitgaan. De vraag of een eventuele stap naar het buitenland te snel komt, ziet hij als een bijzon dere. "Eigenlijk is het een compli ment voor Christian op zich, voor de manier waarop hij in Nederland is geïntegreerd. Mensen zijn blijkbaar vergeten dat hij al op zijn zestiende zijn huis, familie en land verliet om zijn toekomst in het buitenland op te bouwen. Zoals spelers als Michael Laudrup en Jon Dahl Tomasson ook al eerder op die jonge leeftijd hun internationale carrière begon nen. Het gevoel zal in ieder geval een belangrijke rol spelen als Chris tian komende zomer een beslissing neemt over zijn toekomst." Geboren: 14 februari 1992 (te Middelfart, Denemarken) Debuut Ajax: 17 januari 2010 (NAC-Ajax 1-1) Jan Vertonghen vertrok na vorig seizoen. Volgt Eriksen hem na dit seizoen? Landskampioenschap 20112012 KNVB-beker 2010 Club Wed. Doel. Ajax 21 1 Ajax 47 8 Ajax 44 8 Ajax 43 12 'Soms is hij nog te gemakkelijk' Palmares: Seizoen 2009/2010 2010/2011 2011/2012 2012/2013 DOOR SANDER ZELDENRIJK Voormalig Bl-trainer Robin Pronk was de eerste jeugdtrainer van Ajax die in het seizoen 2008/2009 het talent van Christian Eriksen mocht kneden. Na de jaarwisseling debu teerde de Deen in Ajax BI. "Ik weet nog dat hij heel gedreven was toen hij binnenkwam. Een enthousiaste jon gen, die de taal bovendien snel onder de knie had. Dat zegt meestal ook wel iets over hoe een speler er in staat." "Van alle jeugdspelers met wie ik in vijftien jaar bij Ajax heb gewerkt, staat Eriksen zeker in de topvijf van jeugdspelers die er al duidelijk boven uit staken," vervolgt Pronk, die tegen woordig trainer van FC Utrecht Al is. "Hij speelde destijds als aanvallende middenvelder, omdat er bij Ajax in die periode nog met een '10' werd gespeeld. Al aan het einde van zijn eerste halve seizoen haalde Frank de Boer hem voor een toernooi naar de A-junioren." Uiteraard volgt Pronk de ontwik kelingen van de middenvelder op de voet. "In de eredivisie zie je dat hij uit het niets de beslissende actie kan maken. Ik denk dat hij ook toe is aan de volgende stap. Uit mijn eigen erva ring weet ik dat talenten zich altijd ontwikkelen bij de uitdaging die ze krijgen. Extreme toptalenten heb ben voortdurend een nieuwe prik kel nodig. Dat wordt bij Ajax steeds moeilijker." Die volgende prikkel is aansluiten bij de Europese top. "Dat wil Ajax ook volgens de plannen van Johan Cruijff, maar daar moet je dan wel de spelers en het elftal voor hebben. Dan moeten topspelers eigenlijk nog twee jaar lan ger blijven dan nu het geval is, zoals bijvoorbeeld met Wesley Sneijder en Jan Vertonghen. Als Ajax in de toe komst spelers als Toby Alderweireld en Eriksen nog langer kan vasthou den, zou het er wellicht ooit eens van kunnen komen, maar dat is nog niet het geval. Deze zomer zullen er ook een aantal belangrijke jongens verder willen gaan kijken, vermoed ik." Pronk meent dat Eriksen nog wel wat tekort komt. "Ik mis bij hem de fel heid en agressiviteit voor de interna tionale top. Dat was in de BI al het geval. Zoiets zit ook in het karakter van een speler en het is moeilijk dat er in te krijgen. Als ik hem op Cham pions Leagueniveau moet beoorde len, ligt hij op dat vlak achter op bij voorbeeld Marco Reus (24, red.) en Mario Götze (20, red.) van Borussia Dortmund. Maar misschien ontwik kelt hij dat wel op een hoger niveau in de Bundesliga of Premier League. Zijn technische kwaliteiten en spelin zicht zijn in orde." Op de traditionele Vanenavond op De Toekomst kreeg Eriksen in 2010 als meest talentvolle jeugdspeler de Sjaak Swart Trofee. Zijn gastgezin nam de prijs in ontvangst, omdat de Deen zelf met de nationale ploeg in voorbereiding zat op het WK in Zuid-Afrika. 'Mister Ajax' Sjaak Swart heeft een duidelijke visie op de recente ontwikkeling van Eriksen. "Ik zou hem meer doelpunten willen zien maken. In de jeugd kon hij dat wel. Toen was hij de man, een heerser, en scoorde hij aan de lopende band."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 9