'IN HET HUIDIGE VOETBAL IS HET TRAINERSCHAP GEEN ONEMANSHOW' Eigenlijk niets meer dan lof voor de hoofdtrainer ajaxlife Frank de Boer staat aan de vooravond van zijn derde landstitel als trainer. Wat maakt van hem nou een succestrainer en wat kan hij nog verbeteren? Ajax Life ging op onderzoek uit. Verbeterpunten Talenten Trainerspaspoort Frank de Boer NOG GEEN GONTRAGTBESPREKING PORTRET Q 04-05-2013 'Frank wilde niet over het kampioenschap praten' DOOR MIKE VAN DAMME Het waren kleine slokjes. Anders had Frank de Boer nooit een hele helft met één flesje water kunnen doen. Had hij een droge keel? Gierde er titelstress door zijn lichaam tijdens de eerste helft van NAC - Ajax? Na afloop stelde de Ajaxtrainer dat hij de tweede helft rustig op de bank zat. Dat impliceert - naast dat Ajax goed speelde - dat van rust in het eerste bedrijf geen sprake van was. Een dag eerder oogde De Boer een beetje geprikkeld op de perscon ferentie, zei 'een beetje moe' te wor den van de commentaren die insinu eerden dat Ajax de goede vorm kwijt was na het gelijkspel tegen sc Hee renveen. Ook die reactie kan gemak kelijk weggeschreven worden onder titelstress. Maar had de trainer daar nou echt last van? Het valt moeilijk voor te stellen, zo rustig en realistisch als de bijna 43-jarige trainer al ruim 2,5 jaar ope reert. Van irritatie is zelden sprake. Al kan hij het ook zomaar hebben als er conclusies worden getrokken waar hij zich niet in kan vinden. Zie vorige week vrijdag, zie ook zijn geprikkelde antwoord onlangs op een suppor- tersvraag (in Ajax Life nummer 16) over de ogende laksheid van Chris tian Eriksen. Frank de Boer is zichzelf. Van titelstress is geen sprake, meent Guido Albers, die al zes jaar jaar de belangen van de Ajaxcoach behar tigt. "Tot NAC - Ajax wilde hij niet eens over het kampioenschap pra ten. Hij focust zich op het spel, op de prestaties van zijn spelers. Als dat goed is, komt de titel vanzelf wel. Ik vind dat mooi om te zien, want om hem heen wordt er natuurlijk wel al weken over een kampioenschap gesproken." Authenticiteit, dat is het meer deftige woord waarmee Morten Olsen De Boer wil omschrijven. Het komt eigenlijk op hetzelfde neer: hij blijft dicht bij zichzelf, bij zijn nor men en waarden. Olsen werkte eind jaren negentig als Ajaxtrainer met de speler De Boer samen, nu komt hij als Deense bondscoach geregeld in Amsterdam. "Frank is authentiek, en dat is in het huidige voetbal, met al die media, zeer belangrijk," stelt Olsen. "Alles wat je zegt, wordt uit vergroot, dus moet je verhaal klop pen. Maar ook spelers merken het als je niet oprecht enthousiast bent. Frank is dat wel, hij kan zijn ploeg echt enthousiasmeren. Dat hebben de Deense spelers me ook al wel ver teld." De Boer is authentiek, in gedrag én in voetbalvisie. Hij houdt de Ajaxfilosofie aan. Hij zette zaterdag Ruben Ligeon als rechtsback neer, waar toch verwacht werd dat hij zou gaan schuiven met Toby Alderwei- reld en Joël Veltman centraal zou posteren. "Hij heeft een beleid uit gestippeld en houdt zich daar aan," merkt ook oud-Ajaxtrainer Adrie Koster. "Als een speler wegvalt, gaat hij niet meteen schuiven of past hij het systeem aan. Dat schept duide lijkheid bij de spelers en de achter ban. Het is voor iedereen duidelijk hoe hij het wil hebben." De Boer mag inmiddels - met zijn derde titel op rij flink in de maak - met recht een kampioenenma ker worden genoemd. Aangezien de winnaar altijd gelijk heeft, is het moeilijk om de verbeterpunten aan te wijzen. "Als voetballer ben je nooit te oud om te leren, als trainer ook niet. Zelfs als je zeventig bent," zegt de inmiddels 63-jarige Olsen. "Dus een jonge trainer als Frank heeft nog voldoende te leren." Alleen is de vraag dan: wat? De Deense bondscoach vindt het een moeilijk te