M Ajaxshirt aan de kast en om de schouders \SSmi Joeri de Kamps klaar voor volgende strijd Pascalle Tang ziet zichzelf als grootste Ajaxfan onder speelsters Mascotte van toen ajaxlife Een zware knieblessure hield Joeri de Kamps acht maanden aan de kant. De 21-jarige middenvelder kijkt reikhalzend uit naar het nieuwe seizoen. 'Soms moetje even terug in je schoenen worden gezet.' Terugkeren De meeste speelsters van Ajax halen in inter views wel herinneringen op van Ajaxdekbedden, -posters en -voetbalshirtjes. Linksback Pascalle Tang: 'Of ik de grootste fan ben van allemaal? Ja, dat zou best nog wel eens kunnen.' In deze rubriek sporen we verloren zonen van de Ajaxfamilie op: jeugdtalenten die ooit als wed strijdmascotte meeliepen, maar hun droom om profvoetballer te worden moesten laten varen. In deel 7: Jeroen van den Heuvel, de laatste wed strijdmascotte in De Meer. 'Jong Ajax is zeker een testmoment' DOOR SANDER ZELDENRIJK Ajax ziet toekomst in Joeri de Kamps. Begin maart verlengde hij zijn aflopende verbintenis tot 2016. Sinds maart maakt hij, na een zware knieblessure, weer speelminuten in het beloftenteam, al focust hij zich eigenlijk al volledig op volgend seizoen. "Ik voel vertrouwen vanuit de club, maar uiteindelijk moet ik het zelf laten zien," stelt de middenvelder. "Ik wil straks honderd procent fit aan de voorbereiding beginnen. Bij de A-selectie, een eredivisieclub of eventueel Almere City. Nog een jaar Jong Ajax zie ik niet zo snel gebeuren." De Amsterdammer beseft dat de concurrentiestrijd na de zomer hevig zal worden. Christian Poulsen, Lasse Schone, Fabian Sporkslede, Ilan Boccara, Eyong Enoh (mits hij terugkeert naar Amsterdam) en zelfs Daley Blind kunnen op zijn positie uit de voeten. "Dat weet je bij Ajax, maar mij is verteld me op die positie te richten." Acht maanden hield zijn knieblessure hem aan de kant. Revalideren en terugkeren in een elftal is lastig, terugkeren in Jong Ajax is volgens De Kamps nóg lastiger. "Veel jongens zitten dicht tegen het eerste elftal aan en zijn dan toch enigszins teleurgesteld. De ene week zit je bij de selectie, de andere week niet. Zo werkt het in het voetbal. De ene week ben je de held, de andere week de schlemiel. Bij Jong Ajax speel je geregeld in een andere teamsamenstelling, dat maakt het ook lastig." Hij erkent dat trainer Gery Vink de ploeg dan ook terecht hard aanpakt. "Hij is fel en zet je meteen op je plek. Dat is goed. Sommige jongens hebben dat nodig. Ik ook. Soms moet je weer even terug in je schoenen worden gezet. Als iets niet lukt, ga je dingen doen die je juist niet moet doen. Hij probeert ons dan terug te brengen naar de basis. Goed doen waar je goed in bent. Jong Ajax is echt een testmoment. Je moet elke week laten zien dat je de beste bent. Als je een keer de kans krijgt, moet je er staan. Danny Hoesen is wat dat betreft een goed voorbeeld." Als kind was Jari Litmanen zijn idool, nu vergelijkt De Kamps zichzelf wat stijl betreft meer met Edgar Davids en Gennaro Gattuso: fel, agressief, soms op het randje, of erover. Hij is van de laatste generatie straatvoetballers. Altijd te vinden op de pleintjes in Diemen, soms spelend tegen Nigel de Jong en Nourdin Boukhari, die nog wel eens op een sportieve uitdaging ingingen. "Op straat leer je van je af te bijten, maar je speelstijl zit al in je. Die kun je niet aanleren, denk ik." TOEKOMST 04-05-2013 4 CD "O c Joeri de Kamps hoopt dat het volgend seizoen meezit Kijkend naar het eerste elftal heeft hij respect voor de manier waarop Daley Blind zich dit seizoen manifesteerde. Samen zaten ze op 23 oktober 2011 tegen Feyenoord nog op de reservebank. "Als je kijkt hoe goed hij dit seizoen speelt, dat had niemand destijds verwacht. Alles zit mee. Als je veel vertrouwen krijgt, stijg je boven jezelf uit en kom je in een flow. Ik hoop