beantwoorden vraag. Het enige kritische geluid dat afgelopen jaren naar buiten kwam, is dat De Boer wellicht te weinig aandacht geeft aan de spelers die net buiten de basis vallen, zeg maar nummer twaalf tot achttien. "Dat is ook het moeilijkste, om die jongens te blij ven inspireren," aldus Olsen. "Maar daarvoor is de hoofdtrainer niet alleen verantwoordelijk. In het hui dige voetbal is het trainerschap geen onemanshow. Frank was als voetbal ler al een teamspeler. Als trainer is hij dat ook." Albers bevestigt de bevinding van Olsen. "Frank ziet de kracht van het samenwerken. Het succes straalt nu vooral op hem af, maar hij laat daar ook anderen in meedelen. Het klopt wel dat hij wat minder contact met de nummer dertien, veertien en vijftien in de selectie had toen hij begon als hoofdtrainer. Ik denk dat dat nu beter gaat." De Boer is niet blind voor zijn eigen tekortkomingen, denkt zeker niet de waarheid in pacht te hebben. Hij werkt ook nauwer samen met de nieuwe medische staf na een seizoen vol blessureleed. Het resultaat: een uitermate fitte selectie. Wat De Boer volgens Albers nog kan veranderen? "Hij mag misschien nog meer een manager worden, dele geren. Hij geeft sommige zaken wel uit handen, maar gaat er dan vanuit dat de ander het doet, en goed doet. Dat controleert hij eigenlijk niet tus sentijds. Het blijkt dan niet altijd top te zijn." 'Maar bij de Al op zaterdagmiddag zien ze me echt niet, hoor. Die gas ten komen over een jaartje of vier een keer bij het eerste. Wat heb ik daar aan?' Natuurlijk is dit geen citaat van De Boer. De Ajaxtrainer staat bijna elke zaterdagmiddag langs de lijn op De Toekomst. Onder het mom van: vrouwlief staat in de win kel en de dochters sporten zelf. Al met al zijn het goede smoesjes voor een toegewijde trainer. Het citaat is wel afkomstig van PSV-trainer Dick Advocaat, opgete kend in de kerstspecial van Voetbal International. Het is het verschil tus sen de koopclub en de opleidings club. "Het is heel belangrijk dat je als trainer zicht hebt op welke talenten eraan komen," stelt Koster, die zelf in Amsterdam werkzaam is geweest als jeugd- en hoofdtrainer. "Eigen lijk vind ik het een persoonlijke tekortkoming als je niet naar de Al gaat kijken. Maar er zijn meerdere hoofdtrainers die dat niet doen." Zo niet De Boer. "Hij heeft een enorme commitment," stelt zijn zaakwaarnemer Albers. "Hij is altijd bij Jong Ajax, altijd bij de Al. Zijn toewijding en rustige voorkomen in de media levert sympathie op. Dat merk ik zelfs als ik bij Feyenoord ben (Ronald Koeman zit ook in zijn stal, red.). Daar wordt ook met veel lof over Frank gesproken. Over Ajax- trainers wordt in Rotterdam zeker niet altijd zo gepraat." Geboren: 15 mei 1970 (te Hoorn) Debuut trainer Ajax: 8 december 2010 (AC Milan - Ajax 0-2) Wed. 17 34 32 Winst 13 23 20 Gelijk 2 7 10 Vérlies 2 4 2 Palmares: Landskampioenschap 20112012 Eredivisie Seizoen 2010/2011 2011/2012 2012/2013 Frank de Boer heeft na dit seizoen nog een contract voor een jaar bij Ajax. Directeur voetbalzaken Mare Overmars liet al meedere malen in de media weten eerst de contracten met Dennis Bergkamp en Wim Jonk te willen openbreken alvorens in gesprek te gaan met De Boer. Een gesprek is er dus nog niet geweest. Het is wachten op een gesprek. Inmiddels heeft De Boer wel al laten weten volgend seizoen sowieso nog trainer te zijn van Ajax. "Hij heeft het zelf ook helemaal niet over zijn contractverlenging," zegt Guido Albers. "Ik zou daar anders instaan in die positie, maar Frank maakt zich echt geen zorgen. Hij heeft sowieso nog een jaar. Het is niet de vraag of hjj volgend jaar bij Ajax blijft. De vraag is of het één jaar is of meerdere jaren. Daar zal toch over gesproken moeten worden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 8