dat het bij mij volgend seizoen ook meezit." Ajax begon voor Pascalle Tang precies op tijd met een vrouwenteam. DOOR WELMOED DE LANG Hoewel de bescheiden, maar goed lachse Pascalle Tang zich niet snel gek laat maken, werd de net twintig jaar geworden Amstelveense al vroeg door de Amsterdamse club gegre pen. "Ik was geloof ik al vanaf mijn zesde lid van de Ajax Kids Club. Ik heb ook drie zomers zo'n kidstour gedaan. Dan kreeg je een rondlei ding door het stadion en mocht je overal kijken. Zo ben ik ook een keer in de kleedkamers geweest." Tang doorliep bij Amstelveen Heemraad alle hoge jongenself tallen. Voor haar teamgenoten was er de kans op het spelen bij Ajax, voor de toen nog centraal spelende verdediger niet. "Ik wist toen natuurlijk dat het niet kon, maar stiekem hoopte ik er toch op, droomde ik ervan dat het toch een keer ging gebeuren." De herinnering aan de avond waarop de club haar belde om langs te komen voor een gesprek, tovert dan ook direct een lach op haar gezicht. Omdat ze na drie jaar KNVB Talent Team moest gaan kiezen voor een BeNe Leagueclub, was de timing van het opstarten van een vrouwenteam door Ajax ook nog eens perfect. Ook al omdat ze na een paar wedstrijden een basis plaats wist te veroveren. "Het kon niet beter inderdaad," aldus de stu dent sportmarketing aan de Johan Cruyff University, die tot die tijd haar hoogtepunten meemaakte als jeugdinternational. Het Ajaxshirt dat ze kreeg als welkomstcadeautje van de club, prijkt inmiddels trots aan haar kast. "Een Ajaxshirt met mijn naam en nummer twee erop. Hij hangt net naast mijn bed, dus ik zie het elke dag." En bij de wedstrijden mag ze haar favoriete rood-witte tricot nu dus ook echt aan. Een bijzondere erva ring. "Daar dromen natuurlijk heel veel meisjes van en ik mag het nu. Elke keer is dat weer speciaal." -- - - - 'Zo, dus jü gaat ons geluk brengen vandaag.' Zo sprak Louis van Gaal de wedstrjjdmascotte toe, voorafgaand aan de laatste wedstrijd in De Meer. De destijds elfjarige Jeroen van den Heuvel zou het nooit meer vergeten. Ajax nam overigens uiterst gepast afscheid van de Middenweg. Willem II werd met 5-1 verslagen en daarmee was de derde landstitel op rij een feit. "Wat ik me ook nog goed kan herin neren, is dat ik in de spelerstunnel op het signaal van de scheidsrechter als eerste het veld op mocht rennen. Voor mijn gevoel sprintte ik iets te hard weg en kwamen de spelers ver achter mij aan, uit de foto's bleek later dat dit wel meeviel. Ik wilde in eerste instantie met Ronald de Boer op de foto, maar die was geblesseerd. Edgar Davids was mijn an dere favoriete middenvelder, dus ging ik met hem op de foto." Van den Heuvel was een jaar eerder gescout bij Argon. Na twee succesvolle proeftrainingen met de E1 mocht hij blij ven en kwam hjj in het seizoen 1995/1996 in de D2 terecht, samen met jongens als Nigel de Jong en Mbark Boussoufa. Na vier seizoenen vertrok hij. "Ik speelde weinig en mijn eindexamen verliep ook niet helemaal soepel. In overleg met mijn ouders besloot ik halverwege het seizoen te stoppen. Al denk ik dat Ajax na dat jaar ook niet verder had willen gaan." De middenvelder maakte het seizoen af in Argon A1 en besloot toen even he lemaal te stoppen met het spelletje. "Ik was er even helemaal klaar mee, ook omdat het niet samenging met mijn op leiding aan de hotelschool. Tegenwoor dig speel ik bjj vierdeklasser Devo '58 uit Osdorp, een kleine club waar voetbal vooral gezellig en leuk moet zijn! Verder heb ik nu een managementfunctie bjj een viersterrenhotel in Santpoort." Ajax neemt nog steeds een speciaal plekje bjj hem in. "Ik heb een seizoen kaart sinds 2002/2003 in vak 114. Ook pak ik geregeld een uitduel mee en reis ik elk seizoen met een groep naar een mooie Europese uitwedstrijd." (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